Zavrieť

Porady

Vie mi niekto poradiť v oblasti vdovského dôchodku?

Moja mama má 42 rokov, tento rok 43. Má 3 deti a už 12 rokov je vdova. Jedna dcéra študuje externe, druhá na vysokej škole a tretia na učilišti. V roku 2008, keď dovŕši mama 45 rokov(na začiatku augusta), bude mať aj naďalej nárok na vdovský dôchodok, keď obidve dcéry, ktoré sú poberateľkami sirotského dôchodku, ukončia štúdium (jedna maturitou, druhá titulom) v máji, prípadne júni 2008? Prosím o radu....ĎAKUJEM
Usporiadat
jolaj jolaj

jolaj je offline (nepripojený) jolaj

Vie mi niekto poradiť ako a z čoho sa vypočítava vdovský a sirotský dôchodok. Vdova po manželovi /49-ročný, spachal samovraždu/ má 49 rokov, má 22-ročnú dcéru /vysokoškoláčku/. Ďakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

jolaj
Vie mi niekto poradiť ako a z čoho sa vypočítava vdovský a sirotský dôchodok. Vdova po manželovi /49-ročný, spachal samovraždu/ má 49 rokov, má 22-ročnú dcéru /vysokoškoláčku/. Ďakujem.
Nárok na vdovský dôchodok vzniká ak:
1/ Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku,

na sirotský:
Podmienky nároku na sirotský dôchodok
1/ Nárok na sirotský dôchodok má nezaopatrené dieťa, ktorému zomrel rodič alebo osvojiteľ dieťaťa, ak rodič alebo osvojiteľ ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku alebo ku dňu smrti získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo splnil podmienky nároku na starobný dôchodok, alebo zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

Obávam sa , že v dôsledku veku zomrelého nebudú tieto podmienky splnené.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
V parlamente bola schválená novela o dôchodkoch.
Týka sa to širšej skupiny dôchodcov.
Treba si počkať ,čo všetko sa zmení,čítala som
len teletext a tam toho veľa nie je napísaného.
Ale s určitosťou sa zmeny týkajú aj vdov. dôch.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Účinnosť novely = 1.8.2006
Sirotský dôchodok sa mení
z 30 na 40% z dôchodku zomretého rodiča.
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Melnick
Účinnosť novely = 1.8.2006
Sirotský dôchodok sa mení
z 30 na 40% z dôchodku zomretého rodiča.
Vdovský sa nemení? Nevie mi niekto poradiť? Moja mamina poberala vdovský z ČR, pretože ocino tam dosť dlho pracoval. Bude mať tiež nárok na vdovský keď dôsiahne dôchodkový vek?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Miriam.x
Vdovský sa nemení? Nevie mi niekto poradiť? Moja mamina poberala vdovský z ČR, pretože ocino tam dosť dlho pracoval. Bude mať tiež nárok na vdovský keď dôsiahne dôchodkový vek?
Zatiaľ bol zverejnený údaj ,že vdovecký dôchodok /muži/
spred 1.1.2004 bude upravovaný na pevnú sumu 2.794.-Sk
čo je pre vdovcov určite dobrá správa.
O vdovských nebolo písané nič ale treba pozrieť novelu,
ktorú dnes schválili poslanci - veľa zmien.
Ako poznám poradu - tu sa o zmenách určite skoro dozvieš.

A po dosiahnutí dôch. veku mamina určite dostane vd. dôchodok,
ale aj tu sa pri jeho výpočte čosi menilo.
Neviem presne-preto Ťa nechcem zavádzať mýlnymi informáciami.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
evina
Nárok na vdovský dôchodok vzniká ak:
1/ Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku,

na sirotský:

Podmienky nároku na sirotský dôchodok

1/ Nárok na sirotský dôchodok má nezaopatrené dieťa, ktorému zomrel rodič alebo osvojiteľ dieťaťa, ak rodič alebo osvojiteľ ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku alebo ku dňu smrti získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo splnil podmienky nároku na starobný dôchodok, alebo zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

Obávam sa , že v dôsledku veku zomrelého nebudú tieto podmienky splnené.
Opravím Evinu, pretože vdova má nárok na vdovský dôchodok aj vtedy, ak jej manžel ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok ( § 74, ods. 1, písm. b/ zákona o soc. poistení-ZSP), a to univerzálne po dobu 1 roka. Ak mal nebohý manžel 49 rokov, musel pre splnenie nároku na invalidný dôchodok získať najmenej 5 rokov dôchodkového poistenia (čo predpokladám, že splnil). Nad obdobie 1 roka má nárok vdova na vdovský dôchodok vtedy, keď a./ sa stará o nezaopatrené dieťa (to je splnené, pretože jej dcéra má 22 rokov a navštevuje VŠ), sú tam aj body b./ a c./- tie pravdepodobne nie sú splnené-viď § 74, ods. 3 ZSP. Výška vdovského dôchodku je 60% sumy invalidného dôchodku, na ktorý by mal zomretý manžel nárok v deň smrti.
Dá sa to predstaviť tak, ako keby v deň smrti priznala Sociálna poisťovňa manželovi dôchodok - výpočet je štandardný v zmysle § 66 s použitím §§ 60-64 ZSP.
Sirotský dôchodok je 30% ( od 1.8.2006 bude 40% ), a spôsob výpočtu obdobný ako u VD. Podmienkou poberania je nezaopatrenosť dieťaťa.
0 0
jolaj jolaj

jolaj je offline (nepripojený) jolaj

Ďakujem veľmi pekne všetkým, ktorí sa snažili poradiť.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať