Zavrieť

Porady

Živnostník bez IČ DPH a odpis nákladov

Dobrý deň,
pár mesiacov som živnostník a pomaly sa začínam orientovať. Napriek tomu by som potreboval niečo objasniť.
V prvom rade, ako vlastne samotný nákup a jeho zaúčtovanie do nákladov funguje? Ideálne by bolo vysvetlenie na príklade, povedzme zarobím 1200€ každý mesiac, teda 12000€ za jeden rok. Z toho 6000€ pôjde na nákup vecí spojených s podnikaním. Ako to potom bude vyzerať na daňovom priznaní?
V druhom rade by ma zaujímalo, či môžem nakúpiť (elektroniku predovšetkým) a dať si nákup do nákladov, bez toho, aby som bol platca DPH, teda ani by som nemal IČ DPH.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    1200 * 12 = 14400
    Nepíšeš, či si už platca dph, či nie - čiže ťažko Ti pomôcť. V priznaní to bude vyzerať tak, že rozdiel Tvojich príjmov a výdavkov je základ dane podľa §6, že ktorého si odpočítaš nezdaniteľnú čiastku na daňovníka (prípadne aj manželku) - a vyrátaš 19% daň.

    Živnostník bez IČ DPH a odpis nákladov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.