Zavrieť

Porady

Ukradnute dedicstvo po dedovi

Moj dedo mal dvoch synov, jeden z nich bol aj mojim otcom. Dedo zomrel v roku 1951.
Nedavno som sa nahodou dozvedel, ze dedo vlastnil pozemok. Z kopie listu vlastnictva,
ktory som si dal teraz vystavit, je jasne, ze tento pozemok bol na neho zapisany este
v roku 1993 (za socializmu asi nikto tieto veci neriesil a u nas sme sa dost bali lebo
dedo bol ako zivnostnik nepriatel socializmu), kedy ju celu prededil moj tohto casu
uz zosnuly stryko - brat mojho - vtedy uz zosnuleho otca. Neviem, na zaklade coho toto
spravil, ja som predsa tiez opravneny dedic (po otcovi) podla zakona (dedo urcite
nezanechal zavat). Naviac som o nicom nevedel, nic mu nepodpisoval a taktiez o mne
vedel a bol som dohladatelny. Medzicasom, v roku 2000 tento pozemok zdedili strykove
deti. Je nejako mozne napadnut toto dedicstvo a prihlasit sa o svoju polovicu po
otcovi resp. po dedovi ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Je to premlčané. Navyše dobromyseľný nadobúdateľ veci od nepravého dediča je chránený zákonom.

    Peter123 je offline (nepripojený) Peter123

    Peter123
    Dakujem za odpoved. Nerozumiem vsak, co je premlcane. Je premlcane moje pravo uchadzat
    sa o pre mna novoobjavene dedicstvo po mojom dedovi ? Podla toho co viem z internetovych
    zdrojov, muselo prebehnut dedicske konanie (vtedy asi na statnom notarstve) po dedovej
    pozostalosti ku ktoremu som nebol notarom prizvany (napriek tomu, ze byvam o 2 okresy
    dalej, bol som v telefonnom zozname, na roznych listoch vlastnictva lebo mam aj svoj
    iny majetok - takze sa v ziadnom pripade neda povedat, ze som nebol neznami alebo
    nezastihnutelny). Dedicske konanie inicioval asi moj stryko. A teda, na neho mala byt
    zapisana v ramci zakona len 1/2 z dedicstva a nie cele dedicstvo. Ako to dosiahol naozaj
    neviem, lebo dedici po nom sa o tom so mnou odmietaju bavit.
    Je skutocnostou, ze ja som o tom nevedel, ziadnu plnu moc som nepodpisoval a ani ziadnu
    obsielku od notara som nedostal. Taktiez som sa dedicstva nevzdal a to ani ustne a ani
    pisomne.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Otázkou je, či to prededil alebo vydržal.

    Aj keby ťa ako dediča zatajil, domáhať si sa mohol svojho podielu len do troch rokov.

    OCHRANA OPRÁVNENÉHO DEDIČA

    § 485
    (1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.


    § 105

    Ak ide o právo oprávneného dediča na vydanie dedičstva (§ 485), začína plynúť premlčacia doba od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo.

    Peter123 je offline (nepripojený) Peter123

    Peter123
    A nie je teda nejaka ina pravna moznost ako toto napadnut ? Plati to, aj
    ked som nebol ucastnikom dedicskeho konania ? Pripominam, ze napriek tomu
    ze som bol "zastihnutelny", nebol som o tomto konani informovany.
    Podla tej zasady premlcania, ako pises, by teda ludia velmi lahko mohli
    prichadzat o majetok (najma ten vdaka ktoremu boli ludia za socializmu
    povazovani za nepriatelov ludovodemokratickeho zriadenia a teda sa k nemu
    radsej nepriznavali a tajili ho aj pred rodinou) resp. ho aj podvodne
    jednoducho nadobudat. Takze staci si vyhladat v pozemkovej knihe nejaky
    zabudnuty pozemok, vyvolat dedicske konanie na zaklade napr. falosneho
    rodneho listu a potom cakat 3 roky; ked sa nikto neozve tak takyto
    podvodny dedic si moze tento majetok beztrestne uzivat?
    Pozn. ten pozemok nemohol byt vydrzany lebo ho uzivalo do 1991 druzstvo
    a tiez na kopii listu vlastnictva je ako titul nadobudnutia "dedicstvo".

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Platí to len keď si nebol účastníkom konania.

    Ukradnute dedicstvo po dedovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.