Zavrieť

Porady

Kúpa a predaj auta fyzická osoba - súkromná

Dobrý deň, chcem sa spýtať, bolo tu už veľa otázok, dokonca aj jedna s mojim problémom ale chcem sa len presvedčiť, či som správne pochopil výklad zákona. Predávam auto, ktoré nevlastním dlhšie ako 1 rok ( vlastním ho 2 mesiace ) podlieham dani z prijmu ??? podľa zákona som pochopil, že je to oslobodené od dane z príjmu. Prosím potvrdte mi to. Ďakujem moc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Príjem z predaja hnutelného majetku, je od dane z príjmu oslobodený

    § 9
    Príjmy oslobodené od dane
    Na začiatok

    (1) Od dane je oslobodený príjem

    a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

    b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

    c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    roman.disko Pozri príspevok
    Takže pokiaľ nepodnikám alebo si to auto nikto nezapísal do obchodného majetku je to v poriadku ? Ďakujem
    Pokial si to auto nemal ty vložené do obchodného majetku (nepodnikal si), je to v poriadku - daň z predaja auta neplatíš.
    Takže pokiaľ nepodnikám alebo si to auto nikto nezapísal do obchodného majetku je to v poriadku ? Ďakujem

    Magican je offline (nepripojený) Magican

    Magican
    Prosím Vás aj ja som pochopil §9 tak, že ak FO nepodnikateľ predáva hnuteľnú vec, (napríklad auto, notebook, mobil,...), tak ak napríklad to auto nebolo obchodný majetok posledných 5 rokov tak je tento príjem z predaja oslobodený od dane z príjmov. Ale prosím Vás na internete som našiel aj reakcie, že ak tá FO vlastnila to auto menej ako rok, tak je to predmetom dane z príjmov, a oslobodené od dane z príjmov je len vtedy ak FO bola vlastník toho auta aspoň jeden rok. O tom niečo viete prosím Vás? Alebo toto platilo kedysi a teraz už nie?
    Teraz proste stačí ak to auto nebolo obchodný majetok a určite nie je predmetom dane z príjmov?

    Ďakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Magican Pozri príspevok
    Prosím Vás aj ja som pochopil §9 tak, že ak FO nepodnikateľ predáva hnuteľnú vec, (napríklad auto, notebook, mobil,...), tak ak napríklad to auto nebolo obchodný majetok posledných 5 rokov tak je tento príjem z predaja oslobodený od dane z príjmov. Ale prosím Vás na internete som našiel aj reakcie, že ak tá FO vlastnila to auto menej ako rok, tak je to predmetom dane z príjmov, a oslobodené od dane z príjmov je len vtedy ak FO bola vlastník toho auta aspoň jeden rok. O tom niečo viete prosím Vás? Alebo toto platilo kedysi a teraz už nie?
    Teraz proste stačí ak to auto nebolo obchodný majetok a určite nie je predmetom dane z príjmov?

    Ďakujem.
    ÁNo, FO nepodnikateľ pri predaji má príjem oslobodený, viď §9 Zákon o DzP.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    niekedy dávno platilo, že aj obyčajný smrteľník , t.j. aj taký, kt. nemal auto v obchodnom majetku spoločnosti ak nebol vlastníkom viac ako 1 rok musel podávať DP, ale to už neplatí......(asi starý zákon 366/1999)

    nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

    účtovník nadka1
    Prosím poradiť - SZČO ukončil živnosť 31.12.2010, teraz chce predať na základe KPZ inej SZČO pracovný nástroj v hodnote 1200 €, ktorý v čase podnikania kúpil. Bude mať z toho nejakú daňovú povinnosť,ak v súčasnosti pracuje v zahraničí a žiadne iné príjmy na Slovensku nemá?
    Ďakujem pekne za pomoc.

    nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

    účtovník nadka1
    nadka1 Pozri príspevok
    Prosím poradiť - SZČO ukončil živnosť 31.12.2010, teraz chce predať na základe KPZ inej SZČO pracovný nástroj v hodnote 1200 €, ktorý v čase podnikania kúpil. Bude mať z toho nejakú daňovú povinnosť,ak v súčasnosti pracuje v zahraničí a žiadne iné príjmy na Slovensku nemá?
    Ďakujem pekne za pomoc.
    Nikto neporadí?

    Kúpa a predaj auta fyzická osoba - súkromná

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.