Zavrieť

Porady

Preukázanie nároku na daňový bonus

Ahojte,
hľadala som na porade témy k problematike daňového bonusu - preukázanie nároku u detí, ktoré skončili povinnú školskú dochádzku, ale k môjmu problému som nenašla nič.
Ide o toto:
Zamestnanec si dodatočne uplatňuje daňový bonus na celý rok 2005 (na začiatku nespĺňal podmienku výšky príjmu). Dcéra do začiatku júna študovala na strednej škole a od septembra na VŠ v dennom štúdiu. Z VŠ má potvrdenie ale nie zo strednej. Doniesla mi fotokópiu maturitného vysvedčenia. Neviem, či toto môžem uznať ako doklad preukazujúci nárok.
Ďakujem veľmi pekne.:p
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mirkaska
Ahojte,
hľadala som na porade témy k problematike daňového bonusu - preukázanie nároku u detí, ktoré skončili povinnú školskú dochádzku, ale k môjmu problému som nenašla nič.
Ide o toto:
Zamestnanec si dodatočne uplatňuje daňový bonus na celý rok 2005 (na začiatku nespĺňal podmienku výšky príjmu). Dcéra do začiatku júna študovala na strednej škole a od septembra na VŠ v dennom štúdiu. Z VŠ má potvrdenie ale nie zo strednej. Doniesla mi fotokópiu maturitného vysvedčenia. Neviem, či toto môžem uznať ako doklad preukazujúci nárok.
Ďakujem veľmi pekne.:p
Malo by to byť v obidvoch prípadoch potvrdenie o štúdiu.
0 0
Veronika R Veronika R

Veronika R je offline (nepripojený) Veronika R

Podľa mňa potrebuje zo SŠ potvrdenie, že v školskom roku 2004/2005 navštevovala školu. A keĎ zamestnanec nespĺňal podmienku príjmu, a nepriniesol potvrdenie ako si mohol uplatniť daňový bonus
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Zamestnancova dcéra študovala na VŠ. Po 4.ročníku mala 1 rok prerušenie, vtedy pracovala na živnosť. Od 9/05 pokračuje v riadnom dennom štúdiu na VŠ, má 25 rokov. Živnosť jej naďalej trvá, ale nepracuje. Môže si zamestnanec uplatniť na ňu bonus na 9-12/05 a prípadne aj rodinné prídavky? Priniesol potvrdenie o štúdiu z VŠ.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Fany
Zamestnancova dcéra študovala na VŠ. Po 4.ročníku mala 1 rok prerušenie, vtedy pracovala na živnosť. Od 9/05 pokračuje v riadnom dennom štúdiu na VŠ, má 25 rokov. Živnosť jej naďalej trvá, ale nepracuje. Môže si zamestnanec uplatniť na ňu bonus na 9-12/05 a prípadne aj rodinné prídavky? Priniesol potvrdenie o štúdiu z VŠ.

Neviem , mne sa zdá , že tá živnosť by nemala byť , pokiaľ si chce uplatňovať bonus .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Fany
Zamestnancova dcéra študovala na VŠ. Po 4.ročníku mala 1 rok prerušenie, vtedy pracovala na živnosť. Od 9/05 pokračuje v riadnom dennom štúdiu na VŠ, má 25 rokov. Živnosť jej naďalej trvá, ale nepracuje. Môže si zamestnanec uplatniť na ňu bonus na 9-12/05 a prípadne aj rodinné prídavky? Priniesol potvrdenie o štúdiu z VŠ.
Ak študuje a máš o tom potvrdenie, tak splnila nárok na DB.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tweety
Ak študuje a máš o tom potvrdenie, tak splnila nárok na DB.
Ale ona popri štúdiu má otvorenú živnosť , aj vtedy má nárok ? Aj keď nepracuje na živnosť , ale mala to aspoň prerušiť alebo zrušiť , nie ? No mne sa to nezdá .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita5
Ale ona popri štúdiu má otvorenú živnosť , aj vtedy má nárok ? Aj keď nepracuje na živnosť , ale mala to aspoň prerušiť alebo zrušiť , nie ? No mne sa to nezdá .
Zitka neviem, ale v § 37 som nenašla nič o tom, že by nemohol mať živnosť.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Zita5
Ale ona popri štúdiu má otvorenú živnosť , aj vtedy má nárok ? Aj keď nepracuje na živnosť , ale mala to aspoň prerušiť alebo zrušiť , nie ? No mne sa to nezdá .
Zita, k uplatnenie daňového bonusu skús pozrieť Zákon o dani z príjmov § 33 ods. 2, ktorý sa odvoláva na zákon č. 600/2003 čo je zákon o prídavku na dieťa (tu konkrétne viď § 3 a § 4)
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Fany
Zamestnancova dcéra študovala na VŠ. Po 4.ročníku mala 1 rok prerušenie, vtedy pracovala na živnosť. Od 9/05 pokračuje v riadnom dennom štúdiu na VŠ, má 25 rokov. Živnosť jej naďalej trvá, ale nepracuje. Môže si zamestnanec uplatniť na ňu bonus na 9-12/05 a prípadne aj rodinné prídavky? Priniesol potvrdenie o štúdiu z VŠ.
A kedy dosiahla vek 25?
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Ďakujem Vám za odpovede, aj som si to myslela, lebo zákon hovorí len o potvrdení o štúdiu.
Ešte doplňujúca otázka- aj za letné mesiace jej patrí bonus, keďže končila SŠ v júni a na VŠ nastúpila až v septembri?

Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mirkaska
Ďakujem Vám za odpovede, aj som si to myslela, lebo zákon hovorí len o potvrdení o štúdiu.
Ešte doplňujúca otázka- aj za letné mesiace jej patrí bonus, keďže končila SŠ v júni a na VŠ nastúpila až v septembri?

Ďakujem.
Patrí, ak po prázdninách nastúpila na VŠ.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Áno , patrí jej aj za letné mesiace.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Na potvrdenie štúdia sa používa aj potvrdenie o tom , že rodič poberá rodinné prídavky, takže nemusí to byť len doklad o štúdiu priamo zo školy.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

A ako je to s potvrdeniami u malých detí? Musí mi zamestnanec doniesť k uplatneniu daňového bonusu aj potvrdenie o poberaní prídavkov na to dieťa, alebo stačí jeho rodný list?
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

jankasm
A ako je to s potvrdeniami u malých detí? Musí mi zamestnanec doniesť k uplatneniu daňového bonusu aj potvrdenie o poberaní prídavkov na to dieťa, alebo stačí jeho rodný list?
U malých detí postačuje rodný list.
U starších detí - po skončení povinnej školskej dochádzky je potrebný rodný list a potvrdenie o návšteve školy, resp. potvrdenie o poberaní prídavkov.
Naposledy upravil matafe : 09.02.06 at 11:11
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Fany
Zamestnancova dcéra študovala na VŠ. Po 4.ročníku mala 1 rok prerušenie, vtedy pracovala na živnosť. Od 9/05 pokračuje v riadnom dennom štúdiu na VŠ, má 25 rokov. Živnosť jej naďalej trvá, ale nepracuje. Môže si zamestnanec uplatniť na ňu bonus na 9-12/05 a prípadne aj rodinné prídavky? Priniesol potvrdenie o štúdiu z VŠ.
Súhlasím so Zitou5. Ak má živnosť, teda je prihlásená ako SZČO, prestáva byť nezaopatreným dieťaťom a preto stráca aj z pohľadu vyplácania prídavkov a bonusu štatút študenta.
Prikladám link, kde je znenie zákona, z ktorého táto skutočnosť vyplýva.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=179764&postcount=12
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Evanka
Súhlasím so Zitou5. Ak má živnosť, teda je prihlásená ako SZČO, prestáva byť nezaopatreným dieťaťom a preto stráca aj z pohľadu vyplácania prídavkov a bonusu štatút študenta.
Prikladám link, kde je znenie zákona, z ktorého táto skutočnosť vyplýva.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=179764&postcount=12
Evanka, táto podmienka platí iba, ak zárobkovú činnosť vykonáva v období medzi ukončením strednej školy a nástupu na vysokú školu. Ak má nezaopatrené dieťa živnosť a študuje na VŠ má nárok na daňový bonus.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

vladan
Evanka, táto podmienka platí iba, ak zárobkovú činnosť vykonáva v období medzi ukončením strednej školy a nástupu na vysokú školu. Ak má nezaopatrené dieťa živnosť a študuje na VŠ má nárok na daňový bonus.
vladan, ako mám chápať potom toto znenie?
(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie
a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Evanka
vladan, ako mám chápať potom toto znenie?
(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie
a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
pochopíš, ak si prečítaš práve odsek 4 písm. a)
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Evanka
vladan, ako mám chápať potom toto znenie?
(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie
a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
Podstatne je pozrieť sa na §4 ods. 4a
(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie
a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole

Čiže ak stredoškolák skončí SŠ, potom sa za sústavnú prípravu považujú u neho aj prázdniny. Ak by sa v tomto období - období prázdnin vykonával zárobkovú činnosť, toto obdobie sa nebude považovať za sústavnu prípravu - ale len to obdobie prázdnin.

Ak v septembri nastúpi na VŠ, tak od septembra sa bude opäť sústavne pripravovať na budúce povolanie (§4 ods.1b)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať