Zavrieť

Porady

Daň z prijmu za prenájom nehnuteľnosti

Prihlasila som sa na Danovom urade a bolo mi pridelene DIC. Som tam prihlasena 6 mesiacov. Priznavam prijem 3300 EUR za 6 mesiacov prenajmu. Je to moj jediny prijem na uzemi Slovenska. Mam trvaly pobyt na Slovensku a danove priznaie musim podavat.

Vypocitala som si nasledovnu dan:

3.300 EUR minus nezdanitelna cast zakladu dane 500 EUR t. j. 2.800 EUR. Z prijmu si odcitavam pausalne vydavky 40% t. j. minus 1.120 EUR. Zostatok je 1.680 EUR. Nezdanitelna cast zakladu dane je pre rok 2011 3 559,30 eura. Prijem z prenajmu nie je mojou zavislou cinnostou a preto si tuto odpocitatelnu ciastku nemozem odpocitat z prijmu. Je to tak?
Znamena to, ze musim danovemu uradu zaplatit dan 19% zo sumy 1680EUR t.j. 319.20EUR. Je to tak?

Moj najvacsi problem je to, ze robim v zahranici a Irsko ma dohodu so Slovenskom proti dvojitemu zdaneniu. Ja na tom danovom tlacive musim uviest, ze pracujem v zahranici a musim dokladovat moj prijem za cely minuly rok. Chcem sa vyhnut tomu, aby som musela platit aj dan na Slovensku, lebo ked to uvediem do zlej kolonky, oni mi tu dan vyrubia. Viem, ze to zaberie vela casu to nastudovat, lebo ja som s tym stravila uz aspon 3 cele dni alebo aj viac. Ak mi viete niekto poradiť bola by som Vám veľmi vďačná.
Usporiadat
quees quees

quees je offline (nepripojený) quees

Možem sa aj ja spýtať, ked mam prijem za prenajom z nehnutelnosti v zahraniči /DE/ a som v TPP na Slovensku, musím podavať DP aj na Slovensku aj v Nemecku ? Pokial mám dobré informacie, dane musím platiť aj v Nemecku. Ďakujem
0 0
5danula 5danula

5danula je offline (nepripojený) 5danula

Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť ohladom výpočtu danového priznania z prenájmu bytu. S manželom prenajímame byt ktorý máme v 1/2 podielovom vlastíctve. za rok 2012 bol byt prenajatý len 7 mesiacov-naše príjmy z prenájmu 4200 eur z čoho energie su 1050. Vzťahuje sa nanás povinnosť podať danove priznanie z prenájmu ak si príjem rozdelíme na polovicu =2100 eur a každý si odpočítame 500 Eur = 1600 eur??Obaja sme zamestnaný.
našla som na nete - ak bude výsledná suma nižšia ako 1 779,65 eura, nevzniká vám povinnosť podať daňové priznanie ani zaplatiť daň.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

5danula Pozri príspevok
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť ohladom výpočtu danového priznania z prenájmu bytu. S manželom prenajímame byt ktorý máme v 1/2 podielovom vlastíctve. za rok 2012 bol byt prenajatý len 7 mesiacov-naše príjmy z prenájmu 4200 eur z čoho energie su 1050. Vzťahuje sa nanás povinnosť podať danove priznanie z prenájmu ak si príjem rozdelíme na polovicu =2100 eur a každý si odpočítame 500 Eur = 1600 eur??Obaja sme zamestnaný.
našla som na nete - ak bude výsledná suma nižšia ako 1 779,65 eura, nevzniká vám povinnosť podať daňové priznanie ani zaplatiť daň.
DP nepodáva daňovník, ktorého úhrn všetkých zdanitelných príjmov nepresiahol 1/2 NČZD, čo nie je váš prípad, nakolko okrem príjmu z prenájmu máte aj príjem zo závislej činnosti. Treba podať DP typu B, do ktorého zahrniete príjmy z prenájmu aj zo zamestnania.
1 0
5danula 5danula

5danula je offline (nepripojený) 5danula

ďakujem
0 0
akodalej12 akodalej12

akodalej12 je offline (nepripojený) akodalej12

Prijemny dobry den,
chcela by som sa informovat, či musime podávať DP,:


- ak sme predali s manzelom byt v auguste/2012 a kúpili sme ho v júli/2007 este ako slobodny na polovicu a od septembra/2007 sme v nom mali trvaly pobyt? - ci plati danove oslobodenie?


- ak sme byt prenajimali v januari a februari/2012 - prenajom za dva mesiace bol 570,- z toho naklady 300,- musime DP podat?(obaja s manzelom sme pocas prenajimania boli registrovany na DU a mali sme pridelene tie cisla, len sme ich uz vratili ked sme byt predali)


- ak musime DP podávat tak ci ho musime podávat obidvaja aj manzel aj ja kedze sme registrovany obaja? alebo si ten prijem mozme rozdelit?


- či je nejaka suma ktoru je mozno od prijmu z prenajmu oslobodit? a ak ano tak ci si ju mozeme uplatnit obidvaja? ( ked ja poberam rodicovsky prispevok a ziadny iny prijem som nemala a manzel je zamestnancom)


- a ak DP podavat nemame treba pisat nejake oznamenie na DU?


Dakujem velmi pekne za odpoved.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať