Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodok, žiadosť o preradenie na inú prácu, odchodné

Dobrý deň, veľmi by ma potešila rada v nasledovnom probléme.

Pred pár dňami som dostala rozhodnutie o pridelení plného invalidného dôchodku. Nakoľko som v pracovnom pomere (hoci dlhodobo PN), musím požiadať o odchodné spolu so zaslaním Rozhodnutia SP?

Ešte pred Rozhodnutím SP som požiadala o preradenie na inú prácu, odpoveď som však ešte nedostala. Chcem sa však opýtať, keď mi vedenie firmy navrhne prácu, ktorá mi nebude vyhovovať - napr. polovičný pracovný úväzok, resp. iná menej platená práca...môžem návrh odmietnuť a žiadať výpoveď od zamestnávateľa (63 - zdravotné dôvody)s odstupným, alebo musím prijať ponúkanú prácu? Som stále liečená a do práce ešte nemôžem ísť. Liečba je nezlučiteľná so zamestnaním. Ale lekár mi chce PN v najbližších dňoch ukončiť, vraj keď uvidí Rozhodnutie SP o plnej invalidite, musí mi neplatenú PN ukončiť.
Prosím o pomoc.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    mimiga Pozri príspevok
    ahojte neviete mi niekto poradit ked pojdem na komisiu ohladom uznania ID a uznaju ma kedy mozem nastupit do prace , lebo už od januara mi nič neplatia a neviem ako mam žit bez penazi .Naviem či možem požiadat zamestnavatela o preradenie zo zdravotných dovodov hned ako ma uznaju , lebo bohužial nemozem nadalej vykonavat tu pracu ako doteraz.Stale som na PN.Už vyše roka a teraz čakam na komisiu .Aj ked po zdravotnej stranke chodim na vyšetrenia nakolko to po operacii mojej chrbtice nevyzera zatial dobre.Ale kvoli financiam už chcem nastupit a musim do prace.Ďakujem Vám velmi pekne za každu radu.
    Na komisii rozhodnú, či Ti bude priznaný ID a v akej percentuálnej výške. Tiež by mali napísať do Tvojej zdravotnej karty, ktoré práce nesmieš vykonávať. Na základe toho požiadaš Tvojho obvodného lekára, aby Ti napísal pre zamestnávateľa doklad na preradenie zo zdravotných dôvodov, nakoľko tú prácu, ktorú vykonávaš nemôžeš robiť. Malo by tam byť zreteľne napísané, čo môžeš robiť, na základe Tvojho zdravotného stavu.

    Zamestnávateľ zváží Tvoje zdravotné dôvody a podľa toho Ti navrhne druh práce, na ktorú Ťa zaradí. Dúfam teda, že takú prácu vo firme bude mať. Pokiaľ nebude, dá Ti výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.c/ ZP - nakoľko vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku si dlhodobo stratila spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Ale treba myslieť pozitívne a veriť, že takú prácu bude mať. Držím Ti palce.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jojhanka Pozri príspevok
    Ďakujem za pomoc.
    Možno som sa zle vyjadrila, ale ja uvažujem o skončení pracovného pomeru, ibaže nechcem prísť o odstupné. Spoločnosť je totiž na tom zle a bojím sa, že vedenie bude hľadať všetky možnosti, aby odstupné nemuseli vyplatiť.
    Pokial tvoja PN-ka trvá, zamestnávatel sa nebude vyjadrovať k preradeniu na inú prácu. To bude riešiť až keď PN ukončíš a nastúpiš do práce. Ak na základe doporučenia ťa do 15 dní nepreradí, môžeš okamžite skončiť pracovný pomer s nárokom nie na odstupné, ale náhradu príjmu v zmysle § 69 odst. 4 vo výške priemerného zárobku za dobu 2 mesiacov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jojhanka Pozri príspevok
    Ja som teraz už na neplatenej PN. Už mám niekoľko dní v ruke rozhodnutie o ID. Nakoľko budem ešte asi rok absolvovať náročnú chemoterapeutickú liečbu, nevládzem nastúpiť do práce, som v zlom stave. Podľa ZP by som mala nárok na 3 mesačné odstupné a aj jeden mesačný plat je pre mňa v tejto situácii dôležitý.
    Ďakujem, že mi pomáhate.
    Počas PN-ky ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď v zmysle § 63 odst 1 písm. c) - kedy by si mala nárok na odstupné. Znovu by si musela nastúpiť do práce. Zamestnávatel môže navrhnúť skončenie pracovného pomeru dohodou z uvedeného dôvodu ...počas PN-ky asi ani to riešiť nebude.

    Priznanie ID nie je dôvodom na skončenie prac.pomeru.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    mimiga Pozri príspevok
    Dakujem a neviete mi povedat ako dlho to trva kym si Vas zavolaju pred komisiu od podania žiadosti ? Lebo už potrebujem začat zarabat, nakolko teraz nedostavam absolutne nič.
    Nechcem Ťa znechutiť, ale niekedy to trvá aj mesiac.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    mimiga Pozri príspevok
    A to vyjadrenie mi daju hned alebo to poslu postou neskor?A ak to pošlu tak za ako dlho asi?
    Pokiaľ budeš na tej komisii, bude dobré, keď im povieš, či by to do Tvojej karty nenapísali hneď, že si v hmotnej núdzi. Niekedy tak spravia. Pokiaľ odmietnu, potom si to budeš musieť vypýtať priamo na tom posudkovom.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    mimiga Pozri príspevok
    A musim čakat na tu komisiu , že? Neda sa nastupit do prace aspon na 4 hodiny alebo ak nabudu mat pre mna pracu tak ist na urad prace? Ale to sa asi s najvacsou pravdepdobnostou neda.
    Ja by som skúsila počkať do posudkovej komisie, lebo pokiaľ Ty pôjdeš robiť, neviem, či ten ID dostaneš. Je to na Tebe, ako sa rozhodneš.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    jojhanka Pozri príspevok
    Dobrý deň, veľmi by ma potešila rada v nasledovnom probléme.

    Pred pár dňami som dostala rozhodnutie o pridelení plného invalidného dôchodku. Nakoľko som v pracovnom pomere (hoci dlhodobo PN), musím požiadať o odchodné spolu so zaslaním Rozhodnutia SP?

    Ešte pred Rozhodnutím SP som požiadala o preradenie na inú prácu, odpoveď som však ešte nedostala. Chcem sa však opýtať, keď mi vedenie firmy navrhne prácu, ktorá mi nebude vyhovovať - napr. polovičný pracovný úväzok, resp. iná menej platená práca...môžem návrh odmietnuť a žiadať výpoveď od zamestnávateľa (63 - zdravotné dôvody)s odstupným, alebo musím prijať ponúkanú prácu? Som stále liečená a do práce ešte nemôžem ísť. Liečba je nezlučiteľná so zamestnaním. Ale lekár mi chce PN v najbližších dňoch ukončiť, vraj keď uvidí Rozhodnutie SP o plnej invalidite, musí mi neplatenú PN ukončiť.
    Prosím o pomoc.
    Ďakujem.
    O odchodné žiadať nemusíš, vyplatia Ti ho pri skončení pracovného pomeru vo firme. Ty však o skončení pracovného pomeru neuvažuješ, chceš pracovať ďalej. Vedenie firmy Ti ponúkne náhradnú prácu až na základe potvrdenia od lekára, kde bude uvedené, čo môžeš robiť, prípadne čoho sa musíš vystríhať. Pokiaľ Ti to nebude vyhovovať, zamestnávateľ Ti dá výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.c/ ZP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jojhanka Pozri príspevok
    Ďakujem. Ale bola som upozornená, že ak ukončím PN a nebudem chodiť do práce, môžem dostať výpoveď za porušenie pracovnej disciplíny bez nároku na odstupné. Čo mám teda urobiť? Ako mám postupovať?
    Ako je ošetrené obdobie, že už nie som PN a nechodím do práce?
    Ak ti to zdravotný stav dovoluje - isť do firmy a dohodnúť sa so šéfom na spôsobe skončenia prac.pomeru. Potom ukončiť PN.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak dostaneš ID ... tak zvyknú ho dať spätne (od žiadosti) - a peniažky tiež doplatia .. aspoň ja som sa s takým stretla
    No a potom aj PNka bude spätne ukončená.
    Len teda je treba nejako preklenúť tú dobu bez peněz - a veru dosť to trvá !!

    jojhanka je offline (nepripojený) jojhanka

    jojhanka
    Ďakujem za pomoc.
    Možno som sa zle vyjadrila, ale ja uvažujem o skončení pracovného pomeru, ibaže nechcem prísť o odstupné. Spoločnosť je totiž na tom zle a bojím sa, že vedenie bude hľadať všetky možnosti, aby odstupné nemuseli vyplatiť.

    jojhanka je offline (nepripojený) jojhanka

    jojhanka
    Ja som teraz už na neplatenej PN. Už mám niekoľko dní v ruke rozhodnutie o ID. Nakoľko budem ešte asi rok absolvovať náročnú chemoterapeutickú liečbu, nevládzem nastúpiť do práce, som v zlom stave. Podľa ZP by som mala nárok na 3 mesačné odstupné a aj jeden mesačný plat je pre mňa v tejto situácii dôležitý.
    Ďakujem, že mi pomáhate.

    jojhanka je offline (nepripojený) jojhanka

    jojhanka
    Ďakujem. Ale bola som upozornená, že ak ukončím PN a nebudem chodiť do práce, môžem dostať výpoveď za porušenie pracovnej disciplíny bez nároku na odstupné. Čo mám teda urobiť? Ako mám postupovať?
    Ako je ošetrené obdobie, že už nie som PN a nechodím do práce?

    mimiga je offline (nepripojený) mimiga

    mimiga
    ahojte neviete mi niekto poradit ked pojdem na komisiu ohladom uznania ID a uznaju ma kedy mozem nastupit do prace , lebo už od januara mi nič neplatia a neviem ako mam žit bez penazi .Naviem či možem požiadat zamestnavatela o preradenie zo zdravotných dovodov hned ako ma uznaju , lebo bohužial nemozem nadalej vykonavat tu pracu ako doteraz.Stale som na PN.Už vyše roka a teraz čakam na komisiu .Aj ked po zdravotnej stranke chodim na vyšetrenia nakolko to po operacii mojej chrbtice nevyzera zatial dobre.Ale kvoli financiam už chcem nastupit a musim do prace.Ďakujem Vám velmi pekne za každu radu.

    mimiga je offline (nepripojený) mimiga

    mimiga
    Dakujem a neviete mi povedat ako dlho to trva kym si Vas zavolaju pred komisiu od podania žiadosti ? Lebo už potrebujem začat zarabat, nakolko teraz nedostavam absolutne nič.

    mimiga je offline (nepripojený) mimiga

    mimiga
    A to vyjadrenie mi daju hned alebo to poslu postou neskor?A ak to pošlu tak za ako dlho asi?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mimiga Pozri príspevok
    Dakujem a neviete mi povedat ako dlho to trva kym si Vas zavolaju pred komisiu od podania žiadosti ? Lebo už potrebujem začat zarabat, nakolko teraz nedostavam absolutne nič.
    u mňa 6 mesiacov a dôchodok som dostala po 9 mesiacoch

    a vraj teraz vybavujú žiadosti z oktobra min.roku
    Naposledy upravil veronikasad : 29.03.12 at 14:17

    mimiga je offline (nepripojený) mimiga

    mimiga
    A musim čakat na tu komisiu , že? Neda sa nastupit do prace aspon na 4 hodiny alebo ak nabudu mat pre mna pracu tak ist na urad prace? Ale to sa asi s najvacsou pravdepdobnostou neda.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Katy a R Pozri príspevok
    Ak dostaneš ID ... tak zvyknú ho dať spätne (od žiadosti) - a peniažky tiež doplatia .. aspoň ja som sa s takým stretla
    No a potom aj PNka bude spätne ukončená.
    Len teda je treba nejako preklenúť tú dobu bez peněz - a veru dosť to trvá !!
    ID doplatia spätne ododňa podania žiadosti, PN-ku som ku tomuto termínu musela mať ukončenú.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.