Zavrieť

Porady

Typ zmluvy pre FO

Ani po intenzivnom hladani v "starsich" temach na porade som si nevedela zodpovedat svoju otazku, tak Vas prosim o radu. Vedel by mi niekto doporucit aky typ zmluvy by mali pouzit dve fyzicke osoby /bezny smrtelnici/, ktori chcu medzi sebou uzavriet zmluvu na vystavbu oplotenia pozemku. Najvhodnejsia sa mi zda zmluva o dielo, avsak ta je podla obchodneho zakonnika a neviem aky by to malo vplyv kedze obe zmluvne strany su nepodnikajuce sukromne osoby.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zgongol je offline (nepripojený) Zgongol

    Zgongol
    Zmluva o dielo je upravená aj v Občianskom zákonníku - štvrtá hlava, § 631 a nasl.

    Inak nie je problém aby dve fyzické osoby - nepodnikatelia uzavreli zmluvu podľa Obchodného zákonníka. Treba si vybrať čo viac vyhovuje.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Netreba si však zbytočne komplikovať život pri dvoch FO uzavieraním zmluby podľa ObchZ. Tieto zmluvy nie sú priaznivo stavané pre FO sú komplikovanejšie a oveľa ťažšie sa dajú skončiť oproti zmluvám podľa OZ. Ja zastávam názor, že v uvedenom prípade je najjednoduchšie uzavrieť zmluvu podľa OZ tzv. inominátnu-nepomenovanú §51. Pre platnosť sa vyžaduje, aby mala ustanovenia základné, ktoré musí obsahovať každá zmluva. Najdôležitejšie však v takejto zmluve je presne zadefinovať si predmet zmluvy a to, že nesmie odporovať obsahu alebo účelu OZ.
    Takže uviesť :
    1. názov - netreba konkrétny postačuje aj keď bude uvedené len zmluva s odvolaním sa na §51 OZ
    2. konkretizovať účastníkov zmluvy
    3. Predmet zmluvy
    4. práva a povinnosti zmluvných strán
    5.ako sa strany vysporiadajú s platením
    6. na akú dobu sa zmluva uzaviera - určitá-neurčitá
    7.záverečné ustanovenia
    To je len tak v skratke, samozrejme, že môžu byť dojednané aj iné ustanovenia záleží na zmluvných stranách.

    Zgongol je offline (nepripojený) Zgongol

    Zgongol
    rada
    Ja zastávam názor, že v uvedenom prípade je najjednoduchšie uzavrieť zmluvu podľa OZ tzv. inominátnu-nepomenovanú §51.
    Nuž ja zas zastávam názor, že zmluva o výstavbe oplotenia pozemku bude takmer vždy zmluva o dielo a to aj napriek tomu že ju tak nenazveš. Podstatný je obsah zmluvy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.