Zavrieť

Porady

Viac vlastníkov domu nachádzajúcom sa na mojom pozemku

Dobrý deň prajem.
Neviem si dať rady s domom, ktorí sa nachádza na mojom pozemku a v ktorom mám aj ja podiel.
Dovolím si troška sa rozpísať pre lepšie pochopenie.
Ide o rodičovský dom, ktorí sme zdedili spolu s 3 bratmi. V čase dedenia nebol pozemok vysporiadaný a nededel sa.

Po ďalších úmrtiach a dedeniach je to takto:
- ja vlastním 7/20 z domu
- deti po nebohom bratovi 11/20 (z toho 3/20 som mu ja kedysi darovala pri dedení)
- ostatné 2/20 sú v exekúcii.

Pozemok pod domom a okolo domu som si vysporiadala a som jeho jediný vlastník.
Ja neviem čo urobiť s tým domom aj keby som chcela aby sa zbúral. Lebo deti po nebohom bratovi chcú vyplatiť odo mňa spomínaných 11/20 z hodnoty domu (aj s odomňa darovanými 3/20) pretože vlastním celý pozemok aj pod domom. A ani neviem čo urobiť so 2/20 v exekúcii.

Ale čo ak ja nechcem ten dom? Viacmenej mi zavadzia na mojom pozemku. A je logické že nechcem vyplácať 11/20 z hodnoty domu keď oň nemám záujem a nechcem vyplatiť dlžnú časť domu v exekúcii.

Prosím Vás o radu čo s tým domom môžem urobiť. Ako mám pokračovať?
Za každú radu budem veľmi veľmi vďačná.

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    "Ale čo ak ja nechcem ten dom? Viacmenej mi zavadzia na mojom pozemku. A je logické že nechcem vyplácať 11/20 z hodnoty domu keď oň nemám záujem a nechcem vyplatiť dlžnú časť domu v exekúcii." je logické, že oni ti nechcú dať svojich 11/20 domu zadarmo, ale chcú za to peniaze, to si vážne myslíš, že sa niekto iba tak vzdá svojho podielu na nehnuteľnosti? Rovnako je logické, že exekútor neupustí od vykonania exekúcie pre tvoje pekné oči

    čo máš robiť? hmm máte podielové spoluvlastníctvo, buď sa vyporiadate dohodou, alebo podáš návrh na súd na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, ale zadarmo sa nikto svojho spoluvlastníctva nevzdá

    Marka63 je offline (nepripojený) Marka63

    Marka63
    Ďakujem za odpoveď ale ja ten dom nechcem. Ja chcem iba pozemok bez domu. Pozemok mám a dom mi tam zavadzia.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Marka63 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď ale ja ten dom nechcem. Ja chcem iba pozemok bez domu. Pozemok mám a dom mi tam zavadzia.
    to som pochopil, ale ten dom si nikto neodvezie na fúriku a nepostaví inde Proste ich budeš musieť vyplatiť, aby si sa stala výlučnou vlastníčkou domu a potom si s ním mohla robiť, čo budeš chcieť, aj zbúrať. Alebo ako si to predstavuješ?

    Marka63 je offline (nepripojený) Marka63

    Marka63
    Aby som upresnila, je to starý polorozpadnutý a značne zchátralý dom. A áno chcela by som aby tam ten nebol. Chcela by som si tam postaviť nový víkendový domček resp. chatku, lebo ten starý sa neoplatí rekonštruovať. Je fakt v dosť zlom stave a nikto nechce do rekonštrukcie dať ani korunu. Myslela som si, že ak je na mojom pozemku mohla by som ho zbúrať, keďže deti po bratovi oň nemajú záujem ale samozrejme by chceli nejaké peniaze. Ten dom tam iba chátra a bude chátrať ďalej až kým nespadne úplne a len a len zavadzia na mojom pozemku.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Marka63 Pozri príspevok
    Aby som upresnila, je to starý polorozpadnutý a značne zchátralý dom. A áno chcela by som aby tam ten nebol. Chcela by som si tam postaviť nový víkendový domček resp. chatku, lebo ten starý sa neoplatí rekonštruovať. Je fakt v dosť zlom stave a nikto nechce do rekonštrukcie dať ani korunu. Myslela som si, že ak je na mojom pozemku mohla by som ho zbúrať, keďže deti po bratovi oň nemajú záujem ale samozrejme by chceli nejaké peniaze. Ten dom tam iba chátra a bude chátrať ďalej až kým nespadne úplne a len a len zavadzia na mojom pozemku.
    to si myslela zle, lebo nemôžeš zbúrať dom, ktorý ti celý nepatrí, aj keď stojí na tvojom pozemku. Ak chceš mať práva výlučného vlastníka, musíš byť aj výlučnou vlastníčkou. Asi by sa ti nepáčilo, keby ti niekto zbúral dom, lebo vlastní podiel 7/20? To je pekné, že zvýrazňuješ, že dom je na tvojom pozemku, ale vo vzťahu k nemu, to nič nemení

    Keďže je to polorozpadnutý dom, jeho hodnota nebude vysoká, možno 2000 EUR? Nech nežeriem, nech je jeho hodnota 5000 EUR, máš problém vyplatiť 11/20, teda 2750 EUR? To ti vážne tých necelých 3000 EUR stojí za handrkovanie s rodinou, keď si môžeš postaviť na SVOJOM POZEMKU toľko vytúžený víkendový domček resp. chatku?

    Marka63 je offline (nepripojený) Marka63

    Marka63
    mattto Pozri príspevok
    to si myslela zle, lebo nemôžeš zbúrať dom, ktorý ti celý nepatrí, aj keď stojí na tvojom pozemku. Ak chceš mať práva výlučného vlastníka, musíš byť aj výlučnou vlastníčkou. Asi by sa ti nepáčilo, keby ti niekto zbúral dom, lebo vlastní podiel 7/20? To je pekné, že zvýrazňuješ, že dom je na tvojom pozemku, ale vo vzťahu k nemu, to nič nemení

    Keďže je to polorozpadnutý dom, jeho hodnota nebude vysoká, možno 2000 EUR? Nech nežeriem, nech je jeho hodnota 5000 EUR, máš problém vyplatiť 11/20, teda 2750 EUR? To ti vážne tých necelých 3000 EUR stojí za handrkovanie s rodinou, keď si môžeš postaviť na SVOJOM POZEMKU toľko vytúžený víkendový domček resp. chatku?
    Hodnota domu je cca 10 000 eur (aj to neviem ako je možné).
    Pravdu povediac, trocha ma hnevá, že chcú zaplatiť 11/20, keď 3/20 som sa vzdala v dedičstve v prospech ich otca teda môjho brata. Dá sa nejakou cestou napr. súdne aby som im vyplatila iba 8/20 a nie aj aj tie moje darované 3/20?

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Marka63 Pozri príspevok
    Hodnota domu je cca 10 000 eur (aj to neviem ako je možné).
    Pravdu povediac, trocha ma hnevá, že chcú zaplatiť 11/20, keď 3/20 som sa vzdala v dedičstve v prospech ich otca teda môjho brata. Dá sa nejakou cestou napr. súdne aby som im vyplatila iba 8/20 a nie aj aj tie moje darované 3/20?
    10000 EUR máš odkiaľ? znalecký posudok? nepoznám lokalitu ani stav domu, ale pochybujem, že polorozpadnutý neobývaný dom na cudzom pozemku má hodnotu 10 tis. Za 10 tis. kúpiš na strednom a východnom Slovensku slušnejšie domy s 10 a viac árovým pozemkom

    nedá sa, oni majú podiel vo výške 11/20 a je jedno, či ho získali kúpou, dedičstvom, darovaním, reštitúciou atď., ich (spolu)vlastnícke práva sú rovnaké ako tvoje bez ohľadu na právny titul nadobudnutia (spolu)vlastníckeho práva

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Využi §§ 86 - 88 stavebného zákona (č. 50/1976), posťažuj sa stavebnému úradu, že stavba je závadná, ohrozujúca život a zdravie osôb, nevyužíva sa, spôsobuje ti ako vlastníkovi pozemku len problémy, nemožno ju hospodárne opraviť pre nezáujem spoluvlastníkov. Požiadaj o povolenie alebo - keďže nie si väčšinový vlastník - o nariadenie odstrániť stavbu na náklady všetkých spoluvlastníkov.

    Marka63 je offline (nepripojený) Marka63

    Marka63
    Mária27 Pozri príspevok
    Využi §§ 86 - 88 stavebného zákona (č. 50/1976), posťažuj sa stavebnému úradu, že stavba je závadná, ohrozujúca život a zdravie osôb, nevyužíva sa, spôsobuje ti ako vlastníkovi pozemku len problémy, nemožno ju hospodárne opraviť pre nezáujem spoluvlastníkov. Požiadaj o povolenie alebo - keďže nie si väčšinový vlastník - o nariadenie odstrániť stavbu na náklady všetkých spoluvlastníkov.
    Ďakujem, niečo v tomto zmysle som chcela poradiť.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Mária27 Pozri príspevok
    Využi §§ 86 - 88 stavebného zákona (č. 50/1976), posťažuj sa stavebnému úradu, že stavba je závadná, ohrozujúca život a zdravie osôb, nevyužíva sa, spôsobuje ti ako vlastníkovi pozemku len problémy, nemožno ju hospodárne opraviť pre nezáujem spoluvlastníkov. Požiadaj o povolenie alebo - keďže nie si väčšinový vlastník - o nariadenie odstrániť stavbu na náklady všetkých spoluvlastníkov.
    To jej radíš ale nezmysly, ona ako vlastník stavby (či už podielový alebo výlučný) je povinná udržiavať stavbu v určitom stave a nič na tejto povinnosti nemení ani fakt, či ostatní spoluvlastníci s tým súhlasia alebo nie. Podľa teba má prísť na stavebný úrad a oznámiť im, že si neplní svoje povinnosti vlastníka stavby?

    §86 ods. 1, 2 SZ Vlastník stavby je v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie) povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických závad, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.

    Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad vo verejnom záujme nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu. Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby.

    §105 ods. 1 SZ: Priestupku sa dopustí a pokutou do 10 000 Sk sa potresce ten, kto neudržiava stavbu napriek opätovnej výzve orgánu štátneho stavebného dohľadu alebo rozhodnutiu stavebného úradu,

    §105 ods. 3 SZ: Priestupku sa dopustí a pokutou do 1 milióna Sk sa potresce ten, kto napriek opätovnej výzve orgánu štátneho stavebného dohľadu alebo rozhodnutiu stavebného úradu neudržiava stavbu do tej miery, že jej stav ohrozuje životy alebo zdravie osôb,

    Marka63 je offline (nepripojený) Marka63

    Marka63
    Ďakujem vám za rady, pomohli ste mi aspoň mám ďalšie argumenty pre spoluvlastníkov, že s tou stavbou treba čosi robiť, lebo krov je naozaj na spadnutie a ohrozuje ma, lebo na tom pozemku okolo mám záhradku a navštevujeme ju často. Aj mi fakt zavadzia tá stavba a obmedzuje na mojom vlastnom pozemku, lebo dom je dosť veľký a radšej by som mala menšiu chatku a oveľa väčšiu záhradku. Spoluvlastníci nejavia žiadny záujem o užívanie domu a ani o rekonštrukciu .
    Niečo podobné som myslela, že buď sa budeme podielať na odstránení život ohrozujúcich závad (krov) všetcia spoluvlastníci (oni samozrejme vo väčšej miere, keď majú väčšinový podiel) z bezpečnostných dôvodov alebo nech podiel prepíšu na mňa a ja celú stavbu dám zbúrať na svoje náklady.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.