Zavrieť

Porady

Je navrhovaný postup pri predaji bytu správny?

Dobrý deň,

ideme predať byt. Zmluvu vypracoval kupujúci s nasledovným postupom:
1. Prevedenie kupnej ceny do noterskej uschovy (den 1)
2. Podpisanie zmluvy pred notarkou (den 2) , tu sme trvali aj na uschove zmluv u notarky
3. podmienkou bolo vystahovanie, takze vystahovanie sa do terminu najneskor den 16
4. podpisanie prootokolu o odovzdani bytu pred notarkou a odovzadanie si klucou (najneskor den 16), zaroven preukazanie cisteho LV bez tiarch
5. po odovdani bytu - podanie navrh na vklad na katastri (najneskor den 16)
6. prevedenie sumy na ucet predavajucho (po splneni bodu 4 a 5)

peniaze maju byt ulozene v notarskej uschove najviac den 16+5 dni, potom sa prevedu spat kupujucemu

my sme navrhovali (kedze podmienkou bolo najprv vypratanie), aby sme pri podpise zmluvy podpisali aj navrh na vklad,ktory by sa ulozil u notara do uschovy, odovzdal by sa byt, v ten den rano by sa preukazalo ciste LV, previedli by sa peniaze na nas ucet a nasledne by notarka vydala do ruk kupujuceho zmluvy + podpisany navrh,s ktorym by uz aj sam mohol ist na kataster, s tymto nesuhlasil.

mame sa niecoho obavat? hrozi nieco?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ikon Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    ideme predať byt. Zmluvu vypracoval kupujúci s nasledovným postupom:
    1. Prevedenie kupnej ceny do noterskej uschovy (den 1) na základe čoho notárka uschová finančné prostriedky? musíte v ten istý deň aj podpísať kúpnopredajnú zmluvu pri notárke, kde bude podmienka, že peniaze budú v notárskej úschove.
    2. Podpisanie zmluvy pred notarkou (den 2) , tu sme trvali aj na uschove zmluv u notarky
    3. podmienkou bolo vystahovanie, takze vystahovanie sa do terminu najneskor den 16
    4. podpisanie prootokolu o odovzdani bytu pred notarkou a odovzadanie si klucou (najneskor den 16), zaroven preukazanie cisteho LV bez tiarch to o protokole súhlasím, odovzdanie klúčov súhlasím, nemusí to byť notárka môžu to byť dvaja svedkovia čo to podpíšu ...
    a čo ti pomôže ak ti niekto preukáže čisté LV bez tiarch, počas vkladania nehnuteľnosti sa tam môžu ťarchy objaviť .. videla som to sama...

    5. po odovdani bytu - podanie navrh na vklad na katastri (najneskor den 16)
    6. prevedenie sumy na ucet predavajucho (po splneni bodu 4 a 5) hm.. čiže predávajúci bude mať peniaze a aj byt, lebo čo ak kataster nezavkladuje prevod? , čo ak tam budú formálne chyby? .. tak byt ostane vo vlastníctve predávajúceho a bude mať aj peniaze.

    Notárska úschova sa robí preto, aby sa tomu zamedzilo presne tomu čo som opísala vyššie. V zmluve musí byť klauzula, že peniaze sa prevedú predávajúcemu po zavkladovaní nehnuteľnosti. Tj. kupujúci bude vlastníkom na LV, bude mať povinnosť poslať LV s kolkom notárovi, a notár na základe toho LV pošle peniaze predávajúcemu.


    peniaze maju byt ulozene v notarskej uschove najviac den 16+5 dni, potom sa prevedu spat kupujucemu Ak to urobíte tak, že hned po podpise zmluvy dáte zavkladovať zmeny na kataster a zrýchlene, tj. do 15 dní sa musí zmeniť vlastník na LV.. tak vtedy je reálna taká doba uschovy u notára.

    my sme navrhovali (kedze podmienkou bolo najprv vypratanie), aby sme pri podpise zmluvy podpisali aj navrh na vklad,ktory by sa ulozil u notara do uschovy, odovzdal by sa byt, v ten den rano by sa preukazalo ciste LV, previedli by sa peniaze na nas ucet a nasledne by notarka vydala do ruk kupujuceho zmluvy + podpisany navrh,s ktorym by uz aj sam mohol ist na kataster, s tymto nesuhlasil. no jasne, predávajúci bude mať prachy i nehnuteľnosť. ... nerobila by som tak... lebo je to v neprospech kupujúceho .... dôvody som opísala vyššie.

    mame sa niecoho obavat? hrozi nieco?
    v texte odpovede
    Môj postup:
    1. podpis kúpnopredajnej zmluvy u notára deň prvý
    2. peniaze dané notárovi do úschovi deň prvý
    3. deň prvý zaniesť zmluvy na kataster, na zrýchlené konanie
    4. vypratanie nehnuteľnosti do 15 dní
    5. zavkladovanie nového vlastníka, jeho povinnosť pod hrozbou pokuty doručiť do 5 dní notárke LV
    6. notárka uvolní peniaze predávajúcemu
    7. spokojný sú všetci a nikto neni oklamaný
    Naposledy upravil Xanti : 30.03.12 at 09:56

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Xanti Pozri príspevok
    v texte odpovede
    Môj postup:
    1. podpis kúpnopredajnej zmluvy u notára deň prvý
    2. peniaze dané notárovi do úschovi deň prvý
    3. deň prvý zaniesť zmluvy na kataster, na zrýchlené konanie
    4. vypratanie nehnuteľnosti do 15 dní
    5. zavkladovanie nového vlastníka, jeho povinnosť pod hrozbou pokuty doručiť do 5 dní notárke LV
    6. notárka uvolní peniaze predávajúcemu
    7. spokojný sú všetci a nikto neni oklamaný
    ...zabudla si :

    8. nahlásenie na dodávateľov energií ...
    9. nahlásenie na správcu bytov ( družstvo )
    10. nahlásenie na SIPO ...

    ...

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Buchy
    jasne, ale to sa netýka priamo predaja , také veci sa neriešia v kúpnej zmluve. Ale notárska úschova, a celý postup v tej zmluve uvedený musí byť.
    buchač ...no neviem , ale jeden bod programu som ja v tej mojej zmluve zakomponovaný mal ...
    Xanti Určite povinnosť ako si písal o tie média energie a správcov čo?

    ikon je offline (nepripojený) ikon

    ikon
    takze postup sme upravili takto (suhlasi s tym aj predavajuci).
    1. podpis zmluvy, ulozenie sumy u notara, takisto v notarskej uschove aj podpisane zmluvy a podpisane navrhy na vklad.
    2. vypratanie bytu (bola podmienka kupujuceho)
    3. odovzdanie klucov pred notarom, podpisanie protokolu o odovzdani, preukazanie cisteho LV v ten den + zaplatene kolky za zrychleny vklad, nasledne notarka vyda do ruk kupujuceho zmluvy a navrhy na vklad, ten si moze ist uz sam podat navrh na vklad a notarka v tom istom momente pojde s nami do banky spravit prevod na nas ucet.

    moze byt?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Nie prevod by nemal byť skôr ako bude vlastníctvo na LV prepísané.
    Proste musí kupujúci B prísť k notárke s LV kde bude napísané že vlastníkom nehnuteľnosti je osoba B tj. kupujúci. Vtedy notárka môže previesť peniaze osobe A predávajúcemu.

    Nakoľko sa môže stať situácia, že prevod osobe B sa neuskutoční, nakoľko budú neplatné zmluvy alebo tam budú chyby. A osobe A by ostal byt, a aj peniaze. Preto peniaze z notárskej úschovy môžu ísť k osobe A až po zavkladovaní na katastry.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    ak s tým súhlasíte, môže byť ... ale nie je to vo Váš prospech (ak ste teda kupujúci)

    Je navrhovaný postup pri predaji bytu správny?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.