Zavrieť

Porady

BSM a rozvod

Ahojte poraďáci,chcela by som sa poradiť ohľadne rozvodu a BSM.Je tu toho veľa popísaného o tejto téme,ale nenašla som to čo potrebujem.Ja to vlastne nepíšem za seba ale za moju sestru,lebo ona nemá doma pc,tak ma poprosila aby som jej pomohla a napísala do porady.Chcela by sa rozviesť.S mužom si už nerozumeli a často sa hádali,pretože on nemal čas ani na ňu ani na deti,dostal sa do problémov v práci atď.Kôli tej práci má aj podmienku zo súdu asi na 3 roky.Sú spolu 14 rokov,majú 2 deti.Sestra sa odsťahovala k rodičom aj s dcérou,syn zostal s otcom,lebo sa bál že si niečo urobí,pretože sa vyhrážal že si niečo urobí ak odíde.Majú spolu dom na ktorý si brali hypotéku.Ona moc nezarobí,ale chce dať žiadosť,že aj zaplatí tých 66€ ale nevie ako je to s tým BSM,či sa to rieši až keď budú rozvedený či ako.On platí hypotéku a ona nejakú inú pôžičku.Lenže on prestal platiť,narástol im dlh na dosť vysokú čiastku, sestra o tom nevedela a nevedela ani o tom že si zobral pôžičku z nejakej tej nebankovej spol.,aby zaplatil ten dlh na hypot. Keď sa to dozvedela tak sa vyhováral že to je jeho vec,že on si to zaplatí ako vie.Chcela sa s mužom dohodnúť na tom aby ten dom dali banke alebo predali aj s hypot.,pretože on to nebude vedieť splácať,a ona tiež nemá taký príjem aby to platila.On ani počuť nechce o tom,že on z toho domu neodíde,že nech sa nestará.Tak mu povedala,aby išli do banky a aby ju vyškrtol že je spoluvlastníčka,ani to nechcel.On sa ale nechce s ňou dohodnúť na ničom.Povedala mu či chce aby prišli exekútori a zobrali mu všetko,že prečo nerieši problém,ktorý narástol jeho vinou.Nechce nič riešiť.A keď sa ide s ním porozprávať tak jej len vykrikuje aby sa dala liečiť,a že je to jej vina,že to takto dopadlo.Tak sa sestra obáva, že keby dala žiadosť na rozvod,že by musela platiť ešte aj trovy za BSM.Čo má vlastne robiť, má normálne podať žiadosť?a keď bude to pojednávanie o BSM,kto a ako sa to bude platiť alebo aký je postup.A ešte aj o deti,nedovolí synovi aby išiel k matke na dlhšie ako hodinu,keď mešká tak mu už vyvoláva že kde je.Vytýka sestre že nedovolí dcére za nim chodiť,lenže sestra ju toľkokrát posielala aby išla ale nechce k nemu chodiť,pretože keď tam párkrát išla že len vyzvedal od nej o mame a ani sa jej neopýtal ako sa má.Prosím poraďte,neviem sa už dívať na to ako ju toto celé ničí,nemá pokoj,a kôli tomuto si nemôže dať ani žiadosť na nájomný byt,lebo by jej ju zamietli.Ďakujem vám za odpovede a rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vyzerá to tak, že by mala čím skôr požiadať o rozvod. Keďže už spolu nežijú, nemusel by sa rozvod naťahovať. Pri rozvode sa riešia aj vzťahy s deťmi, ktorý rodič ich bude mať v starostlivosti. Lepšie je dať návrh, aby sa deti nerozdeľovali. Deti dostanú opatrovníkov, ale ak sú väčšie, možu sa aj same vyjadriť.

    Rozdelenie BSM sa rieši až po rozvode, nemá sa dávať návrh naraz. Keďže ani jeden nemá peniaze na vyplatenie hypotéky a toho druhého, najlepšie by bolo, keby sa im podarilo dom predať a zvyšok peňazí si rozdeliť. Ak s tým nebude jeden súhlasiť, ten druhý musí podať návrh na súd - navrhnúť spôsob vyporiadania BSM. Aj to je treba riešiť rýchlo, nakoľko jeho dlhy (aj keď sú len jeho) môžu byť exekútorom uspokojené aj z BSM. Keď sa stihne vyporiadať BSM skôr, ako príde exekútor, potom by exekútor riešil jeho dlhy len z jeho majetku.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Trovy pri rozvode až na súdne poplatky nebudú (ak sa teda nechcú hrať s právnikmi a inak to komplikovať). BSM si rozdelia buď dohodou, ale po uplynutí lehoty zo zákona. Oveľa viac by som sa obával trov v prípade exekúcie na byt kvôli nesplácaniu hypoúveru, do ktorého sú "namočení" obaja manželia. V tomto prípade rozdelenie BSM pomôže len čiastočne (a to len z hľadiska vzájomného vyporiadania splátok medzi exmanželmi), keďže voči banke budú naďalej zaviazaní spoločne a nerozdielne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.