Zavrieť

Porady

Licenčná zmluva

Prosím Vás, môžete mi niekto pomôcť pri získaní vzoru licenčnej zmuvy na licenčnú výrobu špeciálneho zariadenia. Majiteľom licencie (vlastník vynálezu, know-how, dokumentácie,...) je zahraničná spoločnosť. Veľmi by ste mi pomohli pri posudzovaní návrhu,ktorý nám bol doručený a pri prípadnom vytvorení vlastného protinávrhu. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Predpokladám, že zmluva by mala byť uzatvorená na základe Autorského zákona, pretože vlastník vám poskytuje licenciu na výrobu nejakého svojho vynálezu. Podľa tohto zákona musia byť v zmluve uvedené niektoré kogentné náležitosti. Spôsob, rozsah, čas na ktorý sa udeľuje licencia, odmena. Tiež sa uvedie, či ide o výhradnú, alebo nevýhradnú licenciu.
    Takúto zmluvu je potrebné veľmi dobre ošetriť, ale podľa mňa hlavne z pohľadu poskytovateľa.

    lobbka je offline (nepripojený) lobbka

    lobbka
    Ďakujem za Váš čas Evanka. Môj hlavný problém je, že návrh ktorý nám bol doručený má 30 strán a je veľmi tvrdo postavený, obmedzuje nás vo vlastnej výrobe a zakazuje nám výrobu akýchkoľvek príbuzných zariadení. Zaujíma ma či má náš partner na takéto tvrdé obmedzenia vôbec právo a či je to bežná požiadavka v podobných zmluvách. Aký je hlavný rozdiel medzi výhradnou a nevýhradnou licenciou prosím? Existuje niekde miesto na nete, kde by sa dal získať vzor podobnej zmluvy, ktorý spĺňa medzinárodné štandardy?

    lobbka je offline (nepripojený) lobbka

    lobbka
    Ešte som sa chcel opýtať podľa akého Autorského zákona sa mám riadiť a kde sa hovorí o licencií na výrobu zariadenia, lebo predmet zákona č. 618/2003 je "citujem Tento zákon upravuje vzťahy vznikajúce v súvislosti s vytvorením a použitím literárneho a iného umeleckého diela a vedeckého diela, umeleckého výkonu, s výrobou a použitím zvukového záznamu, zvukovo-obrazového záznamu, s vysielaním a použitím rozhlasového vysielania a televízneho vysielania a v súvislosti so zhotovením a použitím databázy tak, aby boli chránené práva a oprávnené záujmy autora, výkonného umelca, výrobcu zvukového záznamu, výrobcu zvukovo-obrazového záznamu, rozhlasového vysielateľa a televízneho vysielateľa a zho toviteľa databázy. Zákon ďalej upravuje výkon kolektívnej správy práv podľa tohto zákona."

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    lobbka
    Ďakujem za Váš čas Evanka. Môj hlavný problém je, že návrh ktorý nám bol doručený má 30 strán a je veľmi tvrdo postavený, obmedzuje nás vo vlastnej výrobe a zakazuje nám výrobu akýchkoľvek príbuzných zariadení. Zaujíma ma či má náš partner na takéto tvrdé obmedzenia vôbec právo a či je to bežná požiadavka v podobných zmluvách. Aký je hlavný rozdiel medzi výhradnou a nevýhradnou licenciou prosím? Existuje niekde miesto na nete, kde by sa dal získať vzor podobnej zmluvy, ktorý spĺňa medzinárodné štandardy?
    Váš partner bude mať právo na to, čo bude v zmluve dohodnuté. Preto je skutočne veľmi dôležité preštudovať každý bod zmluvy a uvedomiť si jeho dopad. Ale zdá sa, že partner skúša pokiaľ až môže zájsť. Zákaz výroby akýchkoľvek príbuzných zariadení je dosť ošemetné, pretože je potrebné posudzovať, čo sú to príbuzné zariadenia. Tiež je dôležité, či platí tento zákaz aj po skončení platnosti zmluvy, atď...
    Výhradná licencia je taká, že ju poskytovateľ udeľuje iba vám a nikomu inému. Pri poskytovaní nevýhradnej licencie nie je dotknuté právo udeliť licenciu aj tretej osobe. Ak to však v zmluve nie je vyslovene uvedené, jedná sa o nevýradnú licenciu.
    Ja by som vám radila, aby ste zmluvu v prvom rade pripomienkovali a body, ktoré by vás mohli znevýhodňovať, alebo nejako ohrozovať, navrhnúť buď preformulovať, alebo úplne vynechať.
    Poznám prípad, keď trvalo získanie konečnej verzie zmluvy rok. Asi by som na vašom mieste oslovila aj právnika, ktorý sa ale v danej problematike vyzná. Rozhodne sa však neunáhlite.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    lobbka
    Ešte som sa chcel opýtať podľa akého Autorského zákona sa mám riadiť a kde sa hovorí o licencií na výrobu zariadenia,
    Autorské právo má blízky vzťah k patentovému právu, vynálezcovskému právu a právam z priemyselných vzorov (vedecké dielo). Všeobecne uzatváranie licenčnej zmluvy rieši §40 AZ.

    lobbka je offline (nepripojený) lobbka

    lobbka
    Ďakujem, asi jedniných schodným riešením bude naozaj konzultácia s právnikom, lebo je dosť ťažké sa orientovať sa v tak ťažkej zmluve, ktorú tvorili právnici a v našom prípade dokonca kanadskí. Pekný deň prajem!

    henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

    henrieta3
    Dobry den,
    vedel by mi, prosim, niekto poskytnut vzor licencnej zmluvy pre fotografa na vyhotovenie fotografii do publikacie?
    Dakujem, Hena

    cerviacik je offline (nepripojený) cerviacik

    cerviacik
    Aké právne následky bude mať riadne podpísaná licenčná zmluva na používanie ochranných známok, ktorá nebude registrovaná na Úrade priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky? Podľa mňa by mala byť účinná iba medzi stranami zmluvy, nie však voči tretím osobám a zaplatený licenčný poplatok je riadnym daňovo uznateľným plnením....aký je Váš názor?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.