Zavrieť

Porady

Nesplnený fond pracovného času a krátenie mzdy

Poraďáci ahojte,
potrebovala by som od Vás pomoc. hľadala som v ZP §, na ktorý by som sa mohla odvolať v prípade krátenia mzdy za neodpracovaný fond pracovného času. totiž zamestnanec pracoval u nás 4 mesiace, každý mesiac si nesplnil FPČ a celkovo mu chýbalo 80 hodín, ale mzda mu bola vyplácaná v celom rozsahu. no a z ničho nič zo dňa na deň dal výpoveď a ja teraz robím mzdy a som mu tie hodiny jednoducho pokrátila. ale chcem mu napísať aj oficiálny list v ktorom ho upovedomím, prečo dostal na výplatu toľko koľko dostal. len by som potrebovala vedieť ten paragraf.......
vedeli by ste mi s týmto pomôcť?????? hlavne ak sa niekto s týmto už stretol.....
veľmi pekne ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ak podľa rozvrhu prac.času mu vyšlo za mesiace odrobiť o 80 hodín menej, tak je problém v rozvrhu prac. zmien - čiže u zamestnávateľa. Ak odrobil všetky zmeny podľa rozvrhu, nemôžete mu krátiť mzdu.
    V takýchto prípadoch, ak je veľký rozdiel medzi počtom hodín v jednotlivých mesiacoch sa väčšinou dohaduje hodinová mzda a nie mesačná.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mirka1986 Pozri príspevok
    Poraďáci ahojte,
    potrebovala by som od Vás pomoc. hľadala som v ZP §, na ktorý by som sa mohla odvolať v prípade krátenia mzdy za neodpracovaný fond pracovného času. totiž zamestnanec pracoval u nás 4 mesiace, každý mesiac si nesplnil FPČ a celkovo mu chýbalo 80 hodín, ale mzda mu bola vyplácaná v celom rozsahu. no a z ničho nič zo dňa na deň dal výpoveď a ja teraz robím mzdy a som mu tie hodiny jednoducho pokrátila. ale chcem mu napísať aj oficiálny list v ktorom ho upovedomím, prečo dostal na výplatu toľko koľko dostal. len by som potrebovala vedieť ten paragraf.......
    vedeli by ste mi s týmto pomôcť?????? hlavne ak sa niekto s týmto už stretol.....
    veľmi pekne ďakujem
    Prečo mu bolo zaplatené aj to, čo neodpracoval? Čas, ktorý neodpracoval, nemal dostať zaplatený. Chyba bola na strane zamestnáv., nie zamestnanca. Ak hľadáš teraz §, je už neskoro, keď už nepracuje, či?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    neviem, či sa to takto jednoznačne dá povedať. Fond p.č. a jeho dodržanie sa pri smennosti sleduje na 4 kalendárne mesiace. Ale ak nemal nepravidelne rozvrhnutý čas, tak potom sa to malo fakt riešiť mesačne. Čo mal absenciu?
    nesprávne vypočítané mzdy treba opraviť a to je dôvod na krátenie mzdy - zam-eľ má nárok na vrátenie neoprávnene vyplatenej mzdy. neviem §§ ale šikovnejší nájde aj odcituje.

    Mirka1986 je offline (nepripojený) Mirka1986

    Mirka1986
    bol to zamestnanec pri nepravidelnom pracovnom čase. to že sme nesťahovali mínusové hodiny je preto lebo jeden mesiac mal nadčas a druhý zase podčas..... no a rozhodol sa ukončiť pracovný pomer zo dňa na deň bez toho aby sme mali šancu mu toto nejakým spôsobom dať nadpracovať...... musí byť na to §.

    VRUBE02 je offline (nepripojený) VRUBE02

    VRUBE02
    Podľa mňa, ak nastupoval do práce podľa rozpisu zmien, tak nemá ani podčas ani nadčas. Ak má rozdiel 80 hodín, chyba je niekde inde, nie u zamestnanca a podľa nie je dôvod na krátenie.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Mirka1986 Pozri príspevok
    ja by som navrhovala § 87 konto pracovneho času..... čo vy na to?
    ....asi si chcela napísmenkovať § 87a....
    ....aj tak to nerieši túto situáciu.....

    lejka je offline (nepripojený) lejka

    Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac lejka
    Firma dala ekonómke výpoveď podľa § 63 ZP s jednomesačným odstupným k 31.5.2012. Ekonómka sa dala na 8 dní na OČR a na PN, potom sa vrátila do práce na 7 dní. Dňa 31.5.2012-posledný deň v zamestnaní ju majiteľ spoločnosti poprosil, aby vypracovala aspoň mzdy za máj, výkazy a dochádzku, ona odmietla, že to sa robí pozadu a nech im to robí kto-chce. Tak si od 1.6.2012 najali externú účtovnú spoločnosť, ktorej dali spracovať mzdy a DPH za 5/2012. Externá firma im bude fakturovať 200€ za vykonanú prácu. Túto sumu chcú bývalej zamestnankyni stiahnuť zo mzdy za 5/2012 alebo z 1-mesačného odstupného, pretože si nesplnila pracovné povinnosti. Poprosím o radu, podľa akého paragrafu jej môžu siahnuť na mzdu alebo na odstupné. Vopred ďakujem.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    FOND pracovného času je minimálne 168 hodín !

    Neviete počítať do 168 ??

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lejka Pozri príspevok
    Firma dala ekonómke výpoveď podľa § 63 ZP s jednomesačným odstupným k 31.5.2012. Ekonómka sa dala na 8 dní na OČR a na PN, potom sa vrátila do práce na 7 dní. Dňa 31.5.2012-posledný deň v zamestnaní ju majiteľ spoločnosti poprosil, aby vypracovala aspoň mzdy za máj, výkazy a dochádzku, ona odmietla, že to sa robí pozadu a nech im to robí kto-chce. Tak si od 1.6.2012 najali externú účtovnú spoločnosť, ktorej dali spracovať mzdy a DPH za 5/2012. Externá firma im bude fakturovať 200€ za vykonanú prácu. Túto sumu chcú bývalej zamestnankyni stiahnuť zo mzdy za 5/2012 alebo z 1-mesačného odstupného, pretože si nesplnila pracovné povinnosti. Poprosím o radu, podľa akého paragrafu jej môžu siahnuť na mzdu alebo na odstupné. Vopred ďakujem.
    Bez podpísanej dohody o zrážkach zo mzdy zo strany zamestnanca - žiadneho. Náhradu škody si musí zamestnávatel uplatniť na súde.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.