Zavrieť

Porady

Dedenie majetku

Zdravím poraďáci,

mám takúto otázku...V roku 2003 suseda darovacou zmluvou darovala svojej sestre rodinný dom s pozemkom. V danom dome bolo zriadené doživotné právo bývania. V roku 2007 sa susede zhoršil zdravotný stav a odišla bývať k svojej adoptovanej / nikto nevie či je to oficiálne alebo nie / dcére. V 2011 zomrela nová vlastníčka domu s pozemkom / obdarovaná /. Zatiaľ nebolo ukončené dedičské konanie lebo sa deti obdarovanej nevedia dohodnúť.

Tento rok zomrela aj pôvodná vlastníčka domu. Problém je, že teraz tu bola "adoptovaná" dcéra pôvodnej vlastníčky a tvrdí, že je majiteľkou domu, čo sa mne zdá ako blbosť, nakoľko ani na katastrálnom portáli nie je a ani nikdy nebola na danú nehnuteľnosť daná plomba / sledujem to, lebo mám záujem o kúpu tejto nehnuteľnosti...

Ako dlho od podpísania darovacej zmluvy môže niekto napadnúť túto zmluvu? Napr. z dôvodu, že obdarovaná sa nepostarala o darcu, čo odporuje voči dobrým mravom ? Jedná sa o rómsku rodinu a preto sa dosť bojím aby som nedopadol ako Dobrovodský v Malackách...už ma napadajú rôzne formy riešenia ako zneobytniť ten staručký dom...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V danom dome bolo zriadené pre darkyňu doživotné právo bývania (vecné bremeno). Nebola tam povinnosť doživotného bývania. Asi tam nebolo ani to, že obdarovaná sa mala postarať do smrti o darcu (zaopatrovacia zmluva).

    Obdarovaná zomrela, dom patrí do dedičstva po nej. Darkyňa nemohla zahrnúť ani do závetu to, čo nebolo jej vlastníctvom. Právo na vrátenie daru mala len darkyňa, ale tá si ho neuplatnila.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Kvaka, pepa78, arizona, Danielle369, Lubaba, danushka
    6

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    "Ako dlho od podpísania darovacej zmluvy môže niekto napadnúť túto zmluvu? Napr. z dôvodu, že obdarovaná sa nepostarala o darcu, čo odporuje voči dobrým mravom?" - neexistuje možnosť tretej strany dovolať sa relatívnej neplatnosti darovacej zmluvy z dôvodu, že sa obdarovaný nepostaral o darcu. Nie si zmluvnou stranou, jedine darca sa môže domáhať vrátenia daru v zákonom ustanovených prípadoch

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    mattto Pozri príspevok
    "Ako dlho od podpísania darovacej zmluvy môže niekto napadnúť túto zmluvu? Napr. z dôvodu, že obdarovaná sa nepostarala o darcu, čo odporuje voči dobrým mravom?" - neexistuje možnosť tretej strany dovolať sa relatívnej neplatnosti darovacej zmluvy z dôvodu, že sa obdarovaný nepostaral o darcu. Nie si zmluvnou stranou, jedine darca sa môže domáhať vrátenia daru v zákonom ustanovených prípadoch
    Nejedná sa o mňa, mne je jasné, že ja ako tretia strana nemám nárok...takže v podstate ten kto obdaroval, je už mŕtvy, takže darovacia zmluva sa napadnúť nedá...dúfam, len, že pani nemala záveť v ktorej odkázala dom nevlastnej sestre, potom by darovaciu zmluvu mohla napadnúť...teda myslím...

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    pepa78 Pozri príspevok
    Nejedná sa o mňa, mne je jasné, že ja ako tretia strana nemám nárok...takže v podstate ten kto obdaroval, je už mŕtvy, takže darovacia zmluva sa napadnúť nedá...dúfam, len, že pani nemala záveť v ktorej odkázala dom nevlastnej sestre, potom by darovaciu zmluvu mohla napadnúť...teda myslím...
    prečo a z akého dôvodu by mal hocikto napádať darovaciu zmluvu? myslím, že hypotetizuješ zbytočne, lebo nemáš žiaden vplyv ani na platnosť darovacej zmluvy, ani na výsledok dedičského konania. Počkaj ako skončí dedičské konanie a potom daj ponuku na kúpu novému majiteľovi, dovtedy je všetko zbytočné...

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    mattto Pozri príspevok
    prečo a z akého dôvodu by mal hocikto napádať darovaciu zmluvu? myslím, že hypotetizuješ zbytočne, lebo nemáš žiaden vplyv ani na platnosť darovacej zmluvy, ani na výsledok dedičského konania. Počkaj ako skončí dedičské konanie a potom daj ponuku na kúpu novému majiteľovi, dovtedy je všetko zbytočné...
    Jasne, že musím čakať...ide o to, že je rozdiel keď prebehne dedičské konanie a príde právoplatný vlastník, ktorému dám ponuku...a iné je keď sem príde niekto / cigán / ktorý si myslí, že dom je jeho a nasťahuje tam súkmeňovcov...ja len overujem situáciu, či nejako mohli získať dom, ak nie tak v momente ako sa sem začne niekto sťahovať volám políciu, kvôli neoprávnenemu vstupu na cudzí pozemok... asi tak

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    Mária27 Pozri príspevok
    V danom dome bolo zriadené pre darkyňu doživotné právo bývania (vecné bremeno). Nebola tam povinnosť doživotného bývania. Asi tam nebolo ani to, že obdarovaná sa mala postarať do smrti o darcu (zaopatrovacia zmluva).

    Obdarovaná zomrela, dom patrí do dedičstva po nej. Darkyňa nemohla zahrnúť ani do závetu to, čo nebolo jej vlastníctvom. Právo na vrátenie daru mala len darkyňa, ale tá si ho neuplatnila.
    OK, ďakujem za radu...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.