Zavrieť

Porady

Je nutne platit dan ak predavam nehnutelnost so stratou???

V r 2008 som kupila byt za 3,87 mil. sk, teraz predavam so stratou za 97tis. eur, nebyvam tam teda 5 rokov a ani nemame trvalý pobyt, i pri strate sa plati dat z predaja nehnutelnosti?? a ako sa to vypocita??? som doctor nie ekonom...
Usporiadat
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Anik Pozri príspevok
Vysvetlím prečo som sa tak zneistila bola som presvedčená, že to je tak ako som to urobila a ako mi to tu vysvetľujete, včera si ma zavolali na DU, že mám opraviť DP aj keď budem mimo témy odpustite mi
príjmy z prenájmu už po odčítaní osl. príj. 2080,-
40% výdavky 832,-
ZD z prenájmu 1248,-
boli tam ešte vyňaté príjmy zo zahraničia vo výške 27.165,32
odvody 2.321,88
------------------------------------------------------------------
príjem 24.843,44
vypočítala som aj sa zaplatila daň z prenájmu vo výške 237,12 Eur
musela som opraviť DP, lebo som to zle vypočítala a mám to počítať cez edane, lebo jej systém ukazuje, že nie je povinný zaplatiť daň lebo jeho výška z prenájmu je len 1248,- Eur a z toho mu daň nevychádza zaplatiť.
Ja si však myslím, že im to zle systém vypočítal a nechceli si dať povedať v tom zmysle,že to je pasívny príjem a vlastne sa naňho neuplatňuje odpočítateľná položka - oni mi ju tam dali dopísať a hotovo.
Myslím si, že som to opravila na nesprávne a teraz máme požiadať o vrátenie zaplatenej dane.
Ako to mám riešiť jednoducho požiadať o vrátenie dane aj keď si myslím , že je to nesprávne ?
Ja mám potvrdenie o tom že som to vypočítala aj zaplatila správne aspoň si myslím. Prosím o radu.
ďakujem za Váš čas
Ja som nahodila tieto údaje do daňového priznania cez Form studio , vyšli nasledovné údaje:
r.80 26 091,44
r.81 24 843,44
r.82 1982,94
r.84 1982,94
r.85 24 108,50
r.86 4 580,61
r.87 24 843,44
r.88 0
r.89 0
daň neplatí
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katarina Pozri príspevok
Ja som nahodila tieto údaje do daňového priznania cez Form studio , vyšli nasledovné údaje:
....
daň neplatí
Katka, lenže správne (podľa zákona) to nie je ...
tak čo včul - ale zase keď dávajú ...
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

[QUOTE=Katy a R;2083972]Katka, lenže správne (podľa zákona) to nie je

poprosím o vysvetlenie, v ktorej časti výpočtu to nie správne podľa zákona
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

podľa mňa nemá nárok na odpočítateľnú položku je to pasívny príjem
na r. 82 a 84 by mala byť 0
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Anik Pozri príspevok
podľa mňa nemá nárok na odpočítateľnú položku je to pasívny príjem
ale má aj aktívny príjem podľa § 5, skús nahodiť údaje do tlačív prístupných na internete, všade počíta pomernú časť odpočítateľnej položky v hodnote 1 982,94 €
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Katarina Pozri príspevok
Ja som nahodila tieto údaje do daňového priznania cez Form studio , vyšli nasledovné údaje:
r.80 26 091,44
r.81 24 843,44
r.82 1982,94
r.84 1982,94
r.85 24 108,50
r.86 4 580,61
r.87 24 843,44
r.88 0
r.89 0
daň neplatí
Presne také isté čísla sú aj v eDane, čo som nahodila ja. Keby úhrn vyňatých príjmov bol inak definovaný v zákone, ak by sa mohol vyňať len základ dane znížený o odpočítanú časť, tak by vyšlo platiť daň rovnajúcu sa dani z prenájmu, ale úhrn vyňatých príjmov je definovaný v zákone ako základ dane z príjmov v zahraničí a ten je vyšší, ako je celkový základ dane znížený o NČZD. Preto tam vychádza nula. Je to chyba tlačiva?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Anik Pozri príspevok
podľa mňa nemá nárok na odpočítateľnú položku je to pasívny príjem
na r. 82 a 84 by mala byť 0
Anik, on má ale aj aktívny príjem, ale zo zdrojov v zahraničí. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda vyňatia príjmov, základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí na účely vyňatia príjmov je základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 ....

§ 5 ods. 8 Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.
V tlačive eDane sa automaticky zníži základ dane z aktívnych príjmov o alikvótnu časť NČZD a ak úhrn vyňatých príjmov je takto neznížený základ dane, tak pri takom nízkom príjme z prenájmu, aký bol, vyjde nula.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Kvaka Pozri príspevok
Presne také isté čísla sú aj v eDane, čo som nahodila ja. Keby úhrn vyňatých príjmov bol inak definovaný v zákone, ak by sa mohol vyňať len základ dane znížený o odpočítanú časť, tak by vyšlo platiť daň rovnajúcu sa dani z prenájmu, ale úhrn vyňatých príjmov je definovaný v zákone ako základ dane z príjmov v zahraničí a ten je vyšší, ako je celkový základ dane znížený o NČZD. Preto tam vychádza nula. Je to chyba tlačiva?
samozrejme - iba pri vyňatých príjmoch to takto "počíta" (zvýhodňuje ľudí s vyňatými príjmami.) .. a možno bol to problém zadefinovať

Pre Katku: podľa mňa - prenájom je "neaktívny " príjem - a keď už ho musím uviesť v DP - tak uplatniť NČZD z neho nemôžem. či ?
Nuž - ale keď "vracajú" ... berme - a dúfajme, že za nejakú dobu nebudú pýtať späť aj s úrokmi
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Katy a R Pozri príspevok
samozrejme - iba pri vyňatých príjmoch to takto "počíta" (zvýhodňuje ľudí s vyňatými príjmami.) .. a možno bol to problém zadefinovať

Pre Katku: podľa mňa - prenájom je "neaktívny " príjem - a keď už ho musím uviesť v DP - tak uplatniť NČZD z neho nemôžem. či ?
Nuž - ale keď "vracajú" ... berme - a dúfajme, že za nejakú dobu nebudú pýtať späť aj s úrokmi
NČ na daňovníka sa počíta na riadku 82 zo sumy uvedenej na r.81, a keďže práve tento r.81 je súčtom len riadkov 68 a 69/aktívne príjmy/ automaticky tu nevstupuje základ dane z prenájmu /pasívny príjem/..........v uvedenom prípade dotyčný mal príjem aj podľa § 5 z ktorého má možnosť si odpočítať NČ ...........súhlasím s DÚ, v uvedenom príklade daň na úhradu je nula. Zadávateľka otázky neodpočítala NČ na daňovníka, preto jej vyšla daňová povinnosť /chyba nie je v eDane/
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katarina Pozri príspevok
NČ na daňovníka sa počíta na riadku 82 zo sumy uvedenej na r.81, a keďže práve tento r.81 je súčtom len riadkov 68 a 69/aktívne príjmy/ automaticky tu nevstupuje základ dane z prenájmu /pasívny príjem/..........v uvedenom prípade dotyčný mal príjem aj podľa § 5 z ktorého má možnosť si odpočítať NČ ...........súhlasím s DÚ, v uvedenom príklade daň na úhradu je nula. Zadávateľka otázky neodpočítala NČ na daňovníka, preto jej vyšla daňová povinnosť /chyba nie je v eDane/
- ale ja viem, ako to počíta - a aj Anička vyššie vysvetľuje prečo - vyňatý príjem.
lenže:
pri slovenskom aktívnom príjme zaplatíš daň z prenájmu aj vtedy, ak je ten aktívny príjem napr 2000 (menší ako NČZD - nemôžeš uplatniť) - a pri zahraničnom aktívnom príjme môže byť aj tých 26 tisíc - a neplatíš žiadnu daň z prenájmu (resp môžeš uplatniť NCZD)

Takže aký záver - že treba využiť
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jedine, že by nemal vôbec nárok na NČZD, ak má viac ako 90% príjmov zo zahraničia, uplatnil si odpočet v zahraničí, čo ak nie je rezident SR?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať