Zavrieť

Porady

Náhradné bývanie po rozvode

Zdravím poraďákov, so žiadosťou o radu.
S exmanželkou sme mali po rozvode súd o vysporiadanie práv k nájomnému družstevnému bytu. Exmanželke bolo zrušené členstvo v bytovom družstve a výhradným nájomcom som ja. Súd ma zaviazal nájsť jej náhradné bývanie, čo som si dal vysvetliť právnikom. Ten povedal, že jej nemusím kupovať byt, ale stačí, keď jej zoženiem prenájom bytu. To v praxi funguje tak, že prenajímateľ musí podpísať papier, že ponúka do prenájmu byt a že umožní exmanželke si ho prenajať a umožní jej si na danej adrese nahlásiť trvalý pobyt. Tento papier jej spolu s oznámením, že som jej zohnal náhradné bývanie mám doručiť a do 30 dní je povinná sa vysťahovať.
Lenže je obrovský problém niečo také v praxi realizovať. Ak niekto prenajíma byt, nechce dať trvalý pobyt, napriek tomu, že ho môže kedykoľvek zrušiť. Volal som na ponuky, ale samozrejme ma každý odbil a dával som aj inzeráty na internet, že hľadám prenájom s trvalým pobytom, ale nikto sa neozval. Som z toho zúfalý. Súd som vyhral ale v podstate ju nemám ako z bytu dostať. Poraďte prosím, čo robiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    ten trvalý pobyt nie je podmienkou. Nie je tak definovaný náhradný byt ani v zákone, ani v rozhodnutiach súdov.

    Obč.z.
    Bytové náhrady
    § 712



    (1) Bytovými náhradami sú náhradný byt, náhradné ubytovanie a prístrešie.

    (2) Náhradným bytom je byt, ktorý svojou veľkosťou a vybavením zabezpečuje ľudsky dôstojné bývanie nájomcu a členov jeho domácnosti.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Prepáč ale nerozumiem,
    prečo by prenajímateľ mal súhlasiť s trvalým pobytom tvojej ex?

    Veď trvalý pobyt má len evidenčný charakter, kľudne ho môže mať na tvojej adrese, ale ak jej nedá nikto súhlas s trvalým pobytom vo svojej nehnuteľnosti, tak za trvalý pobyt môže mať určené mesto, v ktorom bývate.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Môžeš požiadať aj nejakú realitnú kanceláriu a aktuálnu ponuku bytov do prenájmu, nechaj si to vystaviť písomne. V ponuke nech sú aj uvedené ceny za prenájom a za médiá.
    Svoju vôľu zabezpečiť jej náhradné ubytovanie budeš mať na papieri.

    Michal-L1 je offline (nepripojený) Michal-L1

    Michal-L1
    veľmi jednoducho,treba zavolať na dvatri inzeráty, a dohodnúť jej stretko, chod tam s ňou a pokiaľ nezoberie, smola náhradné ubytovanie poskytnuté, trvalý pobyt s tým nič nemá

    Pezinčan je offline (nepripojený) Pezinčan

    Pezinčan
    Ja viem, že trvalý pobyt má len evidenčný charakter, tiež nechápem, prečo to tak musí byť, ale právnik mi to tak tvrdil, takže neviem kde je pravda.
    A čo sa týka toho, zoznamu z realitky, tak právnik tvrdil, že to musí byť konkrétny byt a že jej to musí byť oznámené písomne, aby som mal doklad o tom, že som tam bol, a moja ex by to kľudne poprela a určite by so mnou nespolupracovala v zmysle, že by sa chodila so mnou pozerať na byty.
    Takže teraz už fakt neviem ako to ma správne byť.

    Náhradné bývanie po rozvode

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.