Zavrieť

Porady

nakup investicneho striebra

Ahojte poradaci,
s.r.o., platca DPH, ma volne financne prostriedky a rozhodla sa nakupit investicne striebro. Investicne striebro nie je oslobodene od DPH ako napr. investicne zlato. Je mozne si uplatnit DPH na vstupe? Su 2 moznosti, nakup v tuzemsku s DPH 20% alebo nakup z EU od platcu DPH - samozdanenie.
Chcem len podotknut ze investicne striebro nebude sluzit na dalsi predaj, ale pojde do majetku spolocnosti... je mozne si uplatnit DPH? kam ho zaradit a ako odpisovat?
Dakujem za rady a postrehy
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    Z hľadiska DPH - Nárok na odpočet DPH by som riešila podľa § 49/ 2 - platiteľ môže odpočítat od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. Teda základná otázka znie - za akým účelom bolo striebro nakúpené. Ak sa jedná o investíciu - s cieľom v budúcnosti predať a zarobiť na tom, pri predaji sa odvedie DPH.
    Z pohľadu účtovníctva a v nadvaznosti s tým dane z príjmu - podľa mňa sa nejedná o odpisovaný majetok, ale o investíciu (účtovala by som na 069), ale žiadne odpisy by som neriešila - ani daňové, ani účtovné. Celá hodnota by vstúpila do nákladov až pri predaji striebra.

    fufu je offline (nepripojený) fufu

    fufu
    SilMar, dakujem za odpoved, DPH si mi potvrdila, ako som cakal. Co sa tyka majetku, vyzera to, ze naozaj nie je odpisovatelne ani danovo, ani uctovne tak ako v pripade financnych investicii alebo umeleckych diel.
    Ahojte,
    prosím Vás, ako mám rozumieť ods.5 a) §67?
    Ak s.r.o. nakúpila invest.zlato od výrobcu s DPH, zaúčtovala ho na účet 069, tak si môže tú DPH odpočítať? A keď ho bude niekedy v budúcnosti - možno o päť rokov predávať, tak ho predá bez DPH?

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    anetkabaletka Pozri príspevok
    Ahojte,
    prosím Vás, ako mám rozumieť ods.5 a) §67?
    Ak s.r.o. nakúpila invest.zlato od výrobcu s DPH, zaúčtovala ho na účet 069, tak si môže tú DPH odpočítať? A keď ho bude niekedy v budúcnosti - možno o päť rokov predávať, tak ho predá bez DPH?
    Pri investičnom zlate je to trošku zložitejšie - nespráva sa ako štandardný tovar. Výrobca i.zlata sa môže rozhodnúť, či bude dodávať zlato s DPH alebo oslobodené. (§67/4). Ak sa takto výrobca rozhodne, je povinný informovať o tom svojho odberateľa a uviesť to na faktúre (§71/7), pretože tu sa daňová povinnosť prenáša na kupujúceho a ten je povinný daň odviesť §69/10 a zároveň má nárok na odpočet dane §49/2b a §51/1b - teda urobí tzv. samozdanenie.
    Pri predaji takéhoto investičného zlata potom fakturujete bez DPH, pretože je to už dodanie i. zlata oslobodené od dane. Pokiaľ viem, tak rozhodnúť, či dodávať s alebo bez DPH sa môže len výrobca.

    nakup investicneho striebra

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.