Zavrieť

Porady

vysluhovy a starobny dôchodok

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako je to s výpočtom vysluhového dôchodku.
Ak otec pracoval 25 rokov ako profesionálny vojak a poberá výsluhový dôchodok, započítalo sa mu všetkých 25 rokov alebo len napr. 15 rokov a 10 rokov si mu započíta do starobného dôchodku? Výsluhový dôchodok poberá od roku 1999 .

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kejtlinka Pozri príspevok
    Dobrý deň,


    prosím o informáciu, kedy má moja mama nárok na odchod do starobného dôchodku?


    - získala viac ako 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia,
    - rok narodenia: september 1954
    - 3 deti

    myslím si správne, jún 2012? neviem, či tam prebehla ešte ďalšia novelizácia...
    ďakujem veľmi pekne za informáciu
    počítaš správne - dôch.vek je 57 r., 9 mes. = jún 2012

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    MAMIKD Pozri príspevok
    Ďakujem za informáciu k prvej časti mojej otázky. Zaujíma ma výška dôchodku, keď dotyčná osoba nikdy nebola v pracovnom pomere a má 4 deti. Ďakujem.
    uveď aspoň rok narodenia detí.

    Do náhradných dôb sa v minulosti započítavala aj doba štúdia.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    MAMIKD Pozri príspevok
    Prosila by som o informáciu, či vzniká nárok na dôchodok aj ľuďom, ktorí v živote nepracovali a ak áno, aká je jeho výška. Ďakujem.
    Podmienkou vzniku nároku na starobný dôchodok je dovršenie dôchodkového veku a 15 rokov dôchodkového poistenia, ktoré nemusí byť len zo zamestnania. Počítajú sa aj náhradné doby, napr. u ženy doba starostlivosti o dieťa.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Je treba zistiť, aká náhradná doba platila pri ktorom dieťati. Pôvodne to bývalo 3 roky, potom šesť ... pri prekrývaní sa berie len jedna doba ...
    Možno by bolo dobré spýtať sa na bezplatnej linke sociálnej poisťovne 0800 123 123, alebo napísať email dochodky@socpoist.sk

    kejtlinka je offline (nepripojený) kejtlinka

    kejtlinka
    Dobrý deň,


    prosím o informáciu, kedy má moja mama nárok na odchod do starobného dôchodku?


    - získala viac ako 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia,
    - rok narodenia: september 1954
    - 3 deti

    myslím si správne, jún 2012? neviem, či tam prebehla ešte ďalšia novelizácia...
    ďakujem veľmi pekne za informáciu

    MAMIKD je offline (nepripojený) MAMIKD

    MAMIKD
    Prosila by som o informáciu, či vzniká nárok na dôchodok aj ľuďom, ktorí v živote nepracovali a ak áno, aká je jeho výška. Ďakujem.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    MAMIKD Pozri príspevok
    Prosila by som o informáciu, či vzniká nárok na dôchodok aj ľuďom, ktorí v živote nepracovali a ak áno, aká je jeho výška. Ďakujem.

    Tak ako pise veronikasad ..treba vediet, co tie osoby robili cely produktivny zivot.

    MAMIKD je offline (nepripojený) MAMIKD

    MAMIKD
    Ďakujem za informáciu k prvej časti mojej otázky. Zaujíma ma výška dôchodku, keď dotyčná osoba nikdy nebola v pracovnom pomere a má 4 deti. Ďakujem.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    a.ferko Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    potrebovala by som poradiť ako je to s výpočtom vysluhového dôchodku.
    Ak otec pracoval 25 rokov ako profesionálny vojak a poberá výsluhový dôchodok, započítalo sa mu všetkých 25 rokov alebo len napr. 15 rokov a 10 rokov si mu započíta do starobného dôchodku? Výsluhový dôchodok poberá od roku 1999 .

    Ďakujem
    ...žiaden starobný dôchodok v tomto prípade neprichádza do úvahy ...akože v tomto kontexte otázky ...

    Má započítaných 25 rokov a vypočítaný dôchodok bol z najlepšieho finančného roka za posledných 10 rokov...
    To znamená , že keď dovrší dôchodkový vek ( 62 ) , aj tak bude brať len len ten dôchodok ako doteraz ...

    Starobný by prichádzal do úvahy , ak by ešte pracoval niekde 15 rokov - podľa poslednej novely zákona ...donedávna ( minulý rok ??? ) to bolo iba 10 rokov...
    Ak by odpracoval aj tých 15 rokov , tak by bral výsluhový v súbehu so starobným ....
    Naposledy upravil buchač : 11.05.12 at 16:47

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.