Zavrieť

Porady

Aký kurz použiť pri platbe kartou v cudzej mene

Dobrý deň poraďaci,
vie mi prosím niekto poradiť, aký kurz mám správne použiť, keď platím platobnou kartou za faktúru v cudzej mene? Napríklad za účasť na konferencii dostanem faktúru v USD, je to k určitému dátumu, hradí sa to rovno z platobnej karty, ktorá môže fyzicky prebehnúť aj o 3 dni neskôr a teraz neviem, či mám použiť kurz zo dňa predchádzajúceho dňu zdan. plnenia z faktúry (pravdupovediac, oni tam uvadzájú len deň vystavenia faktúry) alebo použijem kurz, za ktorý to banka sprocesovala, ako pri výbere hotovosti v zahraničí z účtu? Vopred ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Maria3 je offline (nepripojený) Maria3

    optimista Maria3
    Je to Master card, z TB, vypis uz mam, mam tam viacero platieb kartou, letenky, ubytovanie a dni platieb sa vobec nezhoduju s dnom na doklade, tak teraz riesim, ci mam robit kurzove rozdiely alebo mozem rovno zauctovat kurzom, akym sa to z karty uhradilo...

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Maria3 Pozri príspevok
    Dobrý deň poraďaci,
    vie mi prosím niekto poradiť, aký kurz mám správne použiť, keď platím platobnou kartou za faktúru v cudzej mene? Napríklad za účasť na konferencii dostanem faktúru v USD, je to k určitému dátumu, hradí sa to rovno z platobnej karty, ktorá môže fyzicky prebehnúť aj o 3 dni neskôr a teraz neviem, či mám použiť kurz zo dňa predchádzajúceho dňu zdan. plnenia z faktúry (pravdupovediac, oni tam uvadzájú len deň vystavenia faktúry) alebo použijem kurz, za ktorý to banka sprocesovala, ako pri výbere hotovosti v zahraničí z účtu? Vopred ďakujem za pomoc.
    Nie ... aký kurz máš použiť, ale ... aký kurz Ti vyjde. Máš dva účtovné prípady, nie jeden. Vznik záväzku a jeho úhradu. Došlej faktúre vypočítaš ocenenie v Eur ku dňu predchádzajúcemu deň vyúčtovania ceny konferencie /mal by to byť predposledný deň účasti/ referenčným kurzom a zaúčtuješ službu v USD aj v Eurách. Nie je zrejmé, či ide o konečné vyúčtovanie, alebo o výzvu na zálohu pred konferenciou. Potom zaúčtuješ úhradu v USD aj v Eurách, ktoré boli odpísané v deň platby /kurz vyjde z týchto súm/. Rozdiel úhrady a faktúry v Eurách je kurzový rozdiel, bez ohľadu nato, či úhrada bola pred konferenciou, alebo po nej. Predpokladá sa, že faktúra a platba v USD sú zhodné.

    Maria3 je offline (nepripojený) Maria3

    optimista Maria3
    Dakujem. Kurzovne aj platba su v USD rovnake, fakturu nevystavili, mam len potvrdenie o uhrade s popisom, akych konferencii sa to tyka. Plaba prebehla 10.4. na zaklade letaka, ktory nam poslalli, potvrdenie o platbe prislo 27.4., den, od kedy nevracaju ziadne storno poplatky a konferencia sa konala v dnoch 6-11.5. Co mozem teda povazovat za datum zdanitelneho plnenia kvoli kurzu EUR/USD? Mam v tom chaos, tipovala by som 6.5., ale platba prebehla ovela skor 10.4. a nie je to ziadny preddavok, ale riadna uhrada. Viete mi s tym niekto prosim pomoct? Dakujem. M.

    Pidgey je offline (nepripojený) Pidgey

    Štastný človek :) Pidgey
    Osobne by som to zauctoval s datumom 27.4, ked ti prislo potvrdenie (resp s datumom, aky tam maju oni napisany datum vystavenia. Neviem ako vyzera ten "letak". Ak je to nejake confirmation registracie, myslim ze sa moze zauctovat aj to, a doklad z 27.4 by som iba neskor pripol k tomu. Ako bolo pisane vyssie, ich doklad zauctujes s USD, SW ti to prepocita na EUR kurzom NBS k danemu dnu. Pri likvidacii v banke ti potom automaticky vznikne likvidacia + kurzove rozdiely - zauctovane v banke na prislusne ucty 563/(321/379)/663

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    Ahojte, prosím poradiť. Konateľ spoločnosti doniesol doklad v cudzej mene , ktorý platil z vlastných peňazí. Doklad zaúčtujem kurzom ECB v deň dodania -1. Po čase si chce z firemných peňazí (cez banku) splatiť túto pohľadávku. V akom kurze mám prepočítať tento výdavok. V deň keď si bude pohľadávku uhrádzať? Ďakujem

    Aký kurz použiť pri platbe kartou v cudzej mene

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.