Zavrieť

Porady

neplatené voľno

Dobrý deň,

prosím Vás chcela by som sa poradiť, jeden náš zamestnanec, nechodí do práce, dôvody sú súkromné, šéf mu však vyšiel v ústrety a dohodli sa na neplatenom voľne.
Viete mi prosím povedať, ako mám postupovať čo sa týka mzdových vecí? Viem, že ho musím odhlásiť zo SP, odvody do zdravotky sme povinný platiť za neho my. Ale je potrebné napísať nejakú dohodu, alebo si musí napísať zamestnanec žiadosť o neplatené voľno? ktorý paragraf tomu podlieha?
Plus keď pôjde na neplatené voľno? jeho mzda počas tejto doby bude nulová, čiže odvody do zdravotnej budú tiež nula?

ďakujem
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

za deň NV je mimo sociálneho poistenia......
0 0
Helka80 Helka80

Helka80 je offline (nepripojený) Helka80

Chcem sa poradit. Od 8. do 29. novembra 2012 si potrebujem vybavit neplatene volno v praci z dovodu cesty do zahranicia. Som zamestnanec na TPP. Moj zamestnavatel mi vyhovel a dohodli sme sa ze to spravime "papierovo" co najjednoduchsie, aby som sa nepotrebovala zo vsetkych uradov odhlasovat a potom zas prihlasovat, ale zas aby som nemusela vela doplacat, s tym, ze zaplatene odvody za cas neplateneho volna mu uhradim. Chcem sa preto spytat, aky je najjednoduchsi a zaroven najlacnejsi sposob. Potrebujem sa odhlasovat zo socialky a zo zdravotky a potom naspat prihlasovat? potrebujem vystavit nejaku ziadost o neplatene volno zamestnavatelovi? Ako sa potom rataju odvody z neplateneho volna. Dakujem za radu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Helka80 Pozri príspevok
Chcem sa poradit. Od 8. do 29. novembra 2012 si potrebujem vybavit neplatene volno v praci z dovodu cesty do zahranicia. Som zamestnanec na TPP. Moj zamestnavatel mi vyhovel a dohodli sme sa ze to spravime "papierovo" co najjednoduchsie, aby som sa nepotrebovala zo vsetkych uradov odhlasovat a potom zas prihlasovat, ale zas aby som nemusela vela doplacat, s tym, ze zaplatene odvody za cas neplateneho volna mu uhradim. Chcem sa preto spytat, aky je najjednoduchsi a zaroven najlacnejsi sposob. Potrebujem sa odhlasovat zo socialky a zo zdravotky a potom naspat prihlasovat? potrebujem vystavit nejaku ziadost o neplatene volno zamestnavatelovi? Ako sa potom rataju odvody z neplateneho volna. Dakujem za radu
Ak ti zamestnávatel udelí súhlas na neplatené volno, budeš mať prerušené poistenie v sociálnej poisťovni, odhlási ťa aj v zdr.poisťovni. V zdr.poisťovni sa musíš prihlásiť ako samoplatitel - mesačná platba preddavkov samoplatitela je 47,58€ (zamestnávatel za teba nebude platiť nič).
V SP sa počas tohto obdobie môžeš - ale nemusíš, prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba na celý balík poistenia, najmenej z minimálneho vymer.základu. Ak sa prihlásiš, nezabudni sa po skončení NV odhlásiť na reg.liste fyzickej osoby (nedá sa odhlasovať spätne, najskôr doručením odhlášky).
1 0
Helka80 Helka80

Helka80 je offline (nepripojený) Helka80

Dakujem za odpoved. Este ma zaujima, ci to odklasenie zo socialky bude mat v buducnosti nejaky dopad napriklad na moju matersku. Pocula som, ze neplatene volno to tam poriadne skomplikuje. Viete mi to prosim blizsie objasnit. Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Helka80 Pozri príspevok
Dakujem za odpoved. Este ma zaujima, ci to odklasenie zo socialky bude mat v buducnosti nejaky dopad napriklad na moju matersku. Pocula som, ze neplatene volno to tam poriadne skomplikuje. Viete mi to prosim blizsie objasnit. Dakujem
Prerušenie poistenia z titulu nepl.volna neovplyvní výšku vymer.základu na výpočet materského.
0 0
Helka80 Helka80

Helka80 je offline (nepripojený) Helka80

Dakujem Veronika,
a este mam jednu otazku - mam sa teda dobrovolne prihlasit na socialku pocas neplateneho volna, alebo nie? Co bude pre mna znamenat, ked sa neprihlasim a socialne odvody nedoplatim za ten cas? Ako mi to ovplyvni napr. tu matersku. Kolko priblizne by som doplatila za ten necely mesiac v odvodoch do socialky?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Helka80 Pozri príspevok
Dakujem Veronika,
a este mam jednu otazku - mam sa teda dobrovolne prihlasit na socialku pocas neplateneho volna, alebo nie? Co bude pre mna znamenat, ked sa neprihlasim a socialne odvody nedoplatim za ten cas? Ako mi to ovplyvni napr. tu matersku. Kolko priblizne by som doplatila za ten necely mesiac v odvodoch do socialky?
Aký mesačný vymeriavací základ (hrubú mzdu) máš zo zamestnania ?
0 0
Helka80 Helka80

Helka80 je offline (nepripojený) Helka80

hruba mzda - 1124eur. Odvody sa teda vypocitavaju z beznej hrubej mzdy, ktoru ale pocas neplateneho volna nedostanem? alebo z minimalnej mzdy? Potom aky ma vyznam odhlasovat sa zo socialky ked musim zaplatit rovnako a este obehavat urady? Nie je potom lepsie byt oficialne u zamestnavatela vedena ako zamestnana (ak mi to dovoli) a mzdu s odvodmi za to obdobie by som mu nasledne vratila? Rada by som to totiz spravila co najmenej komplikovane a pokial mozno co najlacnejsie, kedze su to len 3 tyzdne. Co by ste mi teda odporucili?
vopred dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Helka80 Pozri príspevok
hruba mzda - 1124eur. Odvody sa teda vypocitavaju z beznej hrubej mzdy, ktoru ale pocas neplateneho volna nedostanem? alebo z minimalnej mzdy? Potom aky ma vyznam odhlasovat sa zo socialky ked musim zaplatit rovnako a este obehavat urady? Nie je potom lepsie byt oficialne u zamestnavatela vedena ako zamestnana (ak mi to dovoli) a mzdu s odvodmi za to obdobie by som mu nasledne vratila? Rada by som to totiz spravila co najmenej komplikovane a pokial mozno co najlacnejsie, kedze su to len 3 tyzdne. Co by ste mi teda odporucili?
vopred dakujem
V tomto linku nájdeš kalkulačku na výpočet odvodov DPO. Výšku vymer.základu si stanovuješ sama, najmenej z minima.
http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na...012-dcn/49808s

Nepovažujem sa za odborníka na výpočet materského, ale podľa môjho názoru si prihlásením na dobr.poistenie počas nepl.volna pokazíš materskú (ak nechceš platiť z vymer.základu, ktorý máš zo zamestnania, čo je celkom slušná suma).

V ZP sa môžeš ako samoplatitel prihlásiť z minima - bez ohladu na výšku VZ zo zamestnania. SP by som neriešila (snáď sa k tomuto názoru vyjadria aj iní odborníci na Porade).
0 0
Helka80 Helka80

Helka80 je offline (nepripojený) Helka80

Dakujem za link, takze ak tomu spravne rozumiem:
Zamestnavatel ma odhlasi zo socialky aj zo zdravotnej, ja sa tam prihlasim, zaplatim odvody zo svojej beznej mzdy, teda v tomto pripade nieco cez 400 eur a potom sa znova odhlasim a prihlasi ma zamestnavatel. Takze ide hlavne o to, aby sa mi neznizili odvody do socialky...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Helka80 Pozri príspevok
Dakujem za link, takze ak tomu spravne rozumiem:
Zamestnavatel ma odhlasi zo socialky aj zo zdravotnej, ja sa tam prihlasim, zaplatim odvody zo svojej beznej mzdy, teda v tomto pripade nieco cez 400 eur a potom sa znova odhlasim a prihlasi ma zamestnavatel. Takze ide hlavne o to, aby sa mi neznizili odvody do socialky...
Nečítala si pozorne, čo som napísala v predch.príspevku.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Helka80 Pozri príspevok
Dakujem za link, takze ak tomu spravne rozumiem:
Zamestnavatel ma odhlasi zo socialky aj zo zdravotnej, ja sa tam prihlasim, zaplatim odvody zo svojej beznej mzdy, teda v tomto pripade nieco cez 400 eur a potom sa znova odhlasim a prihlasi ma zamestnavatel. Takze ide hlavne o to, aby sa mi neznizili odvody do socialky...
Na 3 tyzdne to skutocne nie je potrebne, 270 dni poistenia v posl. 2 rokoch, ak si zamestnana, splnis tak ci tak.
A prihlasit sa z max. vymeriavacieho zakladu bude zbytocne drahe, z nizsieho si pokazis matersku.
Pories si len zdravotne poistenie, SP nechaj tak. Nebude ti to chybat.

A na vypocet sa pocitaju odvedene poistne aj dni, ktorych sa to tyka, ked budes odhlasena, nebude poistne ,ale ani dni, takze to nic neovplyvni.
0 0
Helka80 Helka80

Helka80 je offline (nepripojený) Helka80

Prepacte, ale teraz som sa uz uuuplne stratila . co teda mam presne spravit? mam si doplatit zdravotku a "SP nechaj tak" znamena, ze ma zamestnavatel odhlasi, ale ja sa neprihlasim ani nedoplatim a budem tam mat vakuum na tie 3 tyzdne a nic to neovplyvni, kedze podmienka 270 dni poistenia bude splnena?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Nestratila si sa, pochopila si..
0 0
Helka80 Helka80

Helka80 je offline (nepripojený) Helka80

ahaa, tak to je dobra sprava, dakujem vam pekne odbornicky
0 0
Sica Sica

Sica je offline (nepripojený) Sica

prosim vas, ako je to, ked je zamestnanec na neplatenom volne cely mesiac. mzda mu sice nejde, ale ma narok na vyplatenie odmeny. mozeme mu ju vyplatit, ked ma na poistovniach nahlasene neplatene volno? alebo to vyplatime nasledujuci mesiac, ked mu uz pojde mzda?
dakujem za radu.
0 0
rozimova rozimova

rozimova je offline (nepripojený) rozimova

Dobrý deň,
čítala som predchádzajúce príspevky, neviem či som správne pochopila. Mám tiež prípad, zamestnanec chce neplatené voľno 17 dní. Teda ho neodhlasujem zo ZP ani SP - tam dávam len prerušenie. Do ZP si má ale tých 17 dní zaplatiť sám. On je však poberateľ ID - 50% - teda myslím, že sa nemusí ísť prihlásiť a doplatiť si tie odvody do ZP - alebo sa mýlim?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať