Zavrieť

Porady

Porušenie finančnej disciplíny

V zák.č.523/2004 Zb. § 31 odsek 2 sa hovorí, že :
" Za porušenie finančnej disciplíny podľa odseku 1 písm.a) sa nepovažuje taká realizácia výdavkov, pri ktorej dôjde k nesprávnemu zatriedeniu výdavkov podľa rozpočtovej klasifikácie, ak je dodržaný vecne vymedzený účel použitia verejných prostriedkov".
Chcela by som sa opýtať , či to nesprávne zatriedenie výdavkov sa týka iba zlé zatriedenie medzi položkami bežných výdavkov (v triede 600) a kapitálových výdavkov (v triede 700), alebo sa to vzťahuje aj na zlé zatriedenie bežných a kapitálových výdavkov to znamená že namiesto 600 použijem 700 alebo naopak , keď účel použitia je dodržaný ?

Za odpoveď ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Nemusíš zakladať novú tému s vecne rovnakým obsahom a otázkou, predtým opakovane v sekcii "Porada nielen o rovnakej práci - Ekonómovia" pod názvom http://www.porada.sk/t195765-porusen...vych-prav.html a teraz aj v tejto sekcii. Stačí, keď tému oživíš-pripomenieš tým, že do nej pridáš jednoduchý svoj príspevok napríklad so slovkom "posúvam", prípadne v príspevku tému upresníš, doplníš ...

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Kedysi som pracovala v rozpočtovej oblasti a marilo sa mi, že niečo podobné bolo aj na Najvyššom súde SR. Len som to dlho nevedela nájsť, nakoniec som však našla. Skús sa prelúskať rozsudkom NS SR sp. zn. 3 Sžf 12/2008, možno Ti to pomôže. Podstata sporu medzi zúčastnenými stranami v danom prípade (žalovaným bolo MF SR) spočívala o.i. aj v tom, či financovanie bežných výdavkov z účtu kapitálových výdavkov a opačne je porušením rozpočtovej disciplíny a nadväzne NS SR skúmal, či nejde o právnu situáciu, na ktorú sa vzťahuje ustanovenie § 31 ods. 2 zák.č. 523/2004 Z.z., ktoré upravuje zákonnú výluku z porušenia finančnej disciplíny použitím verejných prostriedkov v rozpore s určeným účelom.
    S ohľadom na medzičasom určité legislatívne zmeny v rozpočtovej oblasti (v danom prípade sa citovalo aj zo zákona č. 303/1995 Z.z., ktorý bol zrušený zákonom č. 523/2004 Z.z.) je vhodné porovnať si, čo, ako a na základe čoho (možno aj analogicky) platí v súčasnej dobe, prípadne platilo v dobe, ktorej sa Tvoja otázka dotýka.

    Porušenie finančnej disciplíny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.