Zavrieť

Porady

Prenájom časti rodinného domu pre živnostníka

PRosím Vás o radu, ak som si otvorila živnosť a moje miesto podnikania je uvedená tá istá adresa ako trvalý pobyt a nie som vlastníkom nehnuteľnosti(rodinného domu), môžem si od vlastníka, v tomto prípade sú to starý rodičia prenajať na základe nájomnej zmluvy jednu izbu-ako kanceláriu?

Ďakujem Vám vopred za Vaše všetky nápady a rady.
Zuzula
Usporiadat
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Ak to patrilo mne, tak dakujem. Ale mne to na co bude? My si nebudeme delit prijem z prenajmu. Ten domcek je IBA manzelkin, nespada do spoluvlastnictva manzelov (pisal som uz o tom v skorsich prispevkoch..) a teda prijem z toho prenajmu, za jednu miestnost v JEJ dome (v ktorom sice byvam aj ja, ako manzel) bude IBA JEJ. Ak presiahne prijem tu spominanu sumu 48 ci kolko tisic (co ale nebude), tak si poda dan. priznanie, respektive tento prijem zahrnie do najblizsieho DP. Ak to bude menej, tak to "nezdani"...
0 0
Jucko Jucko

Jucko je offline (nepripojený) Jucko

Antonia Jendrišáková Pozri príspevok
Príjmy z prenáju manželov, dúfam, že pomôžem
Máme podobný prípad, takže som tú prílohu preštudoval a našiel 1 chybičku krásy, na ktorú chcem upozorniť. Rozdelenie príjmov medzi manželov /4:1/ je nevýhodné, lebo manželke vychádza nízky ZD, čiže si nemôže de facto uplatniť zhruba polovicu odpočít. položky, ktorá tak "prepadá v prospech štátu". Pri inom rozdelení príjmov /napr. 1:1, 3:2 a pod./ by túto položku využila celú a manželia spolu by zaplatili nižšiu daň.
0 0
zuzubalu zuzubalu

zuzubalu je offline (nepripojený) zuzubalu

ahojte, v prispevku som nenasla na odpoved na otazku, ci sa moze dat do nakladov aj prenajom, ak neboli priestory vynate z bytoveho fondu.

Dakujem.
0 0
godby godby

godby je offline (nepripojený) godby

Poraďte mi prosím,ak chceme s manželom založiť s.r.o.,potrebujeme priložiť zmluvu o nájme.Bývame v rodičovskom dome a rodičia poberajú príspevok na bývanie.Chcem sa spýtať či touto zmluvou neprídu o tento príspevok a ako by takáto zmluva mala vyzerať.Ďakujem
0 0
Antonia Jendrišáková Antonia Jendrišáková
Tvoja priateľka
Ahoj, nie je to chyba. Ty si môžeš dať pomer, aký potrebuješ. Škoda, že som si nevšimla Tvoj príspevok pred podaním DP. Tento platí len pre rok 2006. Pre jucko
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

Ahojte. Robím učto jednej s.r.o. Konateľ s.r.o. si zobral ako FO do prenájmu rodinný dom za 40.000,= Sk. V jednej polovici domu býva s rodinou a druhú polovicu používa na podnikanie. Chcel by si dať do nákladov s.r.o. 1/2 nájmu. Je to možné? Mohol by ako FO refakturovať prenájom 1/2 domu za 20.000,= Sk? Prosím poraďte mi. Nakázal mi zistiť, či mu to môžem dať do nákladov a mne sa to nezdá ako správne.
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

Nikto mi nevie poradiť?
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

Naozaj nikto?
0 0
zuzule zuzule

zuzule je offline (nepripojený) zuzule

weva Pozri príspevok
Ahojte. Robím učto jednej s.r.o. Konateľ s.r.o. si zobral ako FO do prenájmu rodinný dom za 40.000,= Sk. V jednej polovici domu býva s rodinou a druhú polovicu používa na podnikanie. Chcel by si dať do nákladov s.r.o. 1/2 nájmu. Je to možné? Mohol by ako FO refakturovať prenájom 1/2 domu za 20.000,= Sk? Prosím poraďte mi. Nakázal mi zistiť, či mu to môžem dať do nákladov a mne sa to nezdá ako správne.
Ahojte, tak toto by aj mna zaujimalo. Skuste niekto nieco tuknut.
A este jedna vec: predchadzajuce prispevky sa tykali prenajmu izby, alebo RD zivnostnikovi a ja sa chcem spytat, ci to plati aj pre s.r.o. Bol by problem za symbolicku cenu prenajat izbu ako kancelariu s.r.o.-cke, ktorej jednym z 2 spoluvlastnikom je vlastnik RD? A treba tu izbu vynať z bytoveho fondu? A kde sa to robi?
0 0
e.v.a. e.v.a.

e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

Poradite mi? Idem do podnajmu. Rada by som si dala do nakladov cast najomneho. Bol by v tom nejaky problem pre prenajimatela? Vie mi niekto poradit? Je to dost surne. Uz zajtra by sme mali sediet nad zmluvami. Dakujem
0 0
e.v.a. e.v.a.

e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

Ešte jedna vec. Stačí ak v zmluve o prenájme bude uvedené, že súhlasí s tým, že tam budem vykonávať podnikateľskú činnosť a z tohoto dôvodu je výška nájomného vyššia? Alebo radšej dve zmluvy. Normálny prenájom a potom súhlas s vykonávaním činnosti a určenie sumy? Prosím o radu. Potrebujem to dosť súrne. Ďakujem
0 0
e.v.a. e.v.a.

e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

Teraz som citala prispevky a nie je mi jasne, ci si vobec mozem davat cas najomneho do nakladov. Ak to nie je moje vlastnictvo, je to bytovy priestor a pod. Prosim, poradte mi.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Prajem pekný deň, ako je to v prípade, že manželka je SZČO a chcela by si dať do nákladov prenájom miestnosti /kancelárie/ rodinného domu. Vlastníkom RD je však iba manžel, manželka tam má iba trvalý pobyt. Je aj takáto možnosť?
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

dobrava Pozri príspevok
Prajem pekný deň, ako je to v prípade, že manželka je SZČO a chcela by si dať do nákladov prenájom miestnosti /kancelárie/ rodinného domu. Vlastníkom RD je však iba manžel, manželka tam má iba trvalý pobyt. Je aj takáto možnosť?
Prosím vie niekto pomôcť, nechcem zbytočne zahlcovať stránku viacerými otázkami, ďakujem.
0 0
adriatika adriatika

adriatika je offline (nepripojený) adriatika

architekt, matka, manželka a momentálne ekonomicko - účtovnícky učeň rodinnej firmy ...viac
Dobrava,

my mame obdobnu situaciu, len v opacnom garde, mame medzi sebou spisanu zmluvu o najme, kazdy mesiac vystavujem manzelovi fakturu, a podla toho, co nam poradili, si manzel moze dat tento vydavok do nakladov, ja na konci roka zdanujem ciastku, ktora prevysuje 5 x zivotne minimum, podla vsetkeho je nutne za prenajaty priestor platit vyssiu dan z nehnutelnosti, to som sa prave dozvedela z prispevkov v tomto vlakne, to si musim este zistit.....
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

Manželia, ktorí nemajú zrušené BSM, postavili budovu na podnikateľské účely, ale vlastníkom na liste vlastníctva je zapísaná iba manželka, jej manžel tam nefiguruje.
Môže manželka prenajímať manželovi priestory na podnikanie a ten jej bude platiť za prenájom?

Ďakujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
kovex Pozri príspevok
Manželia, ktorí nemajú zrušené BSM, postavili budovu na podnikateľské účely, ale vlastníkom na liste vlastníctva je zapísaná iba manželka, jej manžel tam nefiguruje.
Môže manželka prenajímať manželovi priestory na podnikanie a ten jej bude platiť za prenájom?

Ďakujem
Ak budovu postavili pocas manzelstva (figuruju na stavebnom povoleni, aj na kolaudacii), nerozumiem, preco nie su zapisany obaja.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
dobrava Pozri príspevok
Prajem pekný deň, ako je to v prípade, že manželka je SZČO a chcela by si dať do nákladov prenájom miestnosti /kancelárie/ rodinného domu. Vlastníkom RD je však iba manžel, manželka tam má iba trvalý pobyt. Je aj takáto možnosť?
Ak je vlastnikom len manzel, moze dat do prenajmu priestor manzelke-podnikatelke (jej firme) na zaklade najomnej zmluvy. Manzel sa musi prihlasit ako prenajimatel na DU (registracna povinnost), bude zdanovat prijmy z prenajmu, zaplatene najomne bude pre manzelku (jej firmu) danovym vydavkom.
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

Lianka Pozri príspevok
Ak je vlastnikom len manzel, moze dat do prenajmu priestor manzelke-podnikatelke (jej firme) na zaklade najomnej zmluvy. Manzel sa musi prihlasit ako prenajimatel na DU (registracna povinnost), bude zdanovat prijmy z prenajmu, zaplatene najomne bude pre manzelku (jej firmu) danovym vydavkom.

Ďakujem za odpoveď, ešte sa spýtam, môže tak urobiť aj keď nemajú rozdelené BSM?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
kovex Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, ešte sa spýtam, môže tak urobiť aj keď nemajú rozdelené BSM?
Ak nemaju rozdelne BSM, nemoze muz manzelke-podnikatelke (ak je SZCO) prenajat byt, ani jeho cast - nemoze byt najomna zmluva, je to ich majetok, nemoze zena prenajimat sama sebe. Ak by vsak podnikala ako s. r. o., vtedy je mozne cast domu prenajimat firme.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať