Zavrieť

Porady

odstúpenie od objednávky

Dobrý deň.
Vie mi niekto poradiť ako postupovať ak som si v kamenárstve objednala zhotovenie náhrobného kameňa aj s platňami na júl 2012 a pri telefonickom jednaní s majiteľom a jeho nevhodným správaním voči mne som sa rohodla, že už nemám záujem o jeho služby.Spolu sme spísali len objednávku a zložila som mu zálohu 1000eur.Takže mám len objednávací list a príjmový doklad,že prevzal zálohu.Neexistuje žiadna zmluva. Keďže mi odmieta vrátiť zálohu argumetujúc tým,že on má už kameň kúpený a mám si ho vziať. Ako prosím postupovať ak zmluva neexistuje,lebo sa mi vyhráža právnikom.
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    Airam30: Máš smolu, hore bolo povedané všetko. Máš uzavretú zmluvu o dielo, ústnou formou. Tvoja jediná možnosť je buď si zobrať ten kameň, alebo strácaš zálohu. To, že sa Ti nepáči správanie dotyčného pána je pre Váš právny vzťah irelevantné.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Občiansky zákonník nevyžaduje písomnú formu zmluvy o dielo, preto zmluva o dielo vznikla ústnou formu. Odstúpiť od zmluvy môžeš iba v prípadoch dohodnutých v zmluve alebo uvedených v zákone, keďže taký dôvod neexistuje, nemáš právo odstúpiť od zmluvy z dôvodu "nevhodného správania" zhotoviteľa diela.

    ukončiť Váš záväzkový vzťah môžete dohodou, ale rátaj s tým, že ťa to niečo bude stáť, keďže zhotoviteľ diela je v práve
    Naposledy upravil mattto : 02.07.12 at 10:26

    Airam30 je offline (nepripojený) Airam30

    Airam30
    zdôrazňujem,že nemám uzatvorenú žiadnu zmluvu,žiadne podmienky ani nič podobné,len objednávku na ktorej nie je ani pečiatka firmy ,tá je len na príjmovom doklade o prijatí mojej zálohy.keby všetci jednali len na základe ústnej dohody tak by si zhotoviteľ mohol predsa meniť čo che a tvrdiť mi,že sme sa ústne dohodli.

    Airam30 je offline (nepripojený) Airam30

    Airam30
    zdôrazňujem,že nemám uzatvorenú žiadnu zmluvu,žiadne podmienky ani nič podobné,len objednávku na ktorej nie je ani pečiatka firmy ,tá je len na príjmovom doklade o prijatí mojej zálohy.keby všetci jednali len na základe ústnej dohody tak by si zhotoviteľ mohol predsa meniť čo che a tvrdiť mi,že sme sa ústne dohodli.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Nedal si konkretnu otazku,ani blizsie nepises o co ide. Takze vseobecne :

    Pokiaľ ide o ústnu dohodu, Občiansky zákonník – ani nijaký iný zákon – ju presne nedefinuje a nešpecifikuje, čo sa za ňu považuje a čo nie (tak ako je tomu pri písomnej forme). Je však treba vychádzať z toho,že musí ísť tiež o výslovný prejav vôle uzavrieť zmluvu – nebude zachytený písomne tak ako pri písomných dohodách, avšak bude navonok výslovne, verbálne prejavený – t.j. vyjadrený slovami. Ústnou dohodou sa rozumie aj telefonicky uzatvorená dohoda. Keďže dohoda, zmluva, je tzv. právnym úkonom, musí spĺňať náležitosti právneho úkonu, ktorými sú okrem iného zrozumiteľnosť a určitosť. Pokiaľ zákon nepredisuje, že dohoda sa musí uzatvoriť písomne, môže byť uzatvorená aj ústne a bude platná. Aj ústna dohoda je záväzná pre tých, ktorí ju uzavreli a dá sa na základe nej vymáhať dohodnuté plnenie. Samozrejme za predpokladu, že je možné oreukázať obsah tejto dohody, t. j. na čom sa strany dohodli.
    viac http://www.e-pravo.sk/questions/view/302/ustna-dohoda

    Airam30 je offline (nepripojený) Airam30

    Airam30
    jednalo sa o túto vec + to čo som pripísala.
    Dobrý deň.
    Vie mi niekto poradiť ako postupovať ak som si v kamenárstve objednala zhotovenie náhrobného kameňa aj s platňami na júl 2012 a pri telefonickom jednaní s majiteľom a jeho nevhodným správaním voči mne som sa rohodla, že už nemám záujem o jeho služby.Spolu sme spísali len objednávku a zložila som mu zálohu 1000eur.Takže mám len objednávací list a príjmový doklad,že prevzal zálohu.Neexistuje žiadna zmluva. Keďže mi odmieta vrátiť zálohu argumetujúc tým,že on má už kameň kúpený a mám si ho vziať. Ako prosím postupovať ak zmluva neexistuje,lebo sa mi vyhráža právnikom.
    Ďakujem za odpovede.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Airam30 Pozri príspevok
    jednalo sa o túto vec + to čo som pripísala.
    Dobrý deň.
    Vie mi niekto poradiť ako postupovať ak som si v kamenárstve objednala zhotovenie náhrobného kameňa aj s platňami na júl 2012 a pri telefonickom jednaní s majiteľom a jeho nevhodným správaním voči mne som sa rohodla, že už nemám záujem o jeho služby.Spolu sme spísali len objednávku a zložila som mu zálohu 1000eur.Takže mám len objednávací list a príjmový doklad,že prevzal zálohu.Neexistuje žiadna zmluva. Keďže mi odmieta vrátiť zálohu argumetujúc tým,že on má už kameň kúpený a mám si ho vziať. Ako prosím postupovať ak zmluva neexistuje,lebo sa mi vyhráža právnikom.
    Ďakujem za odpovede.
    Mali ste ustnu dohodu,spisanu objednavku,dal si zalohu, takze si suhlasil s dohodou.
    Myslim, ze predajca ma pravdu. Pomnik je predsa len vec, ktora sa objednava a vyraba na prianie zakaznika.
    Ak ti kamenar objednal a vyrobil pomnik na objednaku podla dohody a vcas, tak je v prave.
    Ak ho odmietas bez dovodu prevziat,stracas narok na zalohu.

    Airam30 je offline (nepripojený) Airam30

    Airam30
    pomník nie je zhotovený,lebo pán kamenár nebol schopný upresniť si so mnou detaily a ešte bol aj arogantný, keď som trvala na stretnutí. Nespráva sa ako podnikateľ a "ctený Kamenár",ale ako obchodník, ktorý mi má tu drzosť povedať, či on má čas zaoberať sa mojím pomníkom ,keďže on má 13-tisícové zákazky. preto som chcela vrátenie zálohy a odísť od takéhoto predajcu preč.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Airam30 Pozri príspevok
    zdôrazňujem,že nemám uzatvorenú žiadnu zmluvu,žiadne podmienky ani nič podobné,len objednávku na ktorej nie je ani pečiatka firmy ,tá je len na príjmovom doklade o prijatí mojej zálohy.keby všetci jednali len na základe ústnej dohody tak by si zhotoviteľ mohol predsa meniť čo che a tvrdiť mi,že sme sa ústne dohodli.
    MÁŠ uzatvorenú zmluvu o dielo... že nie je v písomnej forme, je na smolu oboch účastníkov

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    mattto Pozri príspevok
    nabudúce nezakladaj rovnaké témy, potom sa z toho stáva chaos
    Airam30 Pozri príspevok
    prepáč,ale mala som v tom chaos

    Temy som spojila, lebo fakt tu bol z toho riadny "gulas"...Nie kazdeho odpovedajuceho napadne hladat, ci vysvetlenie problemu,aj nejake odpovede nemozu byt aj v nejakej prv zalozenej teme

    http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    Nesúhlasím celkom. Pokiaľ zhotoviteľ - kamenár nedodržal termín alebo rozsah a kvalitu zákazky je tu možnosť vyzvať ho k náprave a ak neurobí čo treba, odstúpiť od zmluvy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.