Zavrieť

Porady

Exekucia u clena rodiny, obavy ostatnych clenov o svoj majetok

Dobry den,



Ide o to. Byvam v byte ktoreho majitel je moj otec a matka (su rozvedeni, byt stale vlastnia spolu). Mam tu trvale bydlisko a tiez moja manzelka a dieta.
Otec ma na danej adrese trvale bytlisko, ale uz 6 rokov zije vo svojom dome ktory si kupil. Na danej adrese sa nezdrziava. Dosiel list od exekutora, otec ma dlzoby v socialnej a zdravotnej poistovni ktore nehradi.

Moja otazka je, ci v pripade ze by doslo k exekucii moze exekutor siahnut aj na moje veci (elektorinika, pocitace). Kedze otec tu uz 6 rokov nebyva, nema v byte ziadne veci. Vsetky veci patria mne a manzelke, alebo mojej mame. Od vacsiny elektoriniky mam blocky a zarucne listy, ale nie je na nich uvedene moje meno (kedze som to kupoval bezne - nay, datart, nie na splatky).
Ako predist tomu, ze v pripade ak pride exekutor aby nesiahol na moje veci a aby s tym neboli opletacky ?
Je dobre, ak je mozne zarucneho listu napisat meno a adresu aby som to vyplnil ? Niektore veci som kupoval "od ruky" na inzerat. Mam len kupno predajnu zmluvu. Je to relevantne ?

Ide mi hlavne o to, v pripade ze pride exekutor aby nesiahol na nase veci. Ako tomu predist ?

Dakujem velmi pekne za vase odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dunlop007 je offline (nepripojený) dunlop007

    dunlop007
    Exekutor ma pravo vziat hnutelne veci z vasho bytu a nasledne vy musite preukazat ze ste majitelom danej veci, cize poodkladovat vsetky bloky. Ale to je uz az krajne riesenie, nech si otec dohodne splatkovy kalendar

    jano852 je offline (nepripojený) jano852

    jano852
    V byte mam aj firemne vybavenie (kedze pracuejm aj z domu). Blocky mam, ale na nich nie je uvedene moje meno. Ako dokazem ze je to moje ? Ak pride exekutor, spise veci, alebo ich hned aj vezme ? S otcom niesme v kontakte, sem tam si pride pre postu. On je v tomto velmi nespolahlivy, pochybujem ze sa dohodne na splatkach. On uz 6 rokov nebyva na danej aderse, exekutor moze aj tak siahnut na veci, aj ked su moje ?
    Ako viem tomu predist ? Je mozne podniknut nejake pravne kroky ? Dakujem.

    Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

    Katka91
    Okrem toho môže exekútor dať blokáciu aj na byt. Ak ten dlh nie je na príliš vysokú sumu, bolo by najlepšie, keby to otec vyplatil čo najskôr, aby sa mu dlžná suma zbytočne nenavyšovala (exekútor si podľa zákona účtuje náklady a hotové výdavky spojené s vykonaním exekúcie).

    jano852 je offline (nepripojený) jano852

    jano852
    Katka91: dajkujem. Ide o to ze on je v tomto uplny blbec a pochybujem ze nejak komunikuje s exekutorom . My nie sme v kontakte. No neviem ci moze dat blokaciu na byt, lebo byt je hypotekarne zalozeny. Hypoteku splaca este nejake este nejake tri roky.
    Ja len chcem vediet to, ci viem nejak ochranit svoje veci (mam pocitacove vybavenie za niekolko tisi eur, potrebujem to k svojej praci). Ide mi hlavne o to, ak by mi to zhabal exekutor, tak by som mal dost vysoke financne straty. Tak sa pytam ako tomu predist ?

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...ak je dlžníkom otec a tvoji rodičia sú rozvedení, zisti, či majú vysporiadané BSM...či matka má svoju polovicu a otec svoju...akvšak otec má svoj dom,exekútor sa zameria na tento asi skôr, ako na nevysporiadané BSM..
    ..exekučný príkaz má svoj postup, exekútor najprv zablokuje účty v banke, pokiaľ otec má nejaký účet, budú mu peniaze vzaté odtiaľ, pokiaľ sa dlh nesplatí..potom, s príkazom dostane ""Súpis majetku", ten musí otec vypísať a vrátiť exekútorovi, tam sa píše, čo má, hnuteľný majetok, auto, byt, dom, čo vlastní, teda, čo sa dá predať, aby sa dlh vyrovnal...až potom exekútor, ak nemá odkiaľ zobrať, dá príkaz na predaj hnuteľného majetku, teda, aj bytu, domu, auta a iných vecí...ak otec nebude s exekútorom komunikovať, bude dosť veľký problém aj vo vašom byte...
    ..tu záleží, aký veľký je dlh...exekútor neprihliada na to, kto v byte býva...

    ...tvoje osobné veci môžeš preukázať aj tak, že ich potrebuješ k práci, že otec s vami dlhodobo nebýva a na nákup vlastníš potvrdenia..to ako dôkaz stačí...
    misoft ...a pokiaľ to bude pod hlavičkou firmy, tak na to už vôbec nesiahne.

    Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

    Katka91
    Pokiaľ viem, tak k predaju hnuteľných vecí dochádza naozaj až v krajných prípadoch. Je to hrozná prplačka, pospisovať, zobrať, dať oceniť, vyhlásiť dražbu, predať, takže si myslím, že každý exekútor najskôr vyskúša iné, jednoduchšie možnosti - blokácia účtov, prípadne mzdy. Neviem či bude exekútor komunikovať s tebou, lebo nie si povinný v exekúcii a on má mlčanlivosť, nemôže podávať informácie komukoľvek. Ťažko povedať ako tomu predísť, to je možno otázka na právnika. Možno skúsiť s niekým spísať nejakú dohodu o darovaní na tie veci, na ktoré nemáš doklad, len "proforma", že ti ich darovali alebo predali. Najlepšie by bolo keby sa vám podarilo vybaviť, aby otec už nefiguroval v byte ako spoluvlastník a aby tam nemal trvalý pobyt. Držím palce.

    jano852 je offline (nepripojený) jano852

    jano852
    pepsikova: dakujem za tvoje odpovede. Takze doklad o kupe postaci na to aby moje veci "neodniesol" exekutor ?
    Jednu z najdrahsich veci som kupil "od ruky". Mam k tomu samozrejme vsetky doklady (blocek, zarucny list od predavajuceho a kupno - predajnu zmluvu). To postaci, ano ?

    Dakujem velmi pekne za tvoje vysvetlenie.
    misoft Stačí.

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    jano852 Pozri príspevok
    pepsikova: dakujem za tvoje odpovede. Takze doklad o kupe postaci na to aby moje veci "neodniesol" exekutor ?
    Jednu z najdrahsich veci som kupil "od ruky". Mam k tomu samozrejme vsetky doklady (blocek, zarucny list od predavajuceho a kupno - predajnu zmluvu). To postaci, ano ?

    Dakujem velmi pekne za tvoje vysvetlenie.
    ..

    ..pokiaľ bude mať exekútor čo zobrať tvojmu otcovi, ty sa nemusíš o svoje veci báť...
    ..byť tebou, skontaktujem sa s otcom, porozprávam sa s ním o tom, ako mieni problém riešiť-ak o tom už vieš aj ty, vie to aj jeho bývalá manželka, ktorej sa to týka viac, ako teba, keďže má s ním stále spoločný majetok...
    ..ešte by možno pomohlo riešenie, pokiaľ je dlh vysoký, žeby si od otca odkúpil polovicu bytu,čím získa on peniaze na výplatu dlhu a ty polovicu bytu..druhá zostane matke..tam však je potrebné to BSM, prípadne dohoda bývalých manželov o predaji podielu...

    jano852 je offline (nepripojený) jano852

    jano852
    pepsikova: no uz sme sa s nim skusili rozpravat, ale s nim sa neda. Da sa povedat ze je mu to absolutne jedno. Je zivnostnik, a dlhy ma preto lebo jemu nezaplatili za pracu. A on sa k tomu postavil "nevyplatili mne, nevyplatim ani ja". Dlh je mozno okolo 1000 Eur, neviem presne. A pol bytu nechcek odkupovat, nechcem sa s nikym natahovat, dohadovat. Planujem si kupit svoj byt, ale taky rok to este potrva. Napisala si, ze pokial bude mat co zobrat otcovi nesiahne na moje veci. A keby ze nema ? Tak je mozne ze siahne aj na moje veci a ja to potom budem musiet dokazovat ze su moje ? On ich najprv odnesie a tak budem dokazovat, alebo poziada o doklad a az ked to nebudem vedit hodnoverne dokazat tak ich vezme ? Precital som uz viaccero stranok na tuto temu, aj rozne fora, a nasiel som vela protichodnych odpovedi. Ja len uvazujem a hladam ako sa tomu branit, ak by zaklopal exekutor na dvere (ak to prebieha takto) aby nenabehol do bytu a nevyzbieral nam veci.

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...ale jano!..točíš sa stále v jednom kruhu...exekútor zoberie, čo je otcove!..a písal si, že má dom, to znamená, že aj nejaké vybavenie...ak mu nezaplatili, bolo treba si vymáhať peniaze za prácu a nie nechať tak...postoj otca privodí nočnú moru na celú rodinu, no, ak mu je to jedno, tak mu vysvetli, že exekútor mu predá dom,lebo to bude najjednoduchšie..priama cesta, ako sa dostať k dlžným peniazom!...k vám do bytu môže len so súhlasom matky-jej je polovica...
    ...to, že otec býva inde a trvalý pobyt má inde, nech rieši tvoja matka, pobyt mu predsa môže zrušiť a nahlásiť súčasnú adresu,ak otec má kde bývať, tým ho nezbaví polovice bytu,ale ušetrí si nervy, ak mu bude chodiť pošta od exekútorov...

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    jano852: píšeš, že otec má dom - exekútor pôjde v prvom rade po jeho krku - zisťuje jeho majetové pomery (aj na katastri!) - zistí, že má účet - zablokuje, zistí, že má dom - dá blokáciu. Pokiaľ z účtu nestiahne - pôjde po hnuteľnom a nehnuteľnom majetku vo výlučnom vlastníctve (a najskôr pôjde po tom dome a zariadení v ňom, ak bude uvedený ako jediný vlastník), až potom po BSM.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.