Zavrieť

Porady

Chcem darovat polku nehnutelnosti osobe ktora nie je rodinny prislusnik. Ako na to?

Som matka 2 malych deti. Z osobnych dovodov, ktore tu nebudem rozoberat do detailov chcem darovat moju polku domu osobe (osobam), ktora nie je clenom rodiny. Bohuzial moju polku (mam na to LV) nemam moznost pouzivat, je mi odoprete pravo pouzivania, v pripade ze ju chcem pouzivat som sustavne fyzicky a slovne napadana druhym vlastnikom (neviem dokazat, lebo nie su pri tom svedkovia, je to rodinny prislusnik, ale nie moj manzel). Mozno by som uspela na sude, ale keby som sa na to dala, po prve nemam na to financie, po druhe je mi dolezita bezpecnost mojich 2 malych deti a myslim, ze by druhy vlastnik zareagoval pri podani na sud velmi nebezpecne (je psychicky chory, alkoholik a agresivny) co nemozem riskovat. Bohuzial musim sa polky domu zbavit, lebo nechcem aby ma nieco este s tymto chorym clovekom spajalo, nechcem mat financne vylohy v suvislosti s domom - nasilim druhy vlastnik odo mna vymaha velmi vysoke sumy za chod domu (energie, atd) a za vsetko co akoze opravil, vymenil...priblizne 300e mesacne, aj ked sa tam vobec nezdrzujem. Roky som mu to zo strachu platila, ale momentalne nemozem lebo na to nemam. Nevidim ine vychodisko v zaujme nasej bezpecnosti ako dom darovat dalej. Predat a prenajat sa mi to pravdepodobne nepodari, lebo nie je to rozdelena na 2 bytove jednotky a kto by chcel kupit dom a delit sa s nim s psychicky chorym agresivnym opilcom. Moje konkretne otazky:
1. mozem dom darovat dalej cudzej osobe alebo musim ho najprv ponuknut druhemu vlastnikovi? ake su tam podmienky k tomuto, zakony, nieco poradit k tomu, asi sa nebude dat osetrit, ze movy vlastnik nemoze polku domu predat 20 rokov?
2. druhy vlastnik sa vyhraza, ze on sa bude sudit, ze on vsetko platil, aj ked sme kupovali dom, atd, a ze ja som mu este dlzna za tie opravy, atd...Vedela by som teoreticky dokazat ze dom som kupovala a financovala ca. 90 percent sumy ja a aj nejake opravy, kupa stavebneho materialu atd, lenze ako spominam hore nemam chut sa sudit s chorym clovekom co bude na sude vytahovat uplne chore klamstva a ja potom budem nieco nutena dokoazovat. Takze ak mam vyse 15 rokov na seba napisanu polku domu (LV) tak ci to plati, alebo ci to moze spochybnit a tym mi prekazit alebo dodatocne zrusit darovanie inej osobe. Vztahuje sa na toto 5 rocna premlcacia doba, akoze ked tvrdi (klame) ze on platil vsetko pri kupe, ze ci este to moze napadnut alebo ci s ato uz premkacalo
Este raz zdoraznuje, chcem sa vyhnut sudom, kontaktom, stretnutiam s touto osobou zo strachu o seba a moje 2 deti, momentalne sme v kontakte s krizovym centrom a riesinme utajene byvanie z dovodu ze sme boli viackrat napadnuti a bojime sa ho
3. nejake tipy alebo hocido atd jak to urobit, aby pri darovanu domu to bolo naozaj osetrene tak, aby ma s domom nic nespajalo, aby sa nestalo, ze budem musiet toho cloveka este vidiet dakde a aby nemohol nic napadnut tu darovaciu zmluvu
4. da sa to darovat cudzej osobe aj ked nie je dom rozdeleny na 2 samostatne bytove jednotky? Ked sme to kupovali, tiez to nemuselo byt a mame kazdy polovicu v liste vlastnictva
5. mozno este otazky, ale tie nemusite odpovedat, to len teoreticky ma zaujima, tento clovek sa samozrejme neskutocne nahneva, ked polku darujem cudziemu cloveku, co si mozno bude vediet uplatnit narok na svoju polovicu (ja ako slaba zena co sa ho boji to neviem ani trochu), rozmyslam ako sa potom vyhnut tomu aby nas vypatral, predsa len deti musia chodit do skoly, skolky, bojim sa aby im neublizil
Ja by som odisla a dom mu nechala len tak na pouzivanie, ale kedze odo mna vymaha mesacne vysoke sumy za naklady musim sa domu zbavit.
Prosim neroziberajte preco sa nejdem radsej sudit, preco si nevymahavam pravo pouzivat dom, ale strach je strach a ked vam ide o zivot a zdravie vasich deti, tak je vasou tuzbou len ist prec a netahat sa s chorym clovekom roky po sudoch a vidiet ho, atd.
Momentalne neviem ci este nejake otazky k tejto teme by boli...dakujem vopred za kazdu radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nechce sa mi to čítať znova. Myslím si však, že užívanie tvojej nehnuteľnosti je viac hodnotné ako nejaké opravy a fixné náklady (za energie nemusíš platiť, keď tam nebývaš). Tak prečo mu vlastne platíš mesačne?
    Prevod podielu cudzej osobe - tak predaj ako darovanie - vyžaduje rokovanie so spoluvlastníkom. Dokonca predaj je jednoduchší - ponúkneš mu odkúpenie za nejakú cenu, ak nevezme - môžeš predať, nie lacnejšie. S darovaním však on musí súhlasiť, inak by to od nadobúdateľa mohol žiadať zadarmo (teda za tú istú cenu). Rozhodnúť by mohol súd. na súde ťa môže zastupovať hocikto, nemusí byť právnik. Ak sa on nedostaví, súd môže rozhodnúť aj bez neho.
    Dnes sú už firmy, ktoré sa špecializujú na odkupovanie spoluvlastníckych podielov - tie si potom s ním už budú vedieť poradiť. Minule som takú ponuku videla aj v jednom z tých časopisov, čo sa hádžu do schránok zadarmo.

    Už som to tu prikadala, ale pozri, kto má platiť.
    Alenka XY Maria27 dakujem, az teraz som si nasla tvoju odpoved, takze podla toho co pises bude jednoduchsi predaj, dakujem za poradenie

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    Nejdem rozoberať súdy, ale prečo si neriešila políciou s tým, že sa ti vyhráža....

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..hm..nuž len toľko...so svojím majetkom môžeš robiť, čo chceš, teda, aj ho darovať cudzej osobe, samozrejme darovacou zmluvou, od právnika...ale-si asi vo veľmi dobrej situácii, keď neriešiš skôr predaj...každopádne obdarovaný získa len to, čo je a v takom istom stave, akoby aj predajom, len zadarmo...
    ..len nechápem, načo si potom rozpisovala tvoje podmienky, keď konečné rozhodnutie už vieš...lebo, chorý-nechorý, je to očividne agresor, ktorému robí potešenie napádať ťa...a proti tomu sú vždy nejaké zbrane...
    pepsikova - praveze nie som na tom financne najlepsie preto si nemozem dovolit aby mi kazdy mesiac stupali dlzoby o 300e. Presne toto som nechcela riesit agresora, to uz riesim asi 5 rokov...ked ma napadol zavolala som policiu ktora skonstatovala, citujem: ze nemam svedka, tak to su pre nich len zybtocne natahovacky a pojde to do sratena. Mam aj potvrdenia z pohotovosti ale po prve taketo veci sa bez svedkov nedaju dokazat a ani sa nechcem tymnto smerom proti nemu bojovat, lebo ked som volala policiu atd, tak bol potom este agresivnejsi. Proste som sa tak rozhodla, aj ked to pre mna nie je lahke, ze sa zbavim domu, do ktoreho som naozaj investovala vela penazi aj casu, bolo to pre mna tazke rozhidnutie ver mi, teraz uz len sa chcem zbavit domu, toe je jedina vec co ma spaja s tou osobou a chceme zacat s detmi odznova niekde daleko...kto nenazil nepochopi...ja teraz potrebujem skor pravne rady, nie psychologicke...siom uz rozhiodnuta. za tie roky sa mi nepodarilo najst nikoho kto by to chcel kupit alebo si prenajat. mala som problem aj s tym, ze nikto to nechcel ani zadarmo ked sa dozvedel s kym by dom "zdielal" takze asi tak. Inu moznost nevidim. Som silna zena, sikovna, verim, ze zacneme aj od nuly s detmi aj ked to nebude lahke, pre mna je dolezitejsie zit bez nasislia, bez bezmocnostu chranit moje deti ked su bite...je to pre ma dolezitejsie nez nejake peniaze alebo dom

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    Niekto to počuje - susedia, tvoje deti.... Máš doklad z pohotovosti, tam vidia, či si také rany urobíš sama, alebo niekto ti ich spôsobil. Ak sa ti vyhráža zabitím, tak to je veľmi vážna vyhrážka a polícia nesmie odložiť takýto prípad. Tu máš link, ktorý ti môže pomôcť - aj keď je to o partneroch, dá sa to našiť aj na tvoj prípad.
    http://ligabeznasilia.sk/index.php?o...d=13&Itemid=26

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zadávateľka nechce rozoberať, čo a prečo, tak sa držte prosím témy.
    Darovať môžeš - potom by som odporúčala nadácii, alebo niečomu podobnému.
    Alebo ož máš príjemcu svojho daru?
    Ak svoj dar obdarovaný nebude môcť užívať, iba znášať náklady - myslíš že ho prijme?
    Dajme tomu že áno.
    Preto som spomenula skôr nejakú organizáciu, ktorá je dosť silná na to, aby odolala nátlaku agresora /?/.
    Ak si finančne na tom zle, tak polka je polka, aspoň 10% trhovej ceny by si mohla pýtať,
    takze ak dobre chapem, tak aj ked to chcem len darovat (nie predat) cudzej osobe musim to najprv ponuknut pisomne druhemu vlastnikovi. Predpokladam, ze tam musi byt uvedena aj cena. Tym ze by mi druhy vlastnik zmaril predaj som myslela to, ze ak mu pisomne navrhnem nech to odkupi, inak to darujem inej osobe ze by mohol dat namiestu na sud, alebo predbezne opatrenie a podobne, ze on platil dom a nie ja. Pritom samozrejme mam dokazy ze som to na 90percent platila ja (predala som 3izb byt v BA a z toho - myslim ze to je dokazatelne), lenze ako som povedala, ze sa chcem vyhnut sudu, tak keby to dal on na sud ako namietku tak by som sa asi bohuzial nevyhla sudu...co moze trvat aj roky dokazovanie, on to bude urcite zdrzovat nechodit na sudy, akoze je chory atd...proste u chorehi cloveka nemozte predpokladat co vymysli...on je pomstichtivy on pouzije vsetky mozne aj nemozne sposoby aby "vyhral boj" on. Tu je otazka ci moze dat namietku 15 rokov od kupy uvedenehio domu, ci sa na to neviaze 5 rocna premlcacia lehota, akoze mal sa do 5 rokov od kupy domu a podpisania zmluvy na sud odvolat akoze on platil dom, jemu patri (co jasne neurobil, lebo dom neplatil len ca. 10perc). Ide o to, ze ci teda plati cierne na bielom ze ked podla LV mam polku domu tak mam, aj keby sa na hlavu postavil a odrazal sa usami a vymyslal klamstva

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...ja nemám v pláne dávať ti psychologické rady...akurát, že sa mi vidí divné, keď na jednej strane píšeš, že si silná žena a na druhej zase, že zlo znášaš už 5 rokov, dokonca s dvomi deťmi a nakoniec chceš pol chalupy darovať!...skôr by som čakala od silnej ženy, že ak ten agresor zase vyrobí nejaký krik, zavolám políciu a poviem, že chcel spáchať samovraždu, alebo niečo podobné na neho,aby jeho riešili hneď......a nie len tak ustúpiť, zvlášť, ak nemáš kam ísť a za čo..len uvažujem..no..

    ..čítať zákon ti očividne problém nerobí, tak prečo sa zbavovať majetku, ak si môžeš inak pomôcť proti tyranovi?..

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Určite to nie je jednoduché (ľahko sa druhým radí) - ale v tomto prípade asi po dobrom nedosiahneš nič. Podľa toho, čo si napísala - spoluvlastník ťažko bude súhlasiť s tvojím plánom
    Podľa mňa by bol súd práveže najlepším riešením.
    Ty dom neužívaš (nedovolí) a ešte mu platíš náklady ... však teda daj na súd, nech ťa vyplatí z domu. Nech si on tie svoje náklady na rekonštrukciu aj vyčísli - hádam len nebudú vyššie, ako hodnota domu .. a ty zase môžeš od neho žiadať nájom.
    Súd rozhodne .. alebo sa dom predá a hádam ti z toho môže aj niečo kvapnúť..

    alebo potom ... rovno to daruj jemu ...
    pepsikova opakujem - vsak som volala x krat policiu a nic z toho, pokial nemas svedka, alebo najlepsie aj viacerych tak co mozu s tym policajti spravit to po prve po druhe aj keby som mala tak co? daju mu pokutu 1000 sk (pokial nie som napoly mrtva) on sa naserie ze som dala na neho trestne oznamenie a tak nas zbije, alebo zabije...asi nemas 2 male deti a v zivote ta nikto nebil, tak nevies co je strach. Ani ze nevies ako je to s domacim nasilim na slovensku a so zakonmi okolo toho. Nevadi, ja si cenim ze mi chces pomoct, ale nic z toho, ani policia, ani urady ani nikto ho neprinuti aby ma nebil, nevrieskala a by sme tam zili v pohode v jednom dome. S chorym clovekom sa nedohodnes a nikdy nevies ako na co zareaguje. Aj keby slubil policii ze sa ma ani nedotkne, ani mojich deti a ze bude ako baranok, ja s nim nechcem zit pod jednou strechou, lebo uz nasm tolko naublizoval, ze to sa neda zabudnut. A preco by som tam mala nasilu zit v strachu. To ja nebudem riskovat. Ine vychodisko ako od neho ist co najdalej nemam. Bohuzial nas spaja ten dom, inak by som to uz mala v pazi. Som jeho vlastnickou tak musim vela veci platit ci tam byvam alebo nie. A taky velky dom ako to je stoji aj poriadne naklady. A obcas treba nieco opravit co sa pokazi a opotrebuje. Nemam chut ani na to to vsetko platit donekonecna ked tam nie som. Kupit ho nikto nekupi a ani si neprenajme, co som ho nukala znamym zadarmo NIKTO ho nechcel ani zadarmo. A to ide o pekny niekolkorocny novy dom, velky, zahrada, pekne prostredie...mam vyhliadnutu zatial jednu organizaciu, jednu socialne slabu rodinu a jeden clovek s ami ponukol aj tu, lenze kym niekomu nueco slubim som si chcela preverit pravnu stranku ze ci je to mozne darovat to cudzej osobe a za akych podmienok. Ako som prepokladala tak budem to musiet pisomne najorv ponuknut jemu, takze neviem ako dalej, lebo on ked dostane ten list ze chcem polku domu ci uz predat, prenajat, darovat tak nastane taky cirkus...jemu to teraz vyhovuje, byva tam sam vo velkom dome, ma klud, ziadne deti mu tam nebehaju co mu vadia, nejake naklady ma platene odo mna (polku mu uz nemam ako dat, takze teraz je to menej, ale 15 rokov to bola polka aj ked som tam za tych 15 rokov byvala dokopy asi len 4 mes). Takze jemu to vyhovuje a ked budem chciet neico menit tak to bude brat osobne a nahneva sa, takze my musiem byt schovani :-((( lebo neviem ako zareaguje. PROSIM nenutte ma byvat tam s nim, ze vsak mozem volat policiu atd, atd, NIE to nie je blbost, to sa neda, a ani tam nechcem byvat...Jasne mozem si polku domu nechat, aj mi to vyhovuje ze tam mam zopar veci a kusov nabytku kde nemam kam dat, mozšem zit niekde inde a kaslat na neho, dom, ale stale ma s tou osobou nieco spaja a stale mam nejake povinnosti ako vlastnicka domu....Akoze ak tu niekto chce tu moju polku lacno kupit aby ste mi tu nenadavali ze preco to chcem darovat, nech sa prihlasi. Ale pochybujem, ze by chcel niekto zit s takou osobou pod jednou strechou. Akoze dalo by sa to rozdelit na dve uplne samostatne jednotky so samostatnym vchodom UP je 350m2 cize kazda polka ca. 175m2), pozemok 7a...kto si vie dupnut a vybojovat svoje prava a chce si to lacno odkupit alebo mi za to poskytnut ine ubytovanie som otvorena voci navrhom,ale kto by chhcel byvat s psychopatom :-((

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...ešte si nepochopila, že najlepšia obrana je útok?..strach a slabosť sa vyjadruje krikom, nadávaním, bitkou, deptaním a slovnými urážkami...a to presne robí ten chlap tebe!..čoho sa bojíš?..horšie to nemôže byť, ak sa proti nemu postavíš na pevných nohách a ukážeš, že sa ho nebojíš!..si pevne presvedčená o svojej pravde a strachu, nuž, ťažko ťa nútiť bojovať o svoj majetok, zostaň tak, ako to máš naplánované...to je veľká výhoda pre protistranu..sorry...

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Dočasne to prenajmi pár spoluobčanom trebárs z Luníku IX a po roku odkúp jeho podiel za bagateľ.

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Alenka XY Pozri príspevok
    suoper napad, len ci s prenajmom nemusi suhlasit aj druhy spoluvlastnik
    Však by to bola jej Návšteva... a na to právo má.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Alenka XY Pozri príspevok
    Moje konkretne otazky:
    1. mozem dom darovat dalej cudzej osobe alebo musim ho najprv ponuknut druhemu vlastnikovi?
    ...najprv ponúknuť druhému vlastníkovi ...potom darovať ...
    ake su tam podmienky k tomuto, zakony, nieco poradit k tomu, asi sa nebude dat osetrit, ze movy vlastnik nemoze polku domu predat 20 rokov?
    ...a prečo by nemohol ...???
    2. druhy vlastnik sa vyhraza, ze on sa bude sudit
    ...jeho problém ...
    , ze on vsetko platil, aj ked sme kupovali dom, atd, a ze ja som mu este dlzna za tie opravy, atd...Vedela by som teoreticky dokazat ze dom som kupovala a financovala ca. 90 percent sumy ja a aj nejake opravy, kupa stavebneho materialu atd, lenze ako spominam hore nemam chut sa sudit s chorym clovekom co bude na sude vytahovat uplne chore klamstva a ja potom budem nieco nutena dokoazovat.
    ...hm , inak sa nedá ...súdy len dôkazné bremeno akceptujú.....
    Takze ak mam vyse 15 rokov na seba napisanu polku domu (LV) tak ci to plati, alebo ci to moze spochybnit a tym mi prekazit alebo dodatocne zrusit darovanie inej osobe.
    ...ako by prekazil ???....pýtam sa ...
    Vztahuje sa na toto 5 rocna premlcacia doba, akoze ked tvrdi (klame) ze on platil vsetko pri kupe, ze ci este to moze napadnut alebo ci s ato uz premkacalo
    Este raz zdoraznuje, chcem sa vyhnut sudom, kontaktom, stretnutiam s touto osobou zo strachu o seba a moje 2 deti, momentalne sme v kontakte s krizovym centrom a riesinme utajene byvanie z dovodu ze sme boli viackrat napadnuti a bojime sa ho
    ...súdom sa asi nevyhneš...
    ...čo sa vyhrážok týka ...šak aj polícia ešte funguje ...síce občas na figu , ale predsa ...
    3. nejake tipy alebo hocido atd jak to urobit, aby pri darovanu domu to bolo naozaj osetrene tak, aby ma s domom nic nespajalo, aby sa nestalo, ze budem musiet toho cloveka este vidiet dakde a aby nemohol nic napadnut tu darovaciu zmluvu
    4. da sa to darovat cudzej osobe
    ...dá , ibaže táto dar nemusí prijať ...
    aj ked nie je dom rozdeleny na 2 samostatne bytove jednotky? Ked sme to kupovali, tiez to nemuselo byt a mame kazdy polovicu v liste vlastnictva
    5. mozno este otazky, ale tie nemusite odpovedat, to len teoreticky ma zaujima, tento clovek sa samozrejme neskutocne nahneva, ked polku darujem cudziemu cloveku, co si mozno bude vediet uplatnit narok na svoju polovicu (ja ako slaba zena co sa ho boji to neviem ani trochu), rozmyslam ako sa potom vyhnut tomu aby nas vypatral, predsa len deti musia chodit do skoly, skolky, bojim sa aby im neublizil
    Ja by som odisla a dom mu nechala len tak na pouzivanie, ale kedze odo mna vymaha mesacne vysoke sumy za naklady musim sa domu zbavit.
    Prosim neroziberajte preco sa nejdem radsej sudit, preco si nevymahavam pravo pouzivat dom, ale strach je strach a ked vam ide o zivot a zdravie vasich deti, tak je vasou tuzbou len ist prec a netahat sa s chorym clovekom roky po sudoch a vidiet ho, atd.
    Momentalne neviem ci este nejake otazky k tejto teme by boli...dakujem vopred za kazdu radu
    ...hm , zvyšok je trochu chaotický ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.