Zavrieť

Porady

ako účtovať prijatú preddav.faktúru a následne riadnu faktúru?

Ahojte, akov PÚ správne zaučtovať prijatú zálohovú faktúru, následne úhradu tejto zálohovej faktúry, a potom prijatú riadnu faktúru s s nulovou sumou?
Ja som zaúčtovala : 321/314 preddavok
DPH z prij.preddavku 343 vstup /314
keď príde riadna fa: nákup tovaru 501/321
a 343/321
a potom zúčtovanie DPH z preddavku: 321/343 a
úhrada preddavku: 314/221
neviem či to je správne, vyčítala som to z knihy Cenigovej.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    abcd.kates Pozri príspevok
    Ahojte, akov PÚ správne zaučtovať prijatú zálohovú faktúru, následne úhradu tejto zálohovej faktúry, a potom prijatú riadnu faktúru s s nulovou sumou?
    Ja som zaúčtovala : 321/314 preddavok
    DPH z prij.preddavku 343 vstup /314
    keď príde riadna fa: nákup tovaru 501/321
    a 343/321
    a potom zúčtovanie DPH z preddavku: 321/343 a
    úhrada preddavku: 314/221
    neviem či to je správne, vyčítala som to z knihy Cenigovej.
    Akékoľvek preddavkové faktúry - zálohy sa účtujú BEZ DPH!!
    Ako písal(a) Ester plus, veľa záleží od softu, v ktorom účtuješ. V staršom softe som účtovala:
    Preddavková faktúra prijatá:
    314 / 321 spolu suma
    úhrada predd.faktúry:
    321 / 221,211 spolu suma
    Prijatá faktúra:
    5... / 321 bez DPH
    343 / 321 DPH
    321 / 314 vyúčt.zálohy

    V terajších softoch sa o preddavkovej faktúre neúčtuje, len sa eviduje. Zaúčtuje sa len jej úhrada:
    314/221
    a vyúčtovacia faktúra:
    5.. / 321
    343/ 321
    321 / 314
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    stanulka428 Ahoj, chcela by som sa opýtať, keď účtujem v Omege a už som preddavok zaevidovala. Teraz ale evidujem DF takto:
    suma celá: /321
    základ: 501/
    DPH: 343/

    ... kam mám a s akou sumou zaevidovať 321/314??

    Ďakujem
    kn-alka Evidencia-kniha záväzkov, oprava došlej faktúry, nahodíš 4-tý riadok s predkontáciou 20-09, typ sumy P a spáruješ uhradiť doklad-zo zoznamu faktúr, odpočítať z dokladu-zo zoznamu zálohových faktúr
    stanulka428 Ďakujem
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ester plus Pozri príspevok
    ..........Postup sa ťažko vysvetľuje, pretože v každom softvéri sa to ináč účtuje. Ak si ty dopredu zaplatila za faktúru, tak účtový zápis je 314/221. Potom ti príde vyúčtovacia faktúra 501/321, 343/321. V mojom softvéri potom sa dá kompenzovať zaplatená zálofa s došlou faktúrou. Ale ako som už povedala je to vec softvéru.
    len doplním, miesto vyúčtovacej faktúry môže prísť faktúra k prijatej platbe, ktorá sa tiež považuje za zaalohovú faktúru, ale o DPH sa účtuje. A tu je dilema, lebo toto skutočne každý soft umožňuje riešiť inak. V princípe preúčtovanie medzi AU 314.2 / 314.1...............ZD
    a 343./314.1..........DPH na vstupe
    plus alternatívne evidovanie kompletnej zálohyy s DPH na podsúvahovom účte, prípadne aj iné pre mňa atypické riešenia.
    Následná vyúčtovacia faktúra musí riešiť dva problémy - teda spôsob jej účtovania
    1. oblast nákladov v plnej výške.............501/321
    2. oblasť DPH a zníženie záväzku na úroveň doplatku a tých spôsobov je mnoho
    napr. 343/321.........DPH v plnej výške
    ........-343/-321...........DPH zo zálohy
    ........321./314.2............ZD zo zálohy
    na 321 by mal byť zostatok k úhrade podľa vyúčtovacej faktúry, na ktorej tiež musí byť DPH zo zálohy uvedená mínusom.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pochybujem, žeby v Cenigovej bolo účtovanie 321/314 inak ako z dôvodu vyrovnania faktúry.
    DPH z prijatého preddavku???? myslíš z poskytnutého, nie?

    o úhradách záloh a rozúčtovaní faktúry z poskytnutej platby=preddavku a následne vyúčtovacej faktúry je tu dosť popíssané, stačí vyhľadať a preštudovať.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Aký softvér používaš? Postup sa ťažko vysvetľuje, pretože v každom softvéri sa to ináč účtuje. Ak si ty dopredu zaplatila za faktúru, tak účtový zápis je 314/221. Potom ti príde vyúčtovacia faktúra 501/321, 343/321. V mojom softvéri potom sa dá kompenzovať zaplatená zálofa s došlou faktúrou. Ale ako som už povedala je to vec softvéru.

    ako účtovať prijatú preddav.faktúru a následne riadnu faktúru?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.