Zavrieť

Porady

SZČO a kúpa auta

Dobrý deň


Od 1. augusta prechádzam zo zamestnaneckého pomeru na živnosť. Môj príjem bude na začiatku hlavne z vývoja softvéru. Tento vývoj budem faktúrovať s.r.o., ktorá je platca DPH, mesačne 2.800 EUR.

Plánujem si však kúpiť nové auto v cene do 25.000 EUR, pravdepodobne úverom, nie leasingom, a dať si ho do majetku podnikania. Ktorá možnosť by bola pre mňa najvýhodnejšia?


a) stať sa dobrovoľným platcom DPH a tým pádom si odpísať DPH kúpnej ceny auta
b) ostať neplatcom DPH s paušálnymi výdavkami (dá sa takto odpisovať z ceny auta?)
c) ostať neplatcom DPH s reálnymi výdavkami a 4 roky si dávať do nákladov 1/4 kúpnej ceny auta
d) iné...


Iné náklady na podnikanie nebudem mať takmer žiadne.


Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    eLVe je offline (nepripojený) eLVe

    eLVe
    a) tuto moznost vidim v pripade fakturovania dusevnej cinnosti ako nevyhodnu. nie je co odpocitavat. od registracie navyzdy treba z konecnej vyfakturovanej ceny odpocitavat dph - znizenie zisku. nepredpokladam, ze v pripade navysenia sucasnej ceny o dph by bolacena konkurencieschopna.
    b) v prvom rade - ziadne odpisy v tomto pripade nie su mozne. bud ide clovek na pausal a nic ine, alebo na realne vydavky a odpisy. bud - alebo. auto je ale mozne zuctovavat pausalom, teda ak je "rodinne" (nie v majetku firmy na odpisy). sadzba je momentalne 0,183 Eura / 1km + cena phm. tuto formu by som ale preferoval skor pri starom a lacnom aute, z ktoreho odpisem minimum, pri novom pridem o odpisy. treba prepocitat podla poctu km, ci clovek znakladuje viac cez kilometre ako cez odpisy napr. pri odpisoch bude naklad 6250 za rok - po novom len alikvotna cast mesacne, co by pri nakladovani cez pausal vyrovnaval cca 34 tisic km rocny prejazd, pre mensom prejazde vyhodnejsie odpisy.
    c) asi najvyhodnejsie v tomto pripade, nepoznam podrobnosti (napr. mnozstvo najazdenych km). v tomto pripade sa auto zaradi do majetku firmy a je mozne zaradovat do nakladov vsetky suvisiace naklady - servis, pneumatiky a pod. a samozrejme cele odpisy. pri podobnej dusevnej cinnosti by som sa na dph dobrovolne neregistroval, ak to nie je nutne z ineho dovodu.
    este detail - aj v pripade b) aj v c) je nutne prihlasit auto na du - dan z motorovych vozidiel. zuctovanie sa urobi a zaplati v januari.

    eLVe je offline (nepripojený) eLVe

    eLVe
    a) tuto moznost vidim v pripade fakturovania dusevnej cinnosti ako nevyhodnu. nie je co odpocitavat. od registracie navyzdy treba z konecnej vyfakturovanej ceny odpocitavat dph - znizenie zisku. nepredpokladam, ze v pripade navysenia sucasnej ceny o dph by bolacena konkurencieschopna.
    b) v prvom rade - ziadne odpisy v tomto pripade nie su mozne. bud ide clovek na pausal a nic ine, alebo na realne vydavky a odpisy. bud - alebo. auto je ale mozne zuctovavat pausalom, teda ak je "rodinne" (nie v majetku firmy na odpisy). sadzba je momentalne 0,183 Eura / 1km + cena phm. tuto formu by som ale preferoval skor pri starom a lacnom aute, z ktoreho odpisem minimum, pri novom pridem o odpisy. treba prepocitat podla poctu km, ci clovek znakladuje viac cez kilometre ako cez odpisy napr. pri odpisoch bude naklad 6250 za rok - po novom len alikvotna cast mesacne, co by pri nakladovani cez pausal vyrovnaval cca 34 tisic km rocny prejazd, pre mensom prejazde vyhodnejsie odpisy.
    c) asi najvyhodnejsie v tomto pripade, nepoznam podrobnosti (napr. mnozstvo najazdenych km). v tomto pripade sa auto zaradi do majetku firmy a je mozne zaradovat do nakladov vsetky suvisiace naklady - servis, pneumatiky a pod. a samozrejme cele odpisy. pri podobnej dusevnej cinnosti by som sa na dph dobrovolne neregistroval, ak to nie je nutne z ineho dovodu.
    este detail - aj v pripade b) aj v c) je nutne prihlasit auto na du - dan z motorovych vozidiel. zuctovanie sa urobi a zaplati v januari.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.