Zavrieť

Porady

Domaca vyroba alkoholu a nasa legislativa

Ahojte, hladal som hladal, ale nenasiel. Je tu sice jedna tema, ale ta je asi zamknuta...
Chcel by som sa viac dozvediet o legalnosti/ilegalnosti domacej vyroby alkoholu. Ako je to u nas v sucasnosti? este stale plati ten zakaz z cias R-U monarchie?

V Madarsku si pestovatel moze vypalit do 100 litrov domacej palenky, v Rakusku podobne. Jeden rakusky maloproducent mi povedal, ze toto predsa musi byt legalne v celej EU, pre neho bolo nemyslitelne, ze by mal platit nejake dane za to, ze si na vlastne naklady z vlastneho ovocia pre vlastnu spotrebu vypali palenku.
Ak sa niekto orientujete v tejto oblasti, poradte prosim, aka je europska legislativa a ako je to obmedzene u nas, pripadne, ci nahodou by nemala byt europska legislativa nadradena nasej (ked uz sa po Europe opicime v mnohych blbostiach).

Dakujem.
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

dad111 Pozri príspevok
V pestovateľskej pálenici môžete napáliť akékoľvek množstvo. Prepočítajú to na absolútny alkohol a nad určité množstvo to zaťažia vyššou sadzbou spotrebnej dane. To je jasné.
Vlastniť aparát je len priestupok. Trestné je len uvádzanie alkoholu na trh. Musím priznať, že s tým na rozdiel od niektorých súhlasím. To, čo dokážu niektorí zlatokopovia vypáliť a následne predať je otrava, za ktorej šírenie by som naparoval vysoké tresty. Myslím, že by bolo najlepšie túto činnosť legalizovať, ale zároveň aj kontrolovať. Legalizácia alebo zmiernenie po revolúcii bolo dobrým dielom. Za starého systému policajti tvrdo konfiškovali trestali domáce pálenie. Ľudia s tým počítali a pálili aj na kostrách z bicyklov. Báli sa, vysoká investícia sa im za pár dní môže zničiť. Po roku 89 sa to zmiernilo a odvtedy neuveriteľne stúpa úroveň domácich aparátov.
To isté podľa mňa by sa ale patrilo zaviezť aj u vína. Ten čo nemá ani jeden koreň, predáva hektolitre vína a neplatí žiadne dane? To je chybné.
Jak toto môže niekto napísať! A potom že nepi! dad asi tiež patrí k tým, čo by videl všetky susedove "kozy" zdochnuté. Len aby sa niekto náhodou neobohatil... - všetko treba zdaniť a ak nie skonfiškovať a pokutovať...
Ano naozaj je tu niečo chybné. A nie je toho málo čo je tu chybné...
Jasné, mali by zdaniť úplne všetko. Veď úniky sú obrovské! Babička čo predáva 10 kg sliviek pri ceste by mala ísť do basy. To nevadí, že kontrolóri budú drahší než to, čo sa ich kontrolou ušetrí... A ušetrí sa? Veď vďaka tej buzerácii a byrokracii nebude nikto radšej nič robiť a kto nič nerobí, nerobí ani chyby - to je ten dobrý občan.
Ako v tej rozprávke o Českom levovi Keď kráľ Karel IV ustanovil napokon aj "vrchného" kontrolóra, ktorý mal na starosti kontrolovať toho, čo kontroloval krmiča, tak lev zdochol od hladu...
Všetci nech všetko kupujú len v supermarketoch, riadne zdanené dovezené z EU. Pretože tento štát dobre hospodári treba mu dať všetko a čo najviac, pretože on najlepšie vie čo a ako. Všetci sme stotožnení s tým, aká žiarivá budúcnosť nás čaká v EU, veď kto sa o nás postará na dôchodok a ak ochorieme. Štát, vláda a premiér má všetko pod kontrolou. Poudávajme sa navzájom, až pokiaľ ozaj nikto nebude mať nič, pretože si každý povie, že sa mu neoplatí o niečo sa snažiť. Veď o čo ľahšie je len niečo vykvasiť a ožrať sa z toho každodenne. A všetci budeme svorne inšpektorovať a dozorovať a udávať sa navzájom a vyplňovať tlačivá o tom, že fakt nič nemáme a nedá sa nám nič zobrať, naopak, že potrebujeme od štátu, inak zahynieme od hladu. Štát potom zdaní ešte tých inšpektorov ktorí mu poslušne slúžia, ale tým nič nezíska, lebo veď tých úradníkov vlastne sám platí. Štát si potom požičia, aby nás ako svoje verné nemluvňatá nakŕmil. Nenechá nás zahynúť predsa hladom naša matka štát...
Neviem si predstaviť, ako viac by sa dal ešte tento štát vytunelovať. Sme len ako tie ovce aby nás podojili a ostrihali... Občas niekto zamečí ak ho šmyknú trošku viac až do krvi. Ostatný však sú len radi že sa to nestalo im. Sú ticho pasú sa a možno sa len trocha škodoradostne uškrnú. Ale pokiaľ je ešte tráva zelená nejako bude...
Ako dlho môže trvať pokiaľ lev skape od hladu, pretože príživníkov bolo priveľa? A čo potom, koho bude kŕmič kŕmiť a na koho dozorca dozorovať? Viete, ja si myslím, že ten lev už skapal a to v celej EU, ale všetci sa ešte tvária že ho vzkriesia, nikto sa ešte neodvažuje povedať, že aj kráľ je nahý. Ak aj niekto, nikto mu to zatiaľ neverí! Koľká múdrosť v tých rozprávkach. Čo ale nastane, keď si to konečne všetci uvedomia!??!!!?
Holá pravda sa nazýva poplašnou správou. Hovno nazveme trus, ale ono potom menej smrdieť nebude!
Nie, neodvážim sa sem písať sprosté slová...
Niekedy vulgarizmom vyjadríš najlepšie pocity a definuješ realitu. Tomu Mokrému sa teda aspoň niečo podarilo:

Nechal som sa trocha strhnúť, aby to nepoburovalo tých ktorí nechápu či sa tak aspoň tvária som ten link na video vyhodil. Pre tých ktorí ho však chcú vidieť pre jeho surovú pravdivosť popisujúcu ukrutnú realitu, nájdu ho, ak si ho pohľadajú na :
http://www.youtube.com/ a zadajú vyhľadať podľa kľúčových slov: "Na Slovensku stále aktuálne" - hneď porvé video. Pozor je to trefné ale sú v ňom použité vulgárne výrazy... napokon mnohý už možno i poznáte, je to však stále kruto aktuálne.
Naposledy upravil wabi : 05.08.12 at 21:49 Dôvod: odstránenie priameho linku ktorí niekoho môže svojou sutrovou pravdivosťou poburovať
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

dad111 Pozri príspevok
V pestovateľskej pálenici môžete napáliť akékoľvek množstvo. Prepočítajú to na absolútny alkohol a nad určité množstvo to zaťažia vyššou sadzbou spotrebnej dane. To je jasné.
Vlastniť aparát je len priestupok. Trestné je len uvádzanie alkoholu na trh. Musím priznať, že s tým na rozdiel od niektorých súhlasím. To, čo dokážu niektorí zlatokopovia vypáliť a následne predať je otrava, za ktorej šírenie by som naparoval vysoké tresty. Myslím, že by bolo najlepšie túto činnosť legalizovať, ale zároveň aj kontrolovať. Legalizácia alebo zmiernenie po revolúcii bolo dobrým dielom. Za starého systému policajti tvrdo konfiškovali trestali domáce pálenie. Ľudia s tým počítali a pálili aj na kostrách z bicyklov. Báli sa, vysoká investícia sa im za pár dní môže zničiť. Po roku 89 sa to zmiernilo a odvtedy neuveriteľne stúpa úroveň domácich aparátov.
To isté podľa mňa by sa ale patrilo zaviezť aj u vína. Ten čo nemá ani jeden koreň, predáva hektolitre vína a neplatí žiadne dane? To je chybné.
nebol by som si istý tým priestupkom

§253 TZ


(1) Kto bez povolenia vo väčšom množstve vyrába lieh alebo kto lieh bez povolenia vyrobený vo väčšom množstve prechováva alebo uvádza do obehu, potrestá sa, ak nejde o čin prísnejšie trestný, odňatím slobody až na dva roky.

(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto neoprávnene vyhotoví alebo prechováva zariadenie na výrobu liehu.
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ospravedlňujem sa dad111 ak sa ho to dotklo. Uznávam, bolo to dosť provokatývne. Bol som pod vplyvom a nechal som sa uniesť. Zistil som, že si vlastne neprotirečíme. v tom že by sa pravidlá mali dodržovať. Práve naopak. Len teda dôležité je najmä aby ich dodržovali práve tí, ktorí ich porušením môžu spôsobiť najviac škody. Čo iste neznamená že aj ostatní ich dodržovať nemajú. Ak však rodičia vodu kážu a víno pijú, darmo budú kázať o pravidlách a alkoholizme. Znamená to morálny úpadok ale nie kvôli vulgarizmom. Pravidlá však by nemali byť určované proti tým u nás tak "bezmocným". Pretože sa to napokon vypomstí aj tým mocným, ktorí majú pocit, že pre nich platia pravidlá celkom iné.
Vyhodil som teda ten priamy link z predchádzajúcej reakcie. Je pravda, že nie každý je zrelý pochopiť surovú pravdu. Napokon, čo k tomu dodať... ak niekto potrebuje "cenzora", pretože potrebuje bariéru voči realite, ktorú má problém si sám filtrovať, tak nie je sám. Viem to pochopiť tiež nerád vidím určité veci a ak sa mi to nepáči protestujem.
Skúsme sa ale sústrediť na obsah a nie len formu.
Keď sa kupujúcemu slivky nepáčia nech ich nekupuje. Základná vec, hlavne byť zodpovedný sám za seba. Ak urobím niečo - napríklad kúpim slivky od babičky, nie je na vine babička, ktorú treba prísne potrestať, ale proste si musím priznať, že ja sám som ..... - hlavne slušne doplňte si každý sám čo pekné by sa patrilo doplniť. Na budúce to od nej nekúpim a vôbec si skontrolujem čo kupujem - veď to predsa môžem okoštovať a nemusím kupovať od babičky. Mám možnosť kúpiť osvedčenú dovozovú "kvalitu" z hypermarketu. Je však oveľa jednoduchšie obviniť druhého než seba...
Prezuncia neviny znamená, že nie kvôli tomu že je možné niečo zneužiť sa to proste zakáže. Že ak nejaký muž ublížil žene, pretože je to možné, neznamená, že ich musíme všetkých vykastrovať. Proste nesmú trpieť nevinní. Táto veta je výnimočne scestná až rasistická: "takéhoto je treba bez váhania eliminovať. Aj za tú cenu, že pritom to odskáče niekto nevinný." Žiaľ, vedia sa s ňou stotožniť aj politici, pretože sú zrkadlom voličov a ani Hitler by sa za ňu nehanbil.
Je ale pravda, že v živote to niekedy inak nejde a človek si musí vyberať menšie zlo. To že trpia nevinní je príliš časté.
A tak paradoxne so všetkým čo dad111 napísal súhlasím. Iste. Nie je správne podporovať podvodníkov a tých ktorí klamú "zákazníkov". Na Slovensku je priveľa pančovaných burčákov a nekvalitnej domácej pálenky! Všetko navyše často ešte predražené! Neviem odkiaľ je melón či zemiaky kúpené pri ceste. % nekvality je až príliš veľké! Uchránia nás však kontrolóri? Nedopadne to ak s tým zmieneným pražským levom? Mali by sme to urobiť my sami. Obávam sa, že ak to nedokážeme sami niet nám pomoci...
A dad, rovnako ako som sa nechal uniesť ja, tak to s tým že by si mali čokoľvek odskákať nevinní zrejme nemyslel celkom vážne...
súdiac podľa inak rozumných slov a množstvu dobrých príspevkov.
Ono to žiaľ v živote často tak dopadne, že to zostane na nevinných a podvodníci sa z toho vykrútia, ale to nemôžeme predsa chcieť a hlásať!
Práve preto že ľudia vidia nejaký nešvár sú často ochotní podľahnúť takýmto názorom, to tu takto potom vypadá. Hlavne že to nie je vulgárne! Mňa nepohoršuje vulgarizmus, ale ľudská stupidita!
Napokon ten úchyl sa ma nedotýka. Scénku stvoril známy umelec ktorý vyhral viaceré hlasovania divákov Juraj Mokrý a jeho krátky mimoriadne vulgárny "rozhovor" je zavesený verejne v niekoľkých verziách na nete... Treba povedať že nie som zástancom sprostých slov a urážok dokonca ani Mokrý nie je mojim hrdinom. Niekedy je to však výstižné. Napokon nehrajme sa na fajnových, že sme nikdy nezhrešili a nezahrešili.
Ale to, čo sa deje tu, je už vážne priveľa. Aby sa dávali pokuty za sprepitné! Za každé € 100€ pokuta Na celom svete funguje sprepitné a už veľmi, veľmi dlho. Sprepitné je napádané ako nezdanené úniky. Nie je to náhodou zakrývanie a odkláňanie pozornosti od skutočných problémov. Keď milióny € sú doslova vyhadzované do luftu (či už z nedbalosti alebo kvôli vlastnému obohateniu) a nikto za to nie je potrestaný, pretože nie je zodpovedný? To sa týka ktoréhokoľvek ministra ktorejkoľvek vlády. Aby to nebolo brané jednostranne.
Tak babička je zodpovedná za to čo robí, ale minister nie. Darmo že môže byť pokutovaný za dopravné priestupky, keď nemôže byť braný na zodpovednosť za oveľa vážnejšie porušenia pravidiel a nesprávne rozhodnutia, kde si to odskáčeme všetci. (nemal som na mysli konkrétneho ministra ale funkciu ako takú) Ohneme chrbát a zacvakáme... hlavne slušne, nebuďme zbytočne vulgárny!
Proti tomuto sa potrebujeme naučiť brániť, proti obrovským podvodom, ktoré nás všetkých dostali na mizinu. My sa však nevieme ubrániť ani tej babičke, nech by predávala čokoľvek z akejkoľvek záhradky. Ak sa nevieme teda brániť a potrebujeme ochranu ako je tu uvádzané, tak nie proti vulgárnosti ale proti tomu že sa necháme okrádať. Či už babičkou alebo vysokopostaveným zneužívačom moci, ktorí priviedli na mizinu tento svet. Tým nemyslím konkrétnu stranu. Žiaľ, myslím všetkých mocných a vplyvných "kormidelníkov" a nie len na Slovensku, čo doviedli loď zvanú civilizácia plnú otrokov na ostré útesy a teraz sa snažia odvrátiť pozornosť výzvami k bičovaniu galejníkov!
Brať na zodpovednosť malé ryby, rybky a rybičky je jednoduché, ale veľmi neúčinné. Na tých malých rybkách a planktóne stojí celý potravinový reťazec. Ak nechtiac ublížime a zdecimujeme ich stav, bez nich nebudú mať čo žrať ani veľryby ani žraloci! Hoci to vo svojej pýche možno nechápu.
Ak potlačíme pestovanie v malom, a do toho patrí aj tradičná výroba vínka, a potom skrachuje dovoz potravín do totálne potravinovo nesamostatnej ekonomiky, bude to len prilievanie oleja do ohňa!
Hlavne slušne súdruhovia kapitalisti!
Takéto témy patria k alkoholu a vulgarizmom a rovnako naopak.
A tak na zdravie! Pretože šťastie sa nám povážlivo míňa! Pime rýchlo, stmieva sa. Ale veď zatemnenému mozgu je to jedno. Hlavne slušne a vo všetkej počestnosti chlapi!
Kroťte sa. Veď o nič nejde, iba o život!
Naposledy upravil wabi : 06.08.12 at 01:07
1 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Kvaka Pozri príspevok
Ale naozaj, vážne, legislatíva neumožňuje domáce pálenie alkoholu, Excise Duty píše správne.
áno zaujímavé to je, že sa neumožňuje domáce pálenie alkoholu, vlastníctvo prístroja je trestné... avšak potom mi vŕta hlavou, že prečo napríklad tento podnikateľ môže predávať bežne na webe destilačné prístroje na výrobu domácej pálenky http://www.medienka.sk/ceny.html a pôsobiť na našom a zahraničnom trhu... veď taký 60 -120 litrový desitlačný prístroj si podnikateľ čo chce páliť a byť registrovaný nekúpi... t.j. celá ponuka z tejto stránky je len pre domáce využívanie.... asi pravidelne odovzdáva informácie o klientoch colníkom... lebo neviem si predstaviť, že si v tomto biznise podniká už 12 rokov a je to v poriadku...
1 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Najskôr si prečítaj prvý príspevok. Tu sa nerieši podnikanie v pálení ale domáce pálenie pre vlastnú potrebu. Ak by si chcel legálne páliť pre vlastnú potrebu nejakých 50 litrov ročne tak by si prerobil aj gate.
1 0
KoxXxo KoxXxo

KoxXxo je offline (nepripojený) KoxXxo

http://dopice.sk/5st
1 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

jéj, kde sú tie časy, keď sa spievalo a bola to aj pravda: V našej obci v každom domku varia ľudia samohonku, A susedia, keď sa pohnevali udávali sa a potom chodili financi
1 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Nepoznám legislatívu, len mám známeho, ktorý si páli v oficiálnej pálenici za poplatok. Žiaľ neviem povedať množstvo, má len na vlastnú potrebu, bude to do tých 100 l.
0 0
alchstuip alchstuip

alchstuip je offline (nepripojený) alchstuip

Ano, moznost oficialnej palenice poznam, za poplatok a dan statu, vyuzivam tuto formu a platim dan za to, ze dopestujem ovocie a chcem si ho spracovat. Absurdna dan z vlastnej prace.
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

doma si nemôžeš páliť ani pre vlastnú spotrebu, dokonca nemôžeš prechovávať ani zariadenie na pálenie alkoholu, inak sa dopúšťať trestného činu. Páliť môžeš v pestovateľských páleniciach - je tam obmedzenie týkajúce sa množstva, za takto vypálený alkohol máš polovičnú sadzbu spotrebnej dane. Alkohol však nemôžeš uvádzať na trh (predávať)
Naposledy upravil mattto : 31.07.12 at 13:58
0 0
alchstuip alchstuip

alchstuip je offline (nepripojený) alchstuip

Dakujem, takze ako som predpokladal, svinsky stat sa prizivuje na vsetkom. Dalsi dovod na emigraciu.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
bjuty smis Pozri príspevok
emigrovať kvôli chlastu ))
fakt ťa nasrali....
...no a ???.....
Potieranie osobných slobôd jak sviňa ....

Kúúúa , keby všetkých , čo doma ( hlavne na dedinách ) pália na čierno pozatvárali ...hm , šak by jedna basa bola málo ...
Veselo sa pálilo , páli a aj bude páliť .......a pokiaľ niekoho colňáci akože niekoho " vymáknu " , tak podľa môjho názoru ide o jednoznačnú závisť ( ??? ) a následne prásknutie od nejakého žičlivca ...
Ako druhá možnosť je to , že majiteľ pálenice sa nevie udržať na uzde a páli o 106 a následne predáva ....holt , tu je to potom o tom " prenasledovaní a potieraní osobných slobôd "...

...ozaj , poznal som jedného , čo v paneláku na plynovom sporáku pálil .....že som sa aj čudoval , či je normálny z hľadiska bezpečnosti , ale čo už ......ale pálenka bola dobrá ...
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
buchač nie je to len o závisti. Keď sa páli, stačí colníkom prejsť po dedine a je to. Majú na to prístroje. Inak v Bzinciach pod Javorinou by Ti vedeli porozprávať o razii ,aj v okolitých dedinách u nás na kopaniciach. Bŕŕŕŕŕ. Nepríjemná záležitosť.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
účtovník 007 Pozri príspevok
buchač nie je to len o závisti. Keď sa páli, stačí colníkom prejsť po dedine a je to. Majú na to prístroje. Inak v Bzinciach pod Javorinou by Ti vedeli porozprávať o razii ,aj v okolitých dedinách u nás na kopaniciach. Bŕŕŕŕŕ. Nepríjemná záležitosť.
...keď sa páli ......veď to je to práve ...že celá dedina naraz musí mať súdky plné....

Pálim vtedy , keď sa nepáli a colníci zasa až toľko vychádzok nemajú .....
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Zavolajú Jana na úrad.
"Jano! Ty páliš .... doma..... slivovicu!"
"Nepálim, predseda!"
"No...nepáliš, ale máš doma prístroj!"
"No - mám."
"Tak zaplať 500 korún pokuty!"
Jano vytiahne jednu päťstovku a potom druhú päťstovku.
"A za čo je tých druhých päťsto?"
"Za znásilnenie!"
"Ale šak si nikoho neznásilnil!"
"To nie!.......Ale mám prístroj!!!"
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Ja som zas počul že palenice hladajú z termovíziou z vrtulníka,tak som sa na to spýtal colníkov,poznám ich viac a na moju otázku sa len zasmiali a povedali že sú radi že majú na benzín nieto ešte aby behali len tak hore dole a hladali palenice.Tích ktorím ich zobrali udali susedia.Samozrejme že sa to dá nájsť ale to neznamená že môžu len tak vtrhnúť niekomu na pozemok a začať hladať,musí byť toho viac a práve svedectvo je to čo im umožní niekomu vpáliť do dvora.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Martin1310
Ja som zas počul že palenice hladajú z termovíziou z vrtulníka,
...což je pěkná blbost. To by potom vtrhli aj niekomu, kto si kúri v kotli na kúrenie niekde v pivnici. Termovízia rozlišuje teplotu, nie slivovicu
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Bohužial ta musím sklamať ale naozaj sa na to viužíva termovízia žiadny detektor slivovice neexistuje a práve preto že tam nieje istota potrebujú aj iné dôkazi aby mohli k niekomu prísť.Ono to je pomerne dobre vidieť čo tam je,vydel som to ale nestačí to.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Martin1310 Pozri príspevok
Bohužial ta musím sklamať ale naozaj sa na to viužíva termovízia žiadny detektor slivovice neexistuje a práve preto že tam nieje istota potrebujú aj iné dôkazi aby mohli k niekomu prísť.Ono to je pomerne dobre vidieť čo tam je,vydel som to ale nestačí to.
To môže fungovať len tam, kde by sa žiaden zdroj tepla nemal nachádzať. Lenže v nezateplenej budove nerozoznáš na termovízii práčku od kotla a v zateplenej neuvidíš ani jedno z nich.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

práve preto že tam nieje istota potrebujú aj iné dôkazi aby mohli k niekomu prísť
Lenže na to, aby "tam mohli prísť" potrebujú vééééľa iného - čo takto súdny príkaz? A ten nedostanú, pokiaľ nemajú iné dôkazy - inak je to neoprávnené vniknutie, obmedzovanie osobnej a domovej slobody a čo je ešte horšie - porušenie ústavy Kua- tí by sa zapotili, až by im naparilui porušenie ústavných práv občana - i Strassbourg by si na nich zgustol
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať