Zavrieť

Porady

Mam narok na doplatenie Invalidneho dochodku?

Dobry den,
Mam 22 rokov. Uz 6 rokov mam problemy s rukou, mam za sebou 5 operacii a stav je chronicky. Uz budem rok na PN tak si idem dat ziadost na Invalidny dochodok. Ak mi ho schvalia, mam narok aby mi Soc. poistovna doplatila spatne par rokov dozadu? Alebo ako to je v tomto pripade. Uraz sa mi stal ked som mal 16 rokov.
Dakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    toomaas Pozri príspevok
    Ked som si daval prvu ziadost, pred dvoma rokmi, pani na socialke mi povedala ze je to mozne, ze by by mi doplatili peniaze odo dna urazu. Tak preto som sa chcel opytat. Kazdopadne dakujem za odpovede. V pondelok idem na socialku, tak budem mudrejsi
    .. k tomu zvýraznenému ... toto ti určite na SP nepovedali !!!
    Pretože ak aj ide o ID z mladosti - tak najskôr je ID možný po dovŕšení 18-teho roku!!.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    preštuduj si § 70-73 Zákona o soc. poistení + spoločné ustanovenia pre dávky......

    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6110852

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    nárok na ID je len od dátumu, ktorý určí SP vo svojom rozhodnutí a určite to nebude žiadne obdobie spätne. Keď sa Ti stal úraz, nespĺňal si podmienky na ID - nebolo vtedy ešte zrejmé, že Tvoj ZS z lekárskeho hľadiska trvácny, teda že sa nezlepší, inak by si nepodstupoval predsa ani operácie na zlepšenie ZS.

    toomaas je offline (nepripojený) toomaas

    toomaas
    Ked som si daval prvu ziadost, pred dvoma rokmi, pani na socialke mi povedala ze je to mozne, ze by by mi doplatili peniaze odo dna urazu. Tak preto som sa chcel opytat. Kazdopadne dakujem za odpovede. V pondelok idem na socialku, tak budem mudrejsi

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    toomaas Pozri príspevok
    Ked som si daval prvu ziadost, pred dvoma rokmi, pani na socialke mi povedala ze je to mozne, ze by by mi doplatili peniaze odo dna urazu. Tak preto som sa chcel opytat. Kazdopadne dakujem za odpovede. V pondelok idem na socialku, tak budem mudrejsi
    kolko % ti pred dvomi rokmi priznali ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    toomaas Pozri príspevok
    Vymyslam si to nie?
    To je čo za reakciu ? Na príspevok č. 5 ? A počúval si naozaj pozorne ? Pretože v 16-ke ti naozaj nikto ID neprizná.

    toomaas je offline (nepripojený) toomaas

    toomaas
    priznali mi 30 % .. Medzi tym sa to ale este viac skomplikovalo a musel som ist na dalsie 2 operacie.. Ramenny klb mam instabilny aj ked tam mam odpilenu kost z lopatky ktoru mi do puzdra privrtali srobom. Silne hypotrofie svalstva, dost obmedzeny pohyb a chronicke bolesti.. Som zvedavy co mi povedia tento krat ..

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    toomaas Pozri príspevok
    priznali mi 30 % .. Medzi tym sa to ale este viac skomplikovalo a musel som ist na dalsie 2 operacie.. Ramenny klb mam instabilny aj ked tam mam odpilenu kost z lopatky ktoru mi do puzdra privrtali srobom. Silne hypotrofie svalstva, dost obmedzeny pohyb a chronicke bolesti.. Som zvedavy co mi povedia tento krat ..
    Na to, aby ti začali vyplácať ID, musíš mať schválené viac ako 40 %. Ak si sa voči rozhodnutiu SP neodvolal, ťažko ti budú niečo doplácať spätne.

    K tomu aby ti ho mohli vyplácať musíš mať splnenú aj podmienku dôchodkového poistenia. Bol si už zamestnaný ?

    § 72
    Na začiatok

    (1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
    a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
    b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
    c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
    d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
    e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
    f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
    g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

    toomaas je offline (nepripojený) toomaas

    toomaas
    Uraz sa mi stal v 16 tich, prvu ziadost som si daval v 20tich. A vtedy mi povedali ze ak mi to schvalia ze si mozem dat ziadost a spatne doplatenie odo dna urazu. Aspon tak mi to vtedy pani povedala co to somnou spisovala

    toomaas je offline (nepripojený) toomaas

    toomaas
    veronikasad Pozri príspevok
    Na to, aby ti začali vyplácať ID, musíš mať schválené viac ako 40 %. Ak si sa voči rozhodnutiu SP neodvolal, ťažko ti budú niečo doplácať spätne.

    K tomu aby ti ho mohli vyplácať musíš mať splnenú aj podmienku dôchodkového poistenia. Bol si už zamestnaný ?
    Viem, nedal som si ju. Cakala ma dalsia operacia a povedali mi ze to bude v 100% stave tak som odvolanie neriesil. Medzi tym ale boli 2 a je to len horsie a horsie :/
    Ano, bol som zamestnany skoro pol roka na zmluvu, aj teraz som, len uz skoro rok na PN

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    toomaas Pozri príspevok
    Viem, nedal som si ju. Cakala ma dalsia operacia a povedali mi ze to bude v 100% stave tak som odvolanie neriesil. Medzi tym ale boli 2 a je to len horsie a horsie :/
    Ano, bol som zamestnany skoro pol roka na zmluvu, aj teraz som, len uz skoro rok na PN
    Potom podmienku dôch.poistenia máš splnenú. Teraz už len záleží od toho, aký %-ný postih ti priznajú.

    toomaas je offline (nepripojený) toomaas

    toomaas
    veronikasad Pozri príspevok
    To je čo za reakciu ? Na príspevok č. 5 ? A počúval si naozaj pozorne ? Pretože v 16-ke ti naozaj nikto ID neprizná.
    Ospravedlnujem sa

    toomaas je offline (nepripojený) toomaas

    toomaas
    Takze ak by mi to priznali, vyplatia mi peniaze iba odo dna podania ziadosti, respektive po skonceni rocnej PN ? Spatne nic?
    Este raz vdaka za pomoc ludia

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    toomaas Pozri príspevok
    Takze ak by mi to priznali, vyplatia mi peniaze iba odo dna podania ziadosti, respektive po skonceni rocnej PN ? Spatne nic?
    Este raz vdaka za pomoc ludia
    ...nie, spätne nič!!! ....neviem, čo máš za postihnutie...ale "moja polovička" má odpracovaných 39 rokov - a to teda tvrdo - a keď sa mu stalo.... no proste, ostal na ID a po dvoch rokoch prišla novela zákona o SP a jeho diagnóza "vypadla" z tabuliek... a bol predvolaný na prehodnotenie - výsledok - ID sa ODOBERÁ - dôvod - jeho diagnóza nie je v prílohe zákona.... Odvolanie na súd som napísala na 4 strany - dôchodok mu vrátili (inak fakt, že do dnešného dňa zlomená štehenná kosť pod krčkom ...) a tiež sme chceli.... chce žiť normálne.... chce ísť na prechádzku.... chce sa sám postarať o seba... po 5. operácii nás už každý odmieta....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.