Zavrieť

Porady

Pivnica pod mojim domom v spolocnom dvore a susedia v nej.

Dobry den,
ak som pravoplatnym vlastnikom parcely na ktorej lezi moj dom, zo zakona vyplyva, ze som vlastnikom aj suterenu pod domom, nie? Jedna sa o stary dvor z, ktory v minulosti patril jednej rodine. Pravdaze dedici, rozpredali dvor roznym rodinam. Susedia uzivaju spolocne priestory pivnice pod mojim domom, pretoze si myslia, ze maju na to narok. Pri tom je jasne, ze spolu s domom som kupil aj pivnicu, kdeze v liste vlastnictva nie su zapisane ziadne vecne bremena. Jedna sa o priestor vylozene iba pod mojim domom, cize oznaceny na mape jasnymi hranicami. V dvore je pivnica iba pod mojim a susedovym domom, ale uzivaju ju vsetky rodiny v dvore. ,,Uzivaju ju,, iba na znasanie roznych nepotrebnych veci, cize je tam kopec bordelu. Stretli te sa uz s takym pripadom? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pravdaže sú to tvoje priestory. Aký právny dôvod udávajú užívatelia? Ak je to vchod z dvora, tak ho zamuruj.

    Tvoj dom je jedna nehnuteľnosť, ktorá je celá len tvoja. Aj keby sme ho brali ako vec, podľa § 120 obč, zákonníka "Súčasťou veci je všetko, čo k nej podľa jej povahy patrí a nemôže byť oddelené bez toho, že by sa tým vec znehodnotila." Pivnica je aj v bytovom dome príslušenstvom bytu.

    Keby aspoň pozemok pod domom bol spoločný, mohli by sa domnievať, že majú nejaký nárok na stavbu. V tvojom prípade nevidím žiaden dôvod, aby bezplatne užívali tvoj majetok.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Došlo k reálnemu rozdeleniu domu so zápisom vlastníctva v katastri. Keby dom zostal vcelku, mohol by sa aspoň primerane použiť aj zákon o vlastníctve bytov a pivnica by mohla byť príslušenstvom jeho bytu. Takto, nech si urobí pivnicu pod svojím domom alebo na dvore ... to je jeho problém.

    milosh38 je offline (nepripojený) milosh38

    milosh38
    No ako som vravel, niekedy to bol dom v jednom kuse, teraz je rozdeleny na tri domy. Avak, iba pod dvoma z nich je pivnica. Sused z predu, ma vybudovany vstup do pivnice zo svojho domu od kedy dom kupil. Cize z jeho domu, ktory nie je podpivniceny, vedu schody do mojej pivnice, ktoru oni uzivaju. Dalsi vchod je zo spolocneho dvora, ten uzivam ja. 4 roky vlastnim tuto nehnutelnost a som si vedomy, ze pivnica patri jednoznacne mne, pretoze na listoch vlastnictva nema zapisane nikto nic a kedze som jediny vlastnik parcely, ktora ma svoje hranice definovane a je zakreslena v katastralnej mape tak si mysim, ze je to jasne. Myslim, ze nieco take sa neda ani vydrzat, kedze je to iba moj majetok.

    Pivnica pod mojim domom v spolocnom dvore a susedia v nej.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.