Zavrieť

Porady

Exekúcia a zrážky zo mzdy

Dobrý deň poradáci, potrebujem poradiť pri exekúcií. Prišla nám exekúcia na zamestnanca, ktorému treba zrážať zo mzdy . V jednej žiadosti je písané 1/3 zo mzdy a v druhej exekúcií, že sa mu nesmie zraziť 60% zo ŽM a potom že na povinnú osobu sa započítava 25 % zo ŽM. Exekúcia mi prišla prvý krat a neviem ako mm postupovať. Exekútorovi treba zaslať už aj akú sumu mu budeme zrážať alebo nie? Zamestnanec je u nás nadohode a má 100 eur/mesiac.
Poradte mi prosím.
Dakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Advokát pôsobiaci od roku 1991 najmä v oblasti obchodného, občianskeho, pracovného, medicínskeho a farmaceutického práva ako aj v iných oblastiach práva v SR. ...viac JUDr. Pavol Kollár
    Zrážky zo mzdy upravuje nariadenie vlády č. 268/2006 Z.z.
    § 1
    (1) Základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy,1) je 60 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky.

    (2) Na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné, sa započítava 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky; rovnako to platí aj na manžela povinného, ktorý má samostatný príjem.

    (3) Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú z miezd oboch manželov, započíta sa 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky na dieťa, ktoré spoločne vyživujú, každému z nich osobitne.

    (4) 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky, sa nezapočítava na tú osobu, v ktorej prospech trvá výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného.


    § 2

    Ak ide o výživné pre maloleté dieťa, základná suma, ktorú povinnému nemožno zraziť z mesačnej mzdy, je 70 % základnej sumy určenej podľa § 1.


    § 3

    (1) Suma, nad ktorú sa zvyšok čistej mzdy povinného zrazí bez obmedzenia,2) je 150 % zo sumy životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky.

    (2) Zvyšok čistej mzdy na účely zrážok zo mzdy povinného sa vypočíta podľa osobitných predpisov.3)


    § 4

    Sumy podľa§ 1a§ 3 ods. 1sa zaokrúhľujú na eurocenty smerom nadol.

    Praktické informácieš sú na

    http://www.pp.sk/1547/Povinnosti-zam...nca_37737.aspx

    Žanette je offline (nepripojený) Žanette

    Žanette
    Judr. Pavol Kollár dakujem za príspevok pomohol mi . A ešte sa chcem opýtať, kedže povinnému nemožno vykonať zrážky zo mzdy , lebo jeho mzda nedosahuje takú výšku..ako mám postupovať? treba exekútorovi napísať neaký oznam že povinnému nemožno zraziť zrážky?? Ešte som mu nič neposielala, mám pripravené len údaje o dohode, o sociálke ...Ako mam postupovať?? Exekúcia mi prišla prvý krát.
    Ďakujem

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    NapíŠete exekútorovi, že mzda nedosahuje dostatočnú výšku na vykonanie zrážok.
    Ivusik_Pampusik
    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť max. koľko exekúcií môžem strhávať zamestnancovi (slobodný, bezdetný, TPP) ak sa mu už strhávajú 3 exekúcie z 1/3 (ich celková výška okolo 1650 €, 550 € a 440 €) vychádza to max. 90 € rozdeliť medzi všetky tri exekúcie a teraz mu prišla 4. exekúcia 120€ ktorá sa má stŕhať tiež z 1/3. Môžem mu ju začať strhávať, že sumu budem rozrátavať medzi 4 exekúcie abo je to nejako limitované počtom exekúcií, ktoré môžem strhávať? Ďakujem

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Neprednostné pohľadávky sa uspokojujú z prvej tretiny v poradí v akom došli. Čiže zrážať by sa mala iba prvá v poradí. Iba v prípade, že viacero exekúcií prišlo v jeden deň, tak sa uspokoja všetky z prvej tretiny v pomere podľa výšky pohľadávky.
    Ivusik_Pampusik
    a ak tie 3 už tak strhávame že rozrátavame 1/3 medzi 3 exekúcie je to problém? bo dve sú od jedného exekútora prišli s odstupom a nevyjadril sa nám k tomu, že by sme mali najprv len tu jedno celu zraziť a až potom pokračovať ďalšou

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Myslím, že ak doteraz nenamietal exe, tak sa nič zlé nedeje. Na štvrtú exekúciu napíšte exekútorovi list v približnom znení, že povinnému vykonávate zrážky zo mzdy, jeho pohľadávka je štvrtá v poradí s predpokladom začiatku uspokojovania ... (keď splatí jednu z exekúcií - asi tá najnižšia z tých 3 bude prvá uspokojená...)
    Ivusik_Pampusik
    ďakujem... aj ked než si splatí tú exekúciu dovtedy aj zabudne exekútor že sme mu posielali nejake vyjadrenie
    calawen myslím, že si to zakladajú do spisu... takže úplne zabudnúť nemôže...

    karinôčka je offline (nepripojený) karinôčka

    karinôčka
    Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu, či je možné pristúpiť k Exekúcii na základe Exekučného príkazu doručeného z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Nie je to proste od exekútora. Stretla som sa s tým prvýkrát.
    Ďakujem dopredu za radu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.