Zavrieť

Porady

Susedia mi znicili strom

Na chalupe som mal donedavna krasnu vyse storocnu lipu. Pred par dnami som nasiel zboku navrtane diery v ktorych bolo natlacne nejake svinstvo co pachlo po benzine.

Lipa je aspon 7m od hranice pozemku a nikdy nikomu nevadila. Az minuly rok susedia co tam chodia tiez len na chalupu, menili strechu, kanadsky sindel a zacalo im vadit ze im listie pada do ryny a ze to treba vypilit, co som samozrejme odmietol. Inac som im vzdy vo vsetkom vysiel v ustrety a oni teraz takto. Dobre vztahy koncia.

Samozrejme ze sa tvaria ze oni s tym nic nemaju a o nicom nevedia, ale nikto iny nemal dovod to urobit, len bude problem to dokazat. Nechcem to nechat tak ale ani im to oplacat rovnako. Co s tym? Uvazujem nahlasit na policiu prip. zivotne prostredie.

Okrem toho si teraz ich dom odvodnuju, maju pristup k zadnej stene len z mojho pozemku a uz je to mesiac rozkopane vratane mojho travnika. Ziadne pisomne povolenie k tomu odo mna nemaju a ani ma o to neziadali. Za normalnych okolnosti by som to neriesil ale po tom strome ano. je mozne aj toto riesit nejakym trestnym oznamenim?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Inak ak ma pamäť neklame, tak lipa je chránená zákonom. Podaj tresné oznámenie na políciu za ničenie chráneného stromu a tiež to nahlás na Obvodný úrad životného prostredia.

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    Čo sa deje teraz s lipou, keď to popisuješ v minulom čase? Kedy sa to stalo, viete?Ak chceš strom zachrániť, verím že áno, zavolaj na vaše životné prostredie, popíš im čo sa stalo, že by si rád strom zachránil, aby ti poradili odborníka . My sme všimli pred pár rokmi ako chorie strom, síce nie na tak starý ako vaša lipa, ale ho máme všetci radi, vo výške 130 cm od zeme má obvod 160 cm. Koruna bola v poriadku, ale začala sa otvárať a odlupovať kôra na dosť veľkej ploche.
    Našli sme si firmu, motorovou pílou odstránil potrebnú plochu kôry až na drevo, a natrel obnažené miesto postupne asi tromi rôznymi roztokmi.
    Opakovane ho ešte liečil.
    Kôra sa veľmi pomaly uzatvára.
    Nebolo to veľmi drahé, očakávali sme viac.


    Okrem ošetrenia a vyčistenia ti zistí čo sa vlastne stalo, čo môžeš doložiť k trestnému oznámeniu na polícii, ev. životnom prostredí.
    Reaguj čo najskôr, kým strom pracuje, údajne sa stromy ukladajú k zimnému režimu už od septembra. Aby ste to nepremeškali. Inak my sme to riešili presne v tomto čase.
    Ak je koruna dobrá, nereaguje, tak je asi možnosť záchrany.


    Ak začne strom vysychať, budete to musieť riešiť i tak, podať žiadosť na výrub drevín. Aký má obvod v 130 cm výške od zeme?


    Áno ľuďom prekážajú listy. Nám sused pred dvadsiatimi rokmi radil polievať strom pred domom tiež benzínom, alebo nejakým iným svinstvom, aby strom začal pomaly odchádzať. Stojí podnes. A neišlo ani o priameho suseda. To je ďalší, nie ten čo som popisovala, ten máme vnútri na pozemku a nikoho cudzieho neobťažuje.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Susedom porad, ze sa predavaju chranice na riny. / su to take siete/

    Ked uz niekto investoval do novej strechy, bolo by jednoduchsie osadit aj tieto chranice a nie nicit vzacny ,stary strom.Nestoji to az tak vela,zabranuje padat listom a upchavat rinu.

    allgreen je offline (nepripojený) allgreen

    Ľudom j**e, nielen tu ale na celom svete ...viac allgreen
    jaaj bisťu že oko za oko, nohu by som mu odťal jedným švihom parchantovi

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    andrej757 Pozri príspevok
    Na chalupe som mal donedavna krasnu vyse storocnu lipu. Pred par dnami som nasiel zboku navrtane diery v ktorych bolo natlacne nejake svinstvo co pachlo po benzine.

    Lipa je aspon 7m od hranice pozemku a nikdy nikomu nevadila. Az minuly rok susedia co tam chodia tiez len na chalupu, menili strechu, kanadsky sindel a zacalo im vadit ze im listie pada do ryny a ze to treba vypilit, co som samozrejme odmietol. Inac som im vzdy vo vsetkom vysiel v ustrety a oni teraz takto. Dobre vztahy koncia.

    Samozrejme ze sa tvaria ze oni s tym nic nemaju a o nicom nevedia, ale nikto iny nemal dovod to urobit, len bude problem to dokazat. Nechcem to nechat tak ale ani im to oplacat rovnako. Co s tym? Uvazujem nahlasit na policiu prip. zivotne prostredie.

    Okrem toho si teraz ich dom odvodnuju, maju pristup k zadnej stene len z mojho pozemku a uz je to mesiac rozkopane vratane mojho travnika. Ziadne pisomne povolenie k tomu odo mna nemaju a ani ma o to neziadali. Za normalnych okolnosti by som to neriesil ale po tom strome ano. je mozne aj toto riesit nejakym trestnym oznamenim?
    http://www.porada.sk/t199222-podmyvanie-domu.html

    Susedia mi znicili strom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.