Zavrieť

Porady

Nočná práca.

Nastúpila som do zamestnania, Na pohovore som povedala že nechcem robiť nočné.v deň školenia sa ma spýtali či chcem robiť nočné, ja som odmietla tak mi na personálnom povedala nech si to rozmyslím... hneď druhý deň si ma zavolala manažérka že mam robiť nočné v pekárni, ja som zase odmietla (1 deň som bola v lahôdkach), tak som povedala že beriem prácu v pekárni ale len denne, povedala som že ja nezvládnem nočné, že som ich nikdy nerobila... Mám silné dioptrie tak som povedala že nemôžem robiť v noci kôli očiam, tak chcú odo mňa potvrdenie od lekárky...Má vôbec zamestnávatel právo prinútiť zamestnanca aby robil nočné smeny? A môže ma vyhodiť z práce? Som v skúšobnej dobe...
Naposledy upravil veronikapat : 26.08.12 at 17:27
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    premiko je offline (nepripojený) premiko

    premiko
    - hmmm, veronika, moja zena by to brala hned... dufam, ze si necakala, ze pojdes rovno robit do kancelarie ..

    veronikapat je offline (nepripojený) veronikapat

    veronikapat
    Ďakujem za také odpovede... Robim v hypermarkete, mám ekonomickú školu... posielala som životopis na pozíciu pokladníčka, na pohovore mi povedali že budem robiť v lahôdkach a v deň školenia mi povedali že v pekárni... Som myslela že nejaké normálne odpovede dostanem...

    veronikapat je offline (nepripojený) veronikapat

    veronikapat
    Asi sme sa nepochopili, Bohužial... Ja som to tak myslela že oni chceli aby som stále robila nočné, žiadne denné, a to som odmietla... Povedala som že môžem raz za čas, ale nie stále...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    veronikapat Pozri príspevok
    Asi sme sa nepochopili, Bohužial... Ja som to tak myslela že oni chceli aby som stále robila nočné, žiadne denné, a to som odmietla... Povedala som že môžem raz za čas, ale nie stále...
    Bola si pred vznikom pracovného pomeru na preventívnej lekárskej prehliadke so zameraním na nočnú prácu ?

    § 98
    Nočná práca

    Na začiatok

    (1) Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 5. hodinou.

    (2) Zamestnanec pracujúci v noci je na účely tohto zákona zamestnanec, ktorý

    a) vykonáva práce, ktoré vyžadujú, aby sa pravidelne vykonávali v noci v rozsahu najmenej troch hodín po sebe nasledujúcich, alebo
    b) pravdepodobne odpracuje v noci najmenej 500 hodín za rok.

    (3) Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, aby sa zamestnanec pracujúci v noci podrobil posúdeniu zdravotnej spôsobilosti na prácu v noci

    a) pred zaradením na nočnú prácu,
    b) pravidelne podľa potreby, najmenej raz za rok,
    c) kedykoľvek v priebehu zaradenia na nočnú prácu pre zdravotné poruchy vyvolané výkonom nočnej práce,
    d) ak o to požiada tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena.

    (4) Náklady za posúdenie zdravotnej spôsobilosti podľa odseku 3 uhrádza zamestnávateľ podľa osobitného predpisu.

    veronikapat je offline (nepripojený) veronikapat

    veronikapat
    Ano bola som na preventívnej prehliadke, a dopadla dobre, ale nič sa ma lekarka nepýtala na nočnú prácu, ale nechápem, so mnou nastupovali 5 noví zamestnanci a viem že len jednej okrem mňa sa pýtali či chce robiť nočné v pekárni, ale ona odmietla lebo má dcéru a kôli nej nemôže... a na mňa stále naliehajú, mám pocit že na chcú vyštvať z roboty...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    veronikapat Pozri príspevok
    Ano bola som na preventívnej prehliadke, a dopadla dobre, ale nič sa ma lekarka nepýtala na nočnú prácu, ale nechápem, so mnou nastupovali 5 noví zamestnanci a viem že len jednej okrem mňa sa pýtali či chce robiť nočné v pekárni, ale ona odmietla lebo má dcéru a kôli nej nemôže... a na mňa stále naliehajú, mám pocit že na chcú vyštvať z roboty...
    Na nočnú prácu musí dať súhlas lekár. Pozri odst. 3 § 98. Ak si takéto vyšetrenie neabsolvovala, zamestnávatel ťa nemôže nútiť pracovať v noci. Ale má možnosť ukončiť s tebou pracovný pomer v skúšobnej dobe, ak pracovníka na nočnú prácu potrebuje a tvoj zdravotný stav nočnej práci nevyhovuje.

    Prečo či na túto prácu vybrali zrovna teba - netuším.
    Naposledy upravil veronikasad : 27.08.12 at 13:09

    veronikapat je offline (nepripojený) veronikapat

    veronikapat
    Lekárka mi napísala
    Pacientka je spôsobilá vykonávať prácu v jej pracovnom zaradení v plnom rozsahu. Tč nejaví známky infekčného ochorenia, nemala ani infekčné ochorenie v blízkej minulosti. Hmm

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    veronikapat
    Asi sme sa nepochopili, Bohužial... Ja som to tak myslela že oni chceli aby som stále robila nočné, žiadne denné, a to som odmietla... Povedala som že môžem raz za čas, ale nie stále...
    Ono by to zamestnávateľovi aj tak neprešlo - porušil by Zákonník práce §98:
    (1) Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou.

    (2) Zamestnanec pracujúci v noci je na účely tohto zákona zamestnanec, ktorý

    a) vykonáva práce, ktoré vyžadujú, aby sa pravidelne vykonávali v noci v rozsahu najmenej troch hodín po sebe nasledujúcich, alebo
    b) ktorý pravdepodobne odpracuje v noci najmenej 500 hodín za rok.
    .
    .
    .
    .
    (7) Zamestnávateľ, ktorý pravidelne zamestnáva zamestnancov v noci, je povinný upovedomiť o tejto skutočnosti príslušný inšpektorát práce a zástupcov zamestnancov, ak si to vyžadujú.
    (8) Zamestnávateľ je povinný u zamestnanca pracujúceho v noci rozvrhnúť ustanovený týždenný pracovný čas tak, aby priemerná dĺžka pracovnej zmeny neprekročila osem hodín v dobe najviac štyroch kalendárnych mesiacov po sebe nasledujúcich, pričom pri výpočte priemernej dĺžky pracovnej zmeny zamestnanca pracujúceho v noci sa vychádza z päťdenného pracovného týždňa.

    Peter S. je offline (nepripojený) Peter S.

    Večný študent práva :), tvorca komentárov k zákonom a školiteľ. ...viac Peter S.
    veronikapat Pozri príspevok
    Lekárka mi napísala
    Pacientka je spôsobilá vykonávať prácu v jej pracovnom zaradení v plnom rozsahu. Tč nejaví známky infekčného ochorenia, nemala ani infekčné ochorenie v blízkej minulosti. Hmm
    veronika, to vyšetrenie čo si mala, bolo len posúdenie zdravotného stavu na výkon práce v potravinárstve, lekárka ťa nevyšetrila na prípadnú prácu v noci, ak by ťa vyšetrila na prácu v noci, bolo by tam výslovne napísané, že spôsobila pracovať v noci..

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    veronikapat Pozri príspevok
    Nastúpila som do zamestnania, Na pohovore som povedala že nechcem robiť nočné.
    ...a chceš vôbec robiť ?
    v deň školenia sa ma spýtali či chcem robiť nočné, ja som odmietla tak mi na personálnom povedala nech si to rozmyslím
    ...dlho ale nedumaj ...
    ... hneď druhý deň si ma zavolala manažérka že mam robiť nočné v pekárni, ja som zase odmietla (1 deň som bola v lahôdkach), tak som povedala že beriem prácu v pekárni ale len denne
    ...AJ denné....šak aj v noci ,aj cez deň sa zvykne piecť...
    , povedala som že ja nezvládnem nočné, že som ich nikdy nerobila
    ...všetko je len otázkou zvyku ...
    ... Mám silné dioptrie tak som povedala že nemôžem robiť v noci kôli očiam, tak chcú odo mňa potvrdenie od lekárky
    ...veď dones...problém ???
    ...Má vôbec zamestnávatel právo prinútiť zamestnanca aby ronil nočné smeny?
    ...to nie je nútenie ...to je dohoda ,pracovná náplň a aj fond pracovnej doby ...
    A môže ma vyhodiť z práce? Som v skúšobnej dobe...
    ...oni Ťa nevyhodia , len proste neuzavrú tú pracovnú zmluvu po skúšobnej dobe ...
    ...a slzy budeš následne roniť Ty , ak zasa na úrade práce budeš , alebo na sociálke....

    ...ozaj , predpokladám , že sa o nejaký hypermarket jedná ......a tam sa nejak neondia ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    veronikapat Pozri príspevok
    Ďakujem za také odpovede... Robim v hypermarkete, mám ekonomickú školu... posielala som životopis na pozíciu pokladníčka, na pohovore mi povedali že budem robiť v lahôdkach a v deň školenia mi povedali že v pekárni... Som myslela že nejaké normálne odpovede dostanem...
    Manželka robila v hypermarkete ....10 rokov ...
    Ako manažérka oddelenie pred otvorením robila ( samozrejme okrem iných ) nábor...
    Máš ekonomickú ??...akú ???...strednú ???
    Ak áno , tak vedz , že jedna z uchádzačok bola vysokoškoláčka - mladá ženská...
    manželka jej vravela .." pre boha , pani , veď čo Vy tu chcete robiť ? Veď VŠ , ani pre Vás nemáme adekvátnu pozíciu"...
    Dotyčná odpovedala ..." a čo mám robiť , keď potrebujem prácu ? "
    Nakoniec bola prijatá na pozíciu , ktorá bola fest pod jej vzdelanie - normál na ploche fungovala ...

    Je ...bolo toto normálne ???



    ...ozaj ...len tak mimochodom ...manželka ( plus 5 ďaľších ) dostalo onehdá kopačky , pre nadbytočnosť vraj ...a teraz to aj tak v onom hypere aj vyzerá ...jeden človek nezvládne prácu za troch , nemá šancu ...
    Ale riaditeľ je aj doteraz frajer...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.