Zavrieť

Porady

Výpočet materskej

Dobrý deň, veľmi pekne vás chcem poprosiť o radu, vo februári 2013 idem na materskú, momentálne som nezamestnaná, evidovaná na UPSVaR, od roku 2010 do 2011, presne jeden celý rok som pracovala v trvalom pracovnom pomere, boli za mňa platené odvody za viac ako 270 dní, mám v tomto prípade nárok na poberanie materskej, ktorá sa bude vyrátavať z môjho trvalého pracovného pomeru aj ked ten skončil už v roku 2011? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    .. nuž, neskoro si sa spamätala treba plánovať !!! ... ALE! rovnaká rada, ako tu .. http://www.porada.sk/t199528-z-coho-...ml#post2127355

    Doplním: treba nejaké poistenie, ak chceš materskú !
    Naposledy upravil Katy a R : 30.08.12 at 14:57

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    270 dní sa počíta ku dňu skutočného pôrodu.......

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    .. no ešte dopln, kedy máš termín pôrodu .. nevyzerá to veľmi dobre ... mohla by si sa aj dobrovoľne poistiť - aj od zajtra - aspoň dokým nájdeš prípadné zamestnanie ..

    Timicekg je offline (nepripojený) Timicekg

    Timicekg
    A na koľko mesiacov by som sa musela zamestnať aby som nárok mala.Alebo z toho môjho zamestnania sa nezaratava nic?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Timicekg Pozri príspevok
    A na koľko mesiacov by som sa musela zamestnať aby som nárok mala.Alebo z toho môjho zamestnania sa nezaratava nic?
    len preštuduj - čo som ti pripla...
    Posudzuje sa obdobie 2 roky pred pôrodom ... máš nejakú dobu , ale je to málo. pomôže ti aj dobrovoľné poistenie (ak zamestnanie nebude) - len teda treba platiť celý balík .
    Ale mohla by si skombinovať obidve poistenia - ... prečítaj si tie linky Nie je to až také zlé

    Timicekg je offline (nepripojený) Timicekg

    Timicekg
    Ďakujem pekne za všetky rady, idem dnes na sociálku, aby mi trocha poradili, napadá ma ešte jedna vec, nemôže byť problém aj v tom keď som pracovala pre českú spoločnosť? Tých pár mesiacov, ktoré mi ešte spadajú do zápočtu tých dvoch rokov mi uznajú aj v tom prípade ak sa odvody platili v zahraničí? Ďakujem

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Timicekg Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za všetky rady, idem dnes na sociálku, aby mi trocha poradili, napadá ma ešte jedna vec, nemôže byť problém aj v tom keď som pracovala pre českú spoločnosť? Tých pár mesiacov, ktoré mi ešte spadajú do zápočtu tých dvoch rokov mi uznajú aj v tom prípade ak sa odvody platili v zahraničí? Ďakujem
    No veru neviem či Ti na sociálke poradia. Skôr nie ako áno.

    Timicekg je offline (nepripojený) Timicekg

    Timicekg
    Tak niečo mi poradili, zaratáva sa mi obdobie od mája do októbra 2011 kedy som pracovala a chýba mi ešte 92 dní, aby som mala nárok na materské, takže asi sa poobzerám za nejakým zamestnaním...

    Timicekg je offline (nepripojený) Timicekg

    Timicekg
    Aj tak mi nie je jasné či sa tých 270 dní počíta od dňa predpokladaného pôrodu alebo ku dňu kedy nastupujem na materskú, t. j. myslím tých 6 alebo 8 týždňov pred pôrodom... už v tom mám veľký zmätok...

    Timicekg je offline (nepripojený) Timicekg

    Timicekg
    Pomôže mi niekto aj s výpočtom koľko by som mohla materskú poberať? Od mája 2011 do októbra 2011 bol môj hrubý príjem 1000 €, v prípade, že by som sa teraz opäť zamestnala môj hrubý príjem, by predstavoval taktiež sumu v hrubom 1000 €, samozrejme zamestnávateľ by mi z tejto sumy odvody neplatil to by ostalo v mojej réžii, ale tak či tak by sa mi to asi oplatilo, na tie 3 mesiace si platiť odvody z tejto sumy. Ako si mám v tomto prípade výšku materskej vypočítať?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Materské je 65 % z VZ 1000 € takže cca by to bolo 650 Eur mesačne čo by si dostávala.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Timi ešte je tu jedna varianta (bohužiaľ tá horšia):
    Dobrovoľné sociálne poistenie – ak by si sa prihlásila, tak z minim. VZ 339,89 € sú takéto odvody:

    Nemoc.poistenie 4,4 % z 339,89 € = 14,95 €
    Starobné poistenie 18% z 339,89 € = 61,18 €
    Invalidné poistenie 6% z 339,89 € = 20,39 eur
    Poistné na poistenie v nezamestnanosti 2% z 339,89 € = 6,79 €
    Poistné do rezervného fondu solidarity 4,75% z 339,89 € = 16,14 €r
    Spolu celý balík : 119,45 € mesačne


    Timi až by si sa prihlásila na DNP od 3.9. aspoň do 31.12.2012, tak materské bude 220,93 Eur mesačne.
    Najlepšie riešenie by bolo zamestnanie. Ale kým nenájdeš tak sa prihlás, potom keď nastúpiš do zamestnania, tak sa odhlásiš (ale získaš dni nemoc. poistenia). Keď sa nezamestnáš, tak nechaj DNP
    aspoň do konca roka. K 31.12.2012 sa odhlás z dobrovoľného poistenia.
    A na materské nastupuješ v ochrannej lehote. (ale presne 6 týždňov musíš nastúpiť pred predpokl.termínom pôrodu). Môj návrh za to tie 4 mesiace, aby si získala rezervu v počte dní(až by si skôr porodila)

    Pokiaľ sa Ti to zdá nevýhodné, a nezvolíš si ani tento spôsob, tak budeš poberať odo dňa pôrodu iba rodič.príspevok mesačne 199,60 €.

    Timicekg je offline (nepripojený) Timicekg

    Timicekg
    Andyke ďakujem veľmi pekne za všetky rady, áno určite najlepšie bude zamestnanie... mám známeho, ktorý ma vie zamestnať s tým, že mi dá minimálnu mzdu, to však pre mňa nie je najlepšie riešenie, tak sme sa dohodli, že mi dá mzdu akú potrebujem, ale on by bude prispievať len na takú výšku odvodov, ktoré y vznikli pri minimálnej mzde, pokiaľ chcem mať 1000 € v hrubom musím si platiť odvody sama... tuším je to nejakých 300 €, to je cca do 1000 € za 3mesiace, ale tým pádom mám materskú 650 € po dobu 34 týždňov, je to pre mňa asi momentálne najlepšie riešenie investovať do odvodov... Ďakujem ešte raz veľmi pekne.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Timicekg Pozri príspevok
    Andyke ďakujem veľmi pekne za všetky rady, áno určite najlepšie bude zamestnanie... mám známeho, ktorý ma vie zamestnať s tým, že mi dá minimálnu mzdu, to však pre mňa nie je najlepšie riešenie, tak sme sa dohodli, že mi dá mzdu akú potrebujem, ale on by bude prispievať len na takú výšku odvodov, ktoré y vznikli pri minimálnej mzde, pokiaľ chcem mať 1000 € v hrubom musím si platiť odvody sama... tuším je to nejakých 300 €, to je cca do 1000 € za 3mesiace, ale tým pádom mám materskú 650 € po dobu 34 týždňov, je to pre mňa asi momentálne najlepšie riešenie investovať do odvodov... Ďakujem ešte raz veľmi pekne.
    .. už som ti napísala, že by si mohla aj pokombinovať ... aj dobrovoľné, aj PP .. äaby to také drahé nebolo)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.