Zavrieť

Porady

ePodací hárok Slovenskej pošty alebo veľký brat nás sleduje?

Ja viem, nie je veľa internetových obchodov, ktoré riešia balíky cez Slovenskú poštu. Mne a mojim zákazníkom to vyhovuje, a to je podstatné.

Zarazilo ma ale tento týždeň, že na pošte začali do počítača vyťukávať aj meno dodávateľa a odosielateľa. Alebo to samozrejme môžeme urýchliť cez internet.

Zarazilo ma však to, že vlastne teraz bude adresne dohľadateľný každý jeden balík, čo pošlem. Bude prehľad o všetkom. A o všetkých. Doteraz, keby chceli vedieť, tak museli hľadať v sprievodkach. Tie sa istý čas archivovali a potom... Ale teraz vlastne bude dohľadateľné všetko. Celkom jednoducho.

Napadá ma, či vlastne týmto nie je napríklad porušené niečo zo zákona na ochranu osobných údajov. asi nie, ve´d sa tovar nejako musí k zákazníkovi dopraviť.

Na druhej strane, toto zrejme trochu stopne tých, čo vo veľkom predávajú cez rôzne bazáre a tvária sa, že nepodnikajú, hoci klasicky tovar nakupujú a potom predávajú.
Usporiadat
camozzi camozzi

camozzi je offline (nepripojený) camozzi

Dnes som bol na pošte podať balíky prvou triedou, ale nevidel som aby zapisovala odosielateľa a príjemcu. ePodací hárok neriešim, nakoľko aj tak im musím všetko nosiť navyše na papieri, čo neguje podstatu "e".
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

No práve že už nemusíš. Doma vyplníš ehárok, pošleš mailom. Dostaneš spätne číslo. Prídeš na poštu, tam len nahlásiš číslo. Už nevyplňaš sprievodky. Nakoniec dostaneš na mail potvrdenie o prijatí zákazky. Dokonca ani dobierku tuším nebude treba vypĺňať.
Viem minimálne o dvoch rôznych okresoch, kde to začali robiť
2 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

mila123 - jedna v okrese Považská Bystrica, druhá v okrese Nitra
0 0
camozzi camozzi

camozzi je offline (nepripojený) camozzi

Nie je to tak dávno, čo mi na pošte povedali, že zatiaľ takto fungujú len klasické zásielky a pri dobierkach treba všetko dať aj tak na papier.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

camozzi Pozri príspevok
Nie je to tak dávno, čo mi na pošte povedali, že zatiaľ takto fungujú len klasické zásielky a pri dobierkach treba všetko dať aj tak na papier.

je možné, že dobierkovú poukážku treba naozaj vyplniť aj tak. Neviem, sama som sa este neinformovala. Skúšam, či to už niekto používa
0 0
camozzi camozzi

camozzi je offline (nepripojený) camozzi

Vraj by malo byť aj nieco ako eZlty listok V podstate sa jedna o oznamenie o ulozeni zasielky na poste formou mailu ci SMS. Uz to funguje napr. pri PO BOX a pochvalujem si to.
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

camozzi Pozri príspevok
Vraj by malo byť aj nieco ako eZlty listok V podstate sa jedna o oznamenie o ulozeni zasielky na poste formou mailu ci SMS. Uz to funguje napr. pri PO BOX a pochvalujem si to.
ja si zatial najviac pochvalujem, že mi všetko, vrátane balíkov vozia domov. A aj by brali odo mňa, len tam by som musela vážiť, plus su to dalšie výdaje naviac...
0 0
camozzi camozzi

camozzi je offline (nepripojený) camozzi

Dáša_ Pozri príspevok
ja si zatial najviac pochvalujem, že mi všetko, vrátane balíkov vozia domov. A aj by brali odo mňa, len tam by som musela vážiť, plus su to dalšie výdaje naviac...
Tak to ja som si dal zriadiť PO BOX, lebo sa na naše doručovateľky nedalo spoľahnúť a PO BOX je istota. Zvoz zásielok stoji okolo 7-8 eur a platí sa záloha za zásielky. Nedávno som sa na to pýtal na pošte. To už radšej kúpim väčšie auto a budem to voziť na poštu.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

no, mna na tom celom najviac zaráža, či prekvapuje to, že vlastne ľahko budú dohľadateľné všetky zásielky.

Aj tie z rôznym mmb, pre účely kontroly napríklad. Či sú živnosti, či sú dane...
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Dáša_ Pozri príspevok
no, mna na tom celom najviac zaráža, či prekvapuje to, že vlastne ľahko budú dohľadateľné všetky zásielky.

Aj tie z rôznym mmb, pre účely kontroly napríklad. Či sú živnosti, či sú dane...
Čo je to "mmb" ?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Indeed Pozri príspevok
Čo je to "mmb" ?
mimibazár
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Dáša_ Pozri príspevok
mimibazár

tak veta mala správne znieť: "Aj tie z roznych mmb,...."
0 0
Dubak2000 Dubak2000

Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

pride mi to trochu paranoidne. Skor by som to bral pozitivne ze posta zlepsuje sluzby.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Tomu uz sa neda vyhut, ved ti, co pisielaju cez kurierske skuzby zvacsa poskytuju vsetky udaje uz davno.

Samozrejme, je tu urcita teoreticka moznost zneuzitia, naprikald, ak si kokurencia najde kanal do Posty a dostane sa k udajom. Ine riziko nevidim. No a riziko pre tych nepoctivcov, co neplatia dane? No ano, teoreticky existuje, len je tu taka otazka, ci ma stat kapacity na sledovanie takychto aktivit v celostatnom meradle.

Samozrejme, vedel by to robit nejaky dobry soft, ktory by bol prepojeny s databazami na socialnu poistovnu, DU, colne riaditelstvo...

Lenze - vieme vsetci, aka je "schopnost", si skor neshopnost statu objednat a rozhybat akykolvek soft, napriklad iba novy soft cisto pre DU...

Takze ja to skor ako o 200 rokov nevidim realne, ze by to mohlo sluzit na postihovanie nepoctivcov, hoci zas treba uznat, ze v pripade podozrenia, nejakeho bonzu alebo tak by to mohlo pomoct policii a DU uz aj dnes.
0 0
camozzi camozzi

camozzi je offline (nepripojený) camozzi

Dnes som bol na poste odniesť cca 20 balíkov. Pani pre priehradke ma prosila, aby som už od zajtra chodil skôr, nakoľko budú všetky údaje nahadzovať do PC (odosielateľ, príjemca...) - tak ako spomínala Dáša. Zabil som na pošte dobrú polhodinu, ak nie viac. Nedokážem si ani len predstaviť čo bude potom a už vôbec nie pred Vianocami. Nerobím unáhlené závery a radšej sa opýtam aj na iné možnosti podávania zásielok, lebo ak toto vojde do praxe...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

camozzi Pozri príspevok
Dnes som bol na poste odniesť cca 20 balíkov. Pani pre priehradke ma prosila, aby som už od zajtra chodil skôr, nakoľko budú všetky údaje nahadzovať do PC (odosielateľ, príjemca...) - tak ako spomínala Dáša. Zabil som na pošte dobrú polhodinu, ak nie viac. Nedokážem si ani len predstaviť čo bude potom a už vôbec nie pred Vianocami. Nerobím unáhlené závery a radšej sa opýtam aj na iné možnosti podávania zásielok, lebo ak toto vojde do praxe...
Presne tak, zaujímalo by ma, čo bude pred vianocami.

mmch, ke´d sa pôjdeš informovať na iné formy podávania, spýtaj sa, či si musíš sám zásielky vážiť. Lebo to je to, čo ma zatiaľ brzdí. Ak by som musela kupovať poštovú váhu, s tým sú spojené ďalšie povinnosti - napríklad pravidelná tarifikácia, či ja k sa ten proces vola, keď sa váha úradne preveruje.
0 0
linda991 linda991

linda991 je offline (nepripojený) linda991

Spôsob elektronického podávania poštového hárku používam už od februára alebo marca, neviem presne.
Keď to mám zhodnotiť z môjho pohľadu, tak som si ušetrila veľmi veľa času, nakoľko nie je potrebné vypisovať podacie lístky, pokiaľ ide o listové zásielky. Pokiaľ zasielam na dobierku, tak je potrebné vypísať ešte poštovú poukážku.
Týmto spôsobom som ušetrila samozrejme aj čas strávený na pošte.
Ja si doma zásielky vážim sama, zapíšem do elektronického hárku a hneď viem, koľko ma bude poštovné stáť. Po odoslaní hárku mi príde tlačivo na e-mail a dôležité je už len na pošte odovzdať číslo tohto podacieho hárku. V prípade, že treba ešte urobiť zmenu v podacom hárku, napr. niečo ide dodatočne 1. tr., prípadne zmenila sa suma dobierky, tak pracovníčka na pošte vie do hárku vstúpiť a tieto údaje opraviť.
Taktiež som počula, že balíky pôjdu už teraz len elektronicky, no čo, dlhšia čakacia doba na pošte, pokiaľ všetko naťukajú do PC, lebo neverím, že napr. dôchodca im donesie elektronický hárok. A hlavne, keď zasielam jeden balík, tak je jednoduchšie vypísať sprievodku ručne.
1 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Tak som sa prave snazil pozriet, o com je tu vlastne rec na stranke www.posta.sk / e-sluzby / elektronicky podaci harok.

Aplikaciu mi blokuje antuvirus NOD od Esetu, vraj tem nesedi bezpecnostny certifikat a moze sa jedant o podvodnu stranku. Vam to otvara bez problemov?
0 0
camozzi camozzi

camozzi je offline (nepripojený) camozzi

Misomiso: mne to otvorilo bez problémov. Mám Norton 360.

Podávanie balíkov na pošte prechádza na nový systém tak, ako sme už opisovali v predošlých príspevkoch. Kto nechce stráviť na pošte pol dňa, tak do konca roka bude potrebné vypisovať sprievodku + poštový peňažný poukaz + ePodací hárok. Ak podáte zásielky bez EPH, tak pracovníčka bude všetky údaje zo zásielky vypisovať ručne. S EPH toto odpadá. Od nového roka zrejme odpadne povinnosť vypisovať EPH + podacie lístky písomne a zostane iba pri EPH.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Tak som si naivne predstavovala, ze ked vypíšem elektronicky podací hárok, nemusím už vypisovať balíkovú sprievodku. To by bolo o uľahčení práce.
Ale chyba lávky - buď vypíšem iba balíkovú sprievodku a čakám na pošte.
Alebo vypíšem balíkovú sprievodku, vypíšem elektornický podací hárok, čakám na spätný mail, na pošte čakám o trochu kratšie, a podacie číslo balíka dostanem zase až do mailu....

Bez papierovej sprievodky to pôjde až od januára. Tak teraz neviem, či náhodou pošta na nás netestuje nový sw. Fakt by ma zaujímalo, ako to bude vyzerať na pošte pred vianocami....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať