Zavrieť

Porady

Ako to bude po 1.1.2013

Zdravím Vás všetkých, chcem sa opýtať či viete ako to bude po 1.1.2012 s dohodármi, ktorí robia pre SVB, napr. kurič - kotolník je u nás ako dohodár a tak isto dve upratovačky. Je možné im sumu za prácu nevyplácať ale znížiť zálohové platby o sumu, ktorú by dostávali ? Ako je to u Vás? ďakujem.
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Čo je s Liíviou
0 0
hažlinský hažlinský

hažlinský je offline (nepripojený) hažlinský

Zaujímave, len ako to zaúčtovať? v JU Ďakujem.
1 0
otam otam

otam je offline (nepripojený) otam

Nebezpečná hlúposť, ktorá navádza na porušovanie zákona 182/1993, a potom si nahovárame, že chceme riešiť niečo, čo nám v práci pomôže... Takáto Sitorada spôsobí skôr, či neskôr len problémy a aj prípadné sankcie./ daňový úrad , sociálka a zdravotná poisťovňa/
Naznačím riešenie: - prečo nezačať rešpektovať zákon v plnom rozsahu a jasne definovať a vysvetliť aj vlastníkom bytov , či v SVB alebo u správcu, že je to rozhodnutie parlamentu, v prenesenom slova význame ...aj ich rozhodnutie...vlastníkov,len vyjadrené niekedy skôr pri voľbách a preto platby za tieto služby, prevádz. výdavky atď/ako je to rôzne nazvané/ sa u každého vlastníka bytu zvýšia, ďalej sa zvýši aj náročnosť účtovania, zasielania hlásení, ale je to asi najtransparentnejšia metóda riešenia .
Nie návod na znižovanie preddavkov do FOÚ alebo plnení za služby, pretože aj jeden jediný prehlasovaný, keď podá návrh na súdne preskúmanie, tak aj po roku, dvoch, mu dá súd za pravdu.
5 0
hažlinský hažlinský

hažlinský je offline (nepripojený) hažlinský

No ono sa to jednoducho povie, horšie zrealizuje, týmto opatrením je potrebné žiadať viac od vlastníkov bytov a žiadaš to nie pre seba ale pre súdruha Fica. Ľudia aj tak budú pozerať na teba ako na nenažratého, že chceš viac. Najväčší problém je v malých spoločenstvách. Príklad. 13 vlastníkov sa poskladá po 7 €. Majú pocit že to ide všetko (91 €) predsedovi ale pravda je taká, že on dostane 72. Ak po novom chce ostať na tejto sume potrebuje aby sa ľudia skladali sumou zhruba 10 € . Predseda má s tým viac práce viac hlásení zložitejší výpočet atď. nedostane viac ani o cent a ešte sú na neho naštvaní všetci, že chce viac. To povedie k tomu, že mu to neschvália, teda v reále by jeho odmena klesla o podstatnú čiastku, ktorá nepokryje ani jeho náklady a povie si dosť ja končím. Toto opatrenie zlikviduje podľa môjho skromného odhadu 10-20 % SVB. Aspoň tých menších určite.
4 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Sú ešte dve možnosti:
- prvá ak je predseda SVB zamestnaný urobiť si živnosť
- druhá - poznám SVB v ktorých to funguje už roky tak, že predseda vykonáva funkciu "zadarmo" - dostáva odmenu keš na ruku od každého vlastníka a to čo by mal odvádzať ako daň je uložené v pokladni - a poviem Vám, že ma výška čiastky, ktorú mi povedali ma prekvapila ( po 7 rokoch majú 1600 €)...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Deganova Pozri príspevok
Sú ešte dve možnosti:
- prvá ak je predseda SVB zamestnaný urobiť si živnosť
- druhá - poznám SVB v ktorých to funguje už roky tak, že predseda vykonáva funkciu "zadarmo" - dostáva odmenu keš na ruku od každého vlastníka a to čo by mal odvádzať ako daň je uložené v pokladni - a poviem Vám, že ma výška čiastky, ktorú mi povedali ma prekvapila ( po 7 rokoch majú 1600 €)...
Riešenie to je, ale:
- prvá možnosť: poplatky za vybavenie živnosti si predseda musí zaplatiť sám, bude musieť robiť aj "administratívu" okolo živnosti (daňové priznanie, vedenie účtovníctva alebo evidencie o príjmoch),
- druhá možnosť: je ako Sitorada - návod na obchádzanie zákona (a to by sa tu nemalo).
2 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... zatiaľ to nie je schválené ... ale aj dohody, resp. odmeny z takýchto dohôd by mohli ešte aj podliehať ustanoveniam zákona o minimálnej mzde, aj keď tu o mzdu nejde ...
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Iste poznáte tú silnú trojku Pollák, Matovič, Kaliňák. Aj ich zámer ako sa vysporiadať, aspoň čiastočne s tými, čo sa nechcú prispôsobiť, aj zákonu, niekedy aj hlúpemu zákonu. To jedno teplé, hlavné jedlo za nič nerobenie navrhol už niekto iný pred nimi. Vraj kúzelník. Zvážim, či toho 10.10. by nebolo dobré predsa len navštíviť ten Prešov, aby priamo do prameňa, nebolo na škodu získať aké - také informácie.

Inak, vraj táto stránka bola, je účtovníckeho zamerania, ostatné je vraj len ako doplnok. Či nie?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Deganova Pozri príspevok
Sú ešte dve možnosti:
- prvá ak je predseda SVB zamestnaný urobiť si živnosť
- druhá - poznám SVB v ktorých to funguje už roky tak, že predseda vykonáva funkciu "zadarmo" - dostáva odmenu keš na ruku od každého vlastníka a to čo by mal odvádzať ako daň je uložené v pokladni - a poviem Vám, že ma výška čiastky, ktorú mi povedali ma prekvapila ( po 7 rokoch majú 1600 €)...
Kedysi to bolo úplne bežné, ľudia sa poskladali na hocičo, skladali sa aj na "včielku" ak to poznáte za socíku, ja to poznám už len od svojej mamy...no dnes? Už vidím nejakého "dobrodincu" ako nabonzuje príjem keš...stačí, aby sa mu predseda znepáčil.
....inak pekný príklad, za 1600€ si možu už niečo dať urobiť v dome...aj keď za 7 rokov...ale to sa zase odvíja od výšky poplatku a ten je určite podhodnotený ako všade.
Táto služba ľuďom je jedna z najnižšie ohodnotených služieb a to nahráva len veľkým správcom a družstvám, ktoré si zisky zabezpečia úplne inak...No tu su vlastníci ako tri čínske opice
3 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ako to, že nemajú gumičky? Však si môžu vyskakovať ako im vyhovuje.
0 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

Celkom "milá" debata, ale je som chcel naozaj poradiť ako ďalej, kurič kotolník musí mať živnosť a upratovačky tiež...neviem či sa na zhromaždení dohodneme....
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ak si vlastník rodinného domu vykuruje, upratuje dom sám, musí mať tiež živnosť? Ak si najme kuriča, upratovačku, nemusí mať živnosť. Kurič, upratovačka áno, ale aj nie, len čo na to zákon a ten kto vykonáva jeho dodržiavanie.

Nie sú spoluvlastníci bytového domu diskriminovaní, že ak spravia niečo pre svoj dom, seba, tak tí už musia mať živnosť?

Ak sa nedohodnete, štatutár to zariadi, navrhne rade a rada dá schváliť zhromaždeniu. Ak nie, tak vláda vám uprace, aj podkúri.

Pred šiestimi rokmi tu bola téma, ale aj iná doba, tiež chceli spoluvlastníci domu niečo spraviť pre svoj dom, pre seba :

http://www.porada.sk/t23511-poplatok...t=orie%C5%A1ok
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

IvanPK Pozri príspevok
Celkom "milá" debata, ale je som chcel naozaj poradiť ako ďalej, kurič kotolník musí mať živnosť a upratovačky tiež...neviem či sa na zhromaždení dohodneme....
Vieš Ivan keby to bolo také jednoduché, tak už je tu kopec riešení, lenže ako to všetko bude po 1.1.vy to ani lastovičky netušia a preto to budeme zrejme riešiť až keď to bude aktuálne. Ideálne by bolo aby mali živnosť a fakturovali si to. Ale takých ideálnych prípadov potom skôr odbudne ko pribudne. Ja chvalabohu nemám kuriča a upratovanie zvažujeme dať upratovacej firme, ktorá to bude fakturovať. A ver že ma riadne štve, že za upratovanie budú schopní dať vlastníci takmer polovicu, čo je za správu domu. Tak takto dopadneme....budeme spravovať domy, viesť ekonomiku, riešiť havárie a revízie, zabezpečovať opravy, riešiť spory a vymáhať dlhy, používať svoje auto, telefon, internet za almužnu/ jeden obed a pivo/....no a teraz počujem ako niekto posmešne povie...však to nerob! ale aj to sa v mnohých SVB stane a potom budú všetci "spokojní"....tak uvidíme...
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... novela zákona týkajúca sa dohôd a s nimi spojenými odvodmi sociálneho a zdravotného poistenia je už na svete a uverejnená ... takže mantinely, aspoň v tomto sa už nezmenia, teda aspoň s platnosťou od 1. 1. 2013 ... alebo mi niečo ušlo? ... načo vlastne čakáte? ... ak na novelu zákona o dani z príjmov, tak tá rieši výšku % dane o. i. ... tá je tiež známa, a je viac než isté, že sa nič na tom nezmení ...

... ak bude mať napr. práca kuriča znaky závislej činnosti, čo povedzme aj má = minimálne dohoda o pracovnej činnosti ... a aj doteraz to bolo riešené dohodami ... alebo si myslíte, že živnosť by pomohla? ... tu som dosť skeptická ... osobne neverím, že tade vedie cesta ... ostáva iba jediné, tak ako to tu bolo už hovorené, zvolať členskú schôdzu a nechať si ňou odsúhlasiť výšku odmeny v čistom ... myslím pre kuriča, upratovačku a pod. ... toť moja rada pre nich ... a pre spoločenstvá = tak s tým sa budu musieť popasovať samé ... aspoň takto je dnes postavená línia chápania problému okolo dohôd ... presne tak ako pre ostatných zamestnávateľov ...
Naposledy upravil promont maja : 27.09.12 at 12:07
3 0
hažlinský hažlinský

hažlinský je offline (nepripojený) hažlinský

Halli, s tým poskladaním, keď opomeniem riziko nezákonnosti(čierna práca) je tu ešte jedno riziko a síce, že ak z 12 -tich ti jeden nezaplatí, ako to budeš od neho vymáhať? o 2-3 mesiace to môže byť 1/2 však keď neplatia oni prečo by som mal ja? Sú súplpčenstva a spoločenstvá. A ako kolega hovorí, urob krave dobre oserie ti ruku. U nás je to veľmi podobné. To že som ľuďom ušetril 20-50 % nákladov je nič, ale nedajbože by som z tých ušetrených peňazí chcel ja ako správca odmenu, tak to už by len bol harmatanec. Ale keď nebude vôľa nebude ani cesta a dáme sa spravovať správcovskej spoločnosti nejakej.
2 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

promont maja Pozri príspevok
... novela zákona týkajúca sa dohôd a s nimi spojenými odvodmi sociálneho a zdravotného poistenia je už na svete a uverejnená ... takže mantinely, aspoň v tomto sa už nezmenia, teda aspoň s platnosťou od 1. 1. 2013 ... alebo mi niečo ušlo? ... načo vlastne čakáte? ... ak na novelu zákona o dani z príjmov, tak tá rieši výšku % dane o. i. ... tá je tiež známa, a je viac než isté, že sa nič na tom nezmení ...

... ak bude mať napr. práca kuriča znaky závislej činnosti, čo povedzme aj má = minimálne dohoda o pracovnej činnosti ... a aj doteraz to bolo riešené dohodami ... alebo si myslíte, že živnosť by pomohla? ... tu som dosť skeptická ... osobne neverím, že tade vedie cesta ... ostáva iba jediné, tak ako to tu bolo už hovorené, zvolať členskú schôdzu a nechať si ňou odsúhlasiť výšku odmeny v čistom ... myslím pre kuriča, upratovačku a pod. ... toť moja rada pre nich ... a pre spoločenstvá = tak s tým sa budu musieť popasovať samé ...
Ale samozrejme to nám je už davno jasne, že s tým bude viac problémov, aj doteraz sa to robilo na dohody...tu ide len o to navýšenie a s tým mali odjakživa vlastníci bytov, ktorí mali za socíka všetko zadarmo problémy. Jasné, že sa to bude schvaľovať na zhromaždeniach a schodzach...tak "hurááá" do toho, alebo pomôž si človeče aj Pan Boh ti pomôže.. Živnosť by pomohla, lebo s fakturáciou by sme mali najmenšie problémy, ale kvôli pár šupom si nebudú živnosti zakladať a na druhej strane, kvoli pár šupom si budú vlastníci trhať vlasy...
Naposledy upravil Halli : 27.09.12 at 12:29
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

hažlinský Pozri príspevok
Halli, s tým poskladaním, keď opomeniem riziko nezákonnosti(čierna práca) je tu ešte jedno riziko a síce, že ak z 12 -tich ti jeden nezaplatí, ako to budeš od neho vymáhať? o 2-3 mesiace to môže byť 1/2 však keď neplatia oni prečo by som mal ja? Sú súplpčenstva a spoločenstvá. A ako kolega hovorí, urob krave dobre oserie ti ruku. U nás je to veľmi podobné. To že som ľuďom ušetril 20-50 % nákladov je nič, ale nedajbože by som z tých ušetrených peňazí chcel ja ako správca odmenu, tak to už by len bol harmatanec. Ale keď nebude vôľa nebude ani cesta a dáme sa spravovať správcovskej spoločnosti nejakej.
Samozrejme, mňa napadlo tamto prvé o ostatnom ani nehovorím a vidím, že sa tomu rozumieš, súhlasím s tebou.
1 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... súhlasím s Vami ... všade je to rovnaké ... a všetko je o ľuďoch ... budete to mať ťažké ... keďže ľudia neradi prijímajú, a to nielen dnes, že sa od nich žiadajú ešte ďalšie peniažky ... ale, ak hovoríme k veci, teda k tejto téme = stav je známy a určitý k 1. 1. 2013 ...

... mimochodom dnes na TA3 náš minister financií oznámil v daňovej prognóze, že už aj na dani z príjmu právnických osôb je výpadok, nielen ako bolo ešte pred štvrťrokom len na dani z pridanej hodnoty ... a chýba ešte stále štátnemu rozpočtu 820 miliónov eur .. ale to som mimo témy ... možno ... čiže lepšie to už nebude, len horšie ... a ten, ktorý pozeral poslednú lampu s Hríbom ( .. prizvaní páni Marián Jusko a Roland Ižip: http://www.tyzden.sk/lampa/lampa-ekonomika.html ...) s témou o tom, že centrálne banky sa chystajú kupovať na sekundárnom trhu štátne dlhopisy, pretože inej cesty ani niet ... aby takto dostali EÚ z krízy ... inak hrozí hospodárska kríza ako v 1939, a práve tej dávajú za následok začatiu II. svetovej vojny ( ... aj keď p. Jusko, až taký skeptický nie je ... ale ..?) ... = zlepšenie pomerov nebude .. a ani tak skoro .. typujem ďalších 10 rokov? ...
Naposledy upravil promont maja : 28.09.12 at 07:12
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

No priznám sa že mi z toho všetkeho behá mráz po chrbte...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Halli Pozri príspevok
Vieš Ivan keby to bolo také jednoduché, tak už je tu kopec riešení, lenže ako to všetko bude po 1.1.vy to ani lastovičky netušia a preto to budeme zrejme riešiť až keď to bude aktuálne. Ideálne by bolo aby mali živnosť a fakturovali si to. Ale takých ideálnych prípadov potom skôr odbudne ko pribudne. Ja chvalabohu nemám kuriča a upratovanie zvažujeme dať upratovacej firme, ktorá to bude fakturovať. A ver že ma riadne štve, že za upratovanie budú schopní dať vlastníci takmer polovicu, čo je za správu domu. Tak takto dopadneme....budeme spravovať domy, viesť ekonomiku, riešiť havárie a revízie, zabezpečovať opravy, riešiť spory a vymáhať dlhy, používať svoje auto, telefon, internet za almužnu/ jeden obed a pivo/....no a teraz počujem ako niekto posmešne povie...však to nerob! ale aj to sa v mnohých SVB stane a potom budú všetci "spokojní"....tak uvidíme...
Vôbec by to nebolo ideálne riešenie, ale obchádzanie Zákonníka práce (čo by tiež niekto niekedy niekomu mohol "zrátať"):

Zákonník práce
Pôsobnosť Zákonníka práce § 1
(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

Najlepšie (nehovorím, že aj najľahšie) riešenie je toto:
otam Pozri príspevok
...Naznačím riešenie: - prečo nezačať rešpektovať zákon v plnom rozsahu a jasne definovať a vysvetliť aj vlastníkom bytov , či v SVB alebo u správcu, že je to rozhodnutie parlamentu, v prenesenom slova význame ...aj ich rozhodnutie...vlastníkov,len vyjadrené niekedy skôr pri voľbách a preto platby za tieto služby, prevádz. výdavky atď/ako je to rôzne nazvané/ sa u každého vlastníka bytu zvýšia, ďalej sa zvýši aj náročnosť účtovania, zasielania hlásení, ale je to asi najtransparentnejšia metóda riešenia .
Nie návod na znižovanie preddavkov do FOÚ alebo plnení za služby, pretože aj jeden jediný prehlasovaný, keď podá návrh na súdne preskúmanie, tak aj po roku, dvoch, mu dá súd za pravdu.
Naposledy upravil Llívia : 27.09.12 at 19:07
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať