Zavrieť

Porady

mám platiť nájom, keď tam nebývam

Po rozvode som sa odsťahovala zo spoločného bytu v BVM, mám už iný trvalý pobyt, v byte býva bývalý manžel ktorý nechce predať byt chce sa stať výlučným vlastníkom a odo mňa stále žiada platiť byt ako nájom a inkaso polovičnou sumou podotýkam toho času som nezamestnaná na podpore
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Advokát pôsobiaci od roku 1991 najmä v oblasti obchodného, občianskeho, pracovného, medicínskeho a farmaceutického práva ako aj v iných oblastiach práva v SR. ...viac JUDr. Pavol Kollár
    Ak ste spoluvlastník bytu musíte prispievať vo výške vášho spoluvlastníckeho podielu - 1/2, na prevádzku a údržbu bytu v rozsahu stanovenom správcom domu (poplatok za správu, príspevok do fondu opráv a údržby, poistenie ....), nemusíte prispievať za spotrebu vody a energii, prípadne iných služieb, ktoré samozrejme nespotrebujete. Na druhej strane by Vám mal podľa platnej judikatúry platiť Váš bývalý manžel za užívanie bytu, čím mu vzniká bezdôvodné obohatenie vo výške 1/2 obvyklého komerčného nájomného v danom mieste, kde sa byt nachádza. Mala by ste si zistiť v nejakej realitnej kancelárii, za akú sumu sa dá byt vo vašom spoluvlastníctve prenajať a u vášho bývalého manžela si uplatniť 1/2 sumy, ktorú vám oznámi realitná kancelária. Ak by váš bývalý nesúhlasil s platením, môžete si voči nemu uplatniť na súde bezdôvodné obohatenie spätne za obdobie dvoch rokov (premlčacia dvojročná doba).

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Máš pravdu podľa osobomesiacov platiť nemusí, ale podľa meračov, prípadne podľa plochy áno.
    Veď to by sa mnohí mohli odsťahovať, keď nemajú z čoho platiť nájomné a neplatiť nič.
    Samozrejme ide hlavne o kúrenie. To býva aj najväčšia položka.
    Pozri si témy
    Sused nekúri
    Ako donútiť suseda kúriť
    a podobne.

    Ak sa jej daný stav nepáči, tak nech si dá vysporiadať BVM.
    Lebo ak jej manžel na byte narobí dlhy a zomrie, tak bude dlžníkom ona.

    Hra na mŕtveho chrobáka sa nemusí vyplatiť.
    Naposledy upravil marjankaj : 19.09.12 at 13:30

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Nie nemá právo od teba požadovať tieto platby. On byt užíva a nájom a inkaso sú platby súvisiace z užívaním bytu.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    BSM vysporiadané? Ak áno a ty už nefiguruješ ako spoluvlastník - má smolu, pretože ho on užíva celý. Ak si odhlásená z trvalého pobytu, musí sa to prejaviť aj vo vyúčtovaniach v osobomesiacoch. Ak nie - to by si aj ty mohla od neho vymáhať polovicu.

    Ale logicky: nebývam tam, nemíňam vodu, elektrinu, plyn, neprodukujem smetie, nevyhrievam sa tam - nemám za čo platiť!
    Xanti Hlúposť, nemusí byť vysporiadané BSM, on nemá právo žiadať tie platby. Môže žiadať pri investíciach do bytu - výmena okien polovicu ale nie na nájom a inkaso. A BSM s tým nič nemá.
    bubkoch hlupost, ma za co platit ! ma platit cast vsetkych poplatkov nesuvisiacich so spotrebovanymi energiami

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    laicky povedane, ak si spolumajitelka, bez ohladu na to ci v byte byvas, musis platit naklady suvisiace s vlastnictvom nehnutelnosti - dane, inkaso mimo spotrebovanych energii (fond oprav, spravu, poistenie, atd)
    na druhej strane mas pravo pozadovat nieco ako "najomne" za to ze on uziva celu nehnutelnost

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    misoft Pozri príspevok
    Ale logicky: nebývam tam, nemíňam vodu, elektrinu, plyn, neprodukujem smetie, nevyhrievam sa tam - nemám za čo platiť!
    Logicky:
    Mám byt v Bratislave. Potom sa odsťahujem napríklad do Košíc vybavím si tam trvalý pobyt a budem tam bývať. Byt v Bratislave mi zostane. Teda za byt v Bratislave by som nemusel platiť, lebo tam nebývam a nič nemíňam?

    Opýtaj sa sita, ten ti to vysvetlí.
    Naposledy upravil marjankaj : 19.09.12 at 09:32

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Pôvodca textu príspevku: misoft
    Ale logicky: nebývam tam, nemíňam vodu, elektrinu, plyn, neprodukujem smetie, nevyhrievam sa tam - nemám za čo platiť!

    Logicky:
    Mám byt v Bratislave. Potom sa odsťahujem napríklad do Košíc vybavím si tam trvalý pobyt a budem tam bývať. Byt v Bratislave mi zostane. Teda za byt v Bratislave by som nemusel platiť, lebo tam nebývam a nič nemíňam?
    Býva tam ex - on míňa. Nespomínal som úhrady s užívaním - FO, iné platby s bytom správcovi - spomínal som to, čo sa dá zdokladovať, zmerať. A ak už tam nemá trvalý pobyt (a predpokladám ani prechodný), na vyúčtovaniach by sa zmenil ten smiešny "účtovný rozmer osobomesiac" (ak ju ex neodhlásil).

    Teda logicky nemôže platiť za vodu, elektrinu, plyn, keď tam nie je. To isté TKO - nie je tam, nemá tam pobyt, nemôže platiť to čo nevyprodukuje.

    A ešte niečo - pokiaľ by vo vyučtovaní stále figurovala ako bývajúca, pritom je v meste odhlásená - kto za to zodpovedá okrem nej? Aj jej ex.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Misoft.
    Opýtaj sa sita.
    Koľko je nevykurovaných bytov, kde nikto nebýva. Ale platiť musia podľa vyúčtovania.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nechcem sa hádať, ale vo vyúčtovaniach za užívanie sa niektoré položky účtujú podľa meradiel (vodomery, plynomery, pomerové merače) - tam to neogabeš - ale!
    Prečo by mala potom platiť za to, ak z fakturovaného množstva ona nemala nič a všetko spotreboval ex? Veď by sa on prakticky na nej obohacoval.
    A ďalej - niektoré položky sa zase rozpočítavajú aj na počet osôb v byte - tzv. osobomesiace - teda ak je odhlásená z trvalého pobytu v tom byte, automaticky je upravená hodnota osobomesiac - prečo by teda mala platiť, ak v tom byte nie je vedená (v evidencii bytu). Opäť by potom mal jej ex neoprávnený majetkový prospech.
    Dane - to žiaľ musí platiť.

    Možno by to sito vyvrátil, ale tiež by sa nad tým pozastavil - ako môže byť niečo účtované na osobu, ktorá tam nebýva (niektoré veci však musia byť účtované - tie spomínané dane - tie sa viažu na vlastníctvo).

    Koľko je nevykurovaných bytov, kde nikto nebýva. Ale platiť musia podľa vyúčtovania.
    Ale niektoré byty sú papierovo obývané - trvalý pobyt, prechodný pobyt. Tie, ktoré fakt nemajú majiteľa - teda nik nebýva - platia ostatní na neho!

    Príklad: som majiteľ auta - nejazdím po diaľnici. Otázka - musím platiť dialničné poplatky? NIE, lebo neužívam, ale vozidlo vlastním, teda poplatky s vlastníctvom vozidla musím platiť.
    To isté u bytu - nespotrebúvam (spotrebuje niekto iný - ex), nebývam tam, nie som tam evidenčne podchytený - neplatím, vlastním ale ten byt - štátom dané poplatky však musím platiť.
    Naposledy upravil misoft : 19.09.12 at 13:21

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Máš pravdu podľa osobomesiacov platiť nemusí, ale podľa meračov, prípadne podľa plochy áno.
    A tu je pes zakopaný - ona tam nebýva, ex všetko spotrebúva a pýta, aby ona 1/2 platila - nie je toto náhodou nezákonné obohatenie?
    Na toto sa pýtala. Jej ex totiž žiada, aby platila 1/2 nákladov, ktoré on využíva na 100%.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    To, že byt je prázdny, neobývaný neznamená, že nemá vlastníka a vlastník má vždy svoje práva a povinnosti!

    Zo zákona 182/1993, § 14, odsek 1 mu vyplýva toto jeho základné právo a povinnosť, ale nikto ho nemôže nútiť a ani donútiť, aby sa zúčastňoval schôdzi vlastníkov. No rozhodnutia, ak sú v súlade s uvedeným § 14 sú záväzné aj pre neho.

    (1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov.

    Hm ... platenie, neplatenie?!

    Musí platiť! Aj keď nebýva.

    1. Poplatok na správu domu.

    2. Mesačný preddavok do FOaÚ podľa dohodnutej výšky za jeden m2 podlahovej plochy, plus 25 % z plochy balkóna, lodžie, terasy, ak je možný prístup z bytu na konkrétny balkón, lodžiu, terasu.

    3. Predpísané, mesačné Úhrady za plnenia, služby. Mali by byť jedna dvanástina nákladov za predošlý rok. Je vecou vlastníka, aby si odkontroloval, či ih výšku správa domu neprehnala.

    Prvé dve veci sú v ročnom vyúčtovaní uvedené, ale nepodliehajú ročnému zúčtovaniu. Poplatok na správu domu je správcov. A FOaÚ zostáva ako rezerva do budúcnosti.

    Čo sa týka služieb, tak to zákona je povinnosť každého vlastníka, teda aj nebývajúceho uhrádzať časť nákladov za niektoré služby.

    Vykurovanie, podiel zo základnej zložky nákladov domu 60 %, ak sa vlastníci nedohodli inak. Zvyčajne podľa podlahovej plochy.

    Teplo dodané v teplej vode, náklady, podiel z 10 % nákladov rovným dielom na byt, ak s vlastníci nedohodli inak.

    Studenú vodu, podiel podľa zaznamenanej hodnoty na vodomery, prípadne inak, ako sa spoluvlastníci dohodli.

    Poistné, dažďová voda, prípadne náklady za iné služby, podiel, ktoré sa rozpočítavajú podľa podlahovej plochy.

    Výťah, osvetlenie, prípadne iné služby, ktoré sa rozpočítavajú podľa osobomesiacov, ak si vlastník neodhlási na konci roka osoby nebývajúce v byte.

    Ak ma na PRT, alebo určenom meradle nulovú hodnotu, tak zo spotrebnej zložky za kúrenie, úhrada je nula.

    Ak na vodomery na studenú vodu je spotreba nula, tak aj úhrada nákladov je nula, ak sa nedohodli spoluvlastníci inak.

    Ak si nahlásil na konci roka nula osobomesiacov, tak úhrada je nula, to by malo byť za predpokladu, že sa vlastník počas roka skutočne v dome neobjavil, Ak tak minimálne jeden osobomesiac v roku by si mal nahlásiť.

    Vzniknutý preplatok musí správa domu vrátiť vlastníkovi do 31.5. nasledujúceho roka, plus reklamačná doba.

    V konkrétnom uvedenom príklade?

    Správa domu si pýta mesačné úhrady za užívanie bytu od vlastníka bytu, alebo od manželov, od toho, ktorého má zaevidovaného na správe domu. Upomienky posiela ma adresu bytu. Ak neplatí ani jeden, spoluvlastníci im môžu dať byt do dražby. Ak sú manželia rozvedení, ale ešte stále sú spoluvlastníci bytu, tak je to na ich vzájomnej dohode, alebo ako rozhodne súd.

    Inak príspevok č. 5 je podľa môjho gusta.
    Naposledy upravil sito : 19.09.12 at 14:32
    marjankaj Tak tak nie logika ale zákony

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    misoft Pozri príspevok
    A tu je pes zakopaný - ona tam nebýva, ex všetko spotrebúva a pýta, aby ona 1/2 platila - nie je toto náhodou nezákonné obohatenie?
    Na toto sa pýtala. Jej ex totiž žiada, aby platila 1/2 nákladov, ktoré on využíva na 100%.
    No môžu sa aj súdiť, keď sa nevedia dohodnúť sami.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    misoft Pozri príspevok
    Ale niektoré byty sú papierovo obývané - trvalý pobyt, prechodný pobyt. Tie, ktoré fakt nemajú majiteľa - teda nik nebýva - platia ostatní na neho!

    Príklad: som majiteľ auta - nejazdím po diaľnici. Otázka - musím platiť dialničné poplatky? NIE, lebo neužívam, ale vozidlo vlastním, teda poplatky s vlastníctvom vozidla musím platiť.
    To isté u bytu - nespotrebúvam (spotrebuje niekto iný - ex), nebývam tam, nie som tam evidenčne podchytený - neplatím, vlastním ale ten byt - štátom dané poplatky však musím platiť.
    Vieš, existuje zákon o vlastníctve bytov a tam sú stanovené práva a povinnosti vlastníka bytu.

    A pokiaľ ide o tie autá si si istý, za čo budeš platiť? Nečítaš, čo všetko vláda chce spoplatniť? Pri kúpe auta, pri preregistrácii a ja neviem, čo ic ešte napadne?
    Ako povedal jeden rímsky cisár, keď dal spoplatniť používanie verejných záchodov. Peniaze vraj nesmrdia.
    misoft ..a preto už tú kraksňu dávno nemám a ani nechcem. A verejné oné sú aj u nás spoplatnené - a veru smrdia poriadne (tie oné - niektoré)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.