Zavrieť

Porady

vytvarne umenie (malovanie a predaj obrazov a ich reprodukcii) - musi byt zivnost?

Dobry den,
chcem sa opytat, je povinnost zalozit si zivnost v pripade "podnikania" v oblasti vytvarneho umenia, konkretne malovanie a predaj obrazov a ich reprodukcii?
Je osoba podnikajuca v tejto sfere povinna podavat danove priznanie, pokial zisk prekroci urcitu hranicu?
Su povinne odvody? Alebo je to na dobrovolnej baze, vo vyske ako si sam urcim? Teda nie statom urcenu vysku podla vymer. zakladu a pod.?
Co sa tyka registracnej pokladne - v pripade platby v hotovosti, musi byt registracna pokladna?
Dakujem vopred za vsetky rady a dotazy.
Naposledy upravil gabriska : 30.09.12 at 10:50
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    Príspevok sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou uvedených v podnikateľskom zámere a musí byť použitý v období od podpísania dohody do ukončenia záväzku na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti.

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Dobry den, na cinnosti, ktorych vysledkom je vytvorenie autorskeho diela, vam zivnostensky urad zivnost nevyda. Vlastne diela mozete bez zivnosti aj predat, ak ale budete realizovat predaj alebo sprostredkovanie predaja cudzich diel ( sustavne, za ucelom zisku ..) mali by ste si ohlasit kupu-predaj tovaru, resp. sprostredkovatelsku cinnost.
    Prijem z vytvarania vytvarnych diel podlieha dani z prijmov podla ust. par 6 odsek 2 zakona o dani zprijmov, povinnost podat nadove priznanie vsak zavisi od vasich celkovych prijmov podliehajucich dani z prijmov. V zasade plati, ze povinost podat danove priznanie vznika pri dosiahnuti zdanitelnych prijmov viac ako 50% z nezdanitelnej casti zakladu dane, cca 1800 eur.
    Pekny den.

    gabriska je offline (nepripojený) gabriska

    gabriska
    Dakujem za reakciu...
    Avsak stale mi nie su jasne nasl. body:
    1.ako je to s odvodmi? Kedze teda by jednalo o slobodne povolanie, povinnost platit odvody vznika len v zdravotnej poistovni? Ostatne je na dobrovolnej baze?
    V akej vyske? Je urcena min. sadzba? Nemam v tom celkom jasno, kedze od 01/01/2012 nadobudol platnost zakon, ktr. nariaduje pripoistenie sa v celom baliku (nemocenske, poist. v nezamestnanosti, dochodkove)...
    2. registracna pokladna - je povinna?

    gabriska je offline (nepripojený) gabriska

    gabriska
    Este ma napada dalsia vec v suvislosti s bodom c.1:
    V pripade, ze som matka dietata do veku 6r, dochodkove poistenie moze za mna platit stat, pokial sa prihlasim v soc. poistovni...teda cisto teoreticky by mi pripadlo platit povinne len do zdravotnej poistovne? Osobne by som urcite chcela platit vsetky odvody, avsak zaujimalo by ma v akej vyske?

    gabriska je offline (nepripojený) gabriska

    gabriska
    Prosim, vie mi niekto poskytnut odpoved na moje otazky?

    Dal by sa v mojom pripade vyuzit prispevok na podnikanie z UPSVaR (za predpokladu, ze podmienky splnam), keby som si napriek tomu chcela zalozit zivnost za ucelom kopirovania a nasledneho predaja umel. diel (obrazov a pod.)?
    Je v tomto pripade povinna registracna pokladna?

    gabriska je offline (nepripojený) gabriska

    gabriska
    Zdravim,
    medzicasom som sa dopatrala k odpovediam na niektore vyssie uvedene otazky, no jedna dolezita, na ktr. poprosim reakciu, pokial niekto ma skusenost:

    Mozem poziadat o dotaciu z UPSVaR aj v pripade, ze si nechcem zakladat zivnost, ale budem podnikat vo forme slobodneho povolania?
    Ak ano, ake by boli (ne)vyhody, prip. rozdiely?

    Dakujem vopred.
    Naposledy upravil gabriska : 15.10.12 at 16:58 Dôvod: gr

    martin33AA je offline (nepripojený) martin33AA

    pán martin33AA
    na umelckú tvorbu sa živnosť nevydáva - spravuje sa autorským zákonom.
    hodila by sa ti činnosť:
    1/ "prevádzkovanie galérie"
    2/ "maloobchod a velkoobchod"
    3/ "sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu"

    vytvarne umenie (malovanie a predaj obrazov a ich reprodukcii) - musi byt zivnost?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.