Zavrieť

Porady

Práva k bytu

Dobrý deň!
Mám problém a potrebovala by som radu: Vo februáry sme si s priateľom kúpili byt. Časť penazí som mala našetrenú na účte v PSS odkial sme si brali hypotéku na dofinancovanie. Byt aj hypotéka sú písané na mna (aj keď hypotéku platíme napolovicu). Chystáme sa teraz prerábať byt (toto bude z veľkej časti financovať priateľ). Rada by som sa teda spýtala či existuje právna možnoť ošetrenia takéhoto vztahu aby bol môj priateľ chránení pre prípad, že sa rozídeme (aby mal nárok na vrátenie svojej vloženej čiastky). Myslím tým či je možné spraviť nejakú Dohodu,Zmluvu alebo napr. moje Vyhlásenie o tom, že som si ako majiteľ bytu vedomá svojich záväzkou voči nemu. Zatiaľ mi laické okolie stále tvrdí, že najlepšie bude ak ho na kataster prihlásim ako polovičného majiteľa.
Vopred ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Naklady na byt platite na polovicu, lebo tam obaja byvate. Tuie do vlastnictva neplet.

    Treba si premysliet, aky je podiel vkladu kazdeho z vas do bytu.

    Zatial priatel nevlozil do bytu tolko, aby mal narok na vlastnictvo polovice.

    Zakon ho chrani v tom zmysle, ze ak by ste sa rozisli, ty by si musela jeho investicie do tvojho majetku vratit.
    Ak by ste sa nedohodli, tak ich od teba vysudi.

    Len si uvedom, ze v pripade rozchodu, budes musiet jemu vyplatit investicou do rekonstrukcie a aj polovicu vkladov na hypoteku.
    co v pripade, ze ti ostane cela hypoteka nebude jednoduche uhradit.

    Lenze v pripade, ze na neho polovicu bytu prepises (ak to vobec je mozne, ak je na byte hypoteka, musis s darovanim ci predajom suhlasit aj banka, teda u vas stav. sporitelna),
    hypoteka ostane po rozchode nadalej tebe a on bude mat cistu polovicu bytu, nezatazenu.
    V takom pripade by ti mohol chciet pri vysporiadani svoju polovicu bytu predat a bola by si na tom este horsie ako v prvom pripade.

    xtriadax je offline (nepripojený) xtriadax

    xtriadax
    Nerozumiem týmto problémom. Veď keď si s niekým kupujem byt tak chcem s ním asi žiť a všetko beriem ako spoločné. Robím všetko pre rodinu. Rozmýšľať už teraz nad rozchodom a kupovať spoločný byt je pre mňa divné

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Laicke oko ti hovori vcelku zle.
    Hypoteku budes splacat napr. 20 rokov a po roku sa rozidete.
    Priatel bude mat polovicu bytu a ty sice tiez polovicu, ale aj hypoteku. Na ktoru ti po rozchode priatel neprispeje ani eurom.

    Ake prostriedky priatel zatial vlozil do bytu? A ake sa chysta vlozit?
    V pripade rozchodu ma narok na vratenie penazi, ktore investoval do tvojho majetku.
    Treba si odkladat vsetky blocky a po pripadnom rozchode sa rozumne dohodnut na vysporiadani.
    (a uvazuj aj nad tym, odkial vezmes peniaze, ktorymui ho vyplatis, ak sa rozidete)

    werhor je offline (nepripojený) werhor

    werhor
    Ja sa s ním nechystám rozísť, tu ide predsa o to, že on je momentálne úplne právne nechránení. Chceme mať obaja v tomto čisto a klud, lebo teraz je v takej situácií, že keby sa mi náhodou niečo stalo tak on nezdedí nič z majetku do ktorého prispieval. Tu nejde o city a dobrú vôlu ale o právne čisté vztahy.

    werhor je offline (nepripojený) werhor

    werhor
    ivka70 Pozri príspevok
    Laicke oko ti hovori vcelku zle.
    Hypoteku budes splacat napr. 20 rokov a po roku sa rozidete.
    Priatel bude mat polovicu bytu a ty sice tiez polovicu, ale aj hypoteku. Na ktoru ti po rozchode priatel neprispeje ani eurom.

    Ake prostriedky priatel zatial vlozil do bytu? A ake sa chysta vlozit?
    V pripade rozchodu ma narok na vratenie penazi, ktore investoval do tvojho majetku.
    Treba si odkladat vsetky blocky a po pripadnom rozchode sa rozumne dohodnut na vysporiadani.
    (a uvazuj aj nad tym, odkial vezmes peniaze, ktorymui ho vyplatis, ak sa rozidete)
    Práve preto hľadám iné riešenie ako to vyriešiť, lebo on by mi musel teraz dať dosť veľký obnos financií aby sa dotiahol na moj prvotný vklad.
    Máme zatiať zriadení zvlášt učet na platenie hypotéky kam každý z nás vkladá polovicu splátky a na výpisoch je to vidieť (moje č.účtu, jeho č.účtu).
    Platí vždy polovicu celkových nákladou na byt+prerábanie financuje výlučne on.

    werhor je offline (nepripojený) werhor

    werhor
    Neviem či to niečo mení ale zabudla som dopísať, že v tom byte máme obaja od septembra trvalí pobyt.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.