Zavrieť

Porady

Prekročenie počtu paragrafov

Príjemné dobré ránko

vedel by mi niekto poodhaliť tajomstvo paragrafov- sprevádzanie rod. príslušníka a ošetrenie. ZC vyčerpal všetkých 7 paragrafov na ošetrenie a priniesol ešte ďalšie, čiže dokopy ich už má 9. Keď som robila výplatu, tak som mu ich klasicky nahodila ako ošetrenie,ale vymazala som náhrady- je to takto správne? Je to vlastne ako neplatené voľno a preto by ma zaujímalo, či tam nevzniká nejaká povinnosť k SP- ako odlásenie

Za odpovede a rady ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Erislava je offline (nepripojený) Erislava

    Erislava
    Podľa § 26 ods 1 Zákona 461/2003 sa za obdobie prerušenia poistenia považuje obdobie, keď zamestnanec čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy,podľa tohto by mal mať poistenie prerušené, radšej by som sa s ním dohodla buď na dovolenke alebo že si to nadpracuje.

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    nickush3 Pozri príspevok
    Príjemné dobré ránko

    vedel by mi niekto poodhaliť tajomstvo paragrafov- sprevádzanie rod. príslušníka a ošetrenie. ZC vyčerpal všetkých 7 paragrafov na ošetrenie a priniesol ešte ďalšie, čiže dokopy ich už má 9. Keď som robila výplatu, tak som mu ich klasicky nahodila ako ošetrenie,ale vymazala som náhrady- je to takto správne? Je to vlastne ako neplatené voľno a preto by ma zaujímalo, či tam nevzniká nejaká povinnosť k SP- ako odlásenie

    Za odpovede a rady ďakujem
    Keďže si tzv. paragrafy vyčerpal, buď bude mať dovolenku, alebo neplatené voľno. Na obdobie neplateného voľna mu musíš prerušiť poistenie v SP.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    katka50 Pozri príspevok
    Keďže si tzv. paragrafy vyčerpal, buď bude mať dovolenku, alebo neplatené voľno. Na obdobie neplateného voľna mu musíš prerušiť poistenie v SP.

    S tym nesuhlasim, zamestnanec ma pravo na volno kvol inavsteve lekara, ak ma na to potvrdenie od lekara
    a nejde klasicke neplatene volno, pri ktorom by malo byt prerusene poistenie v SP.

    Ide o klasicku osobnu prekazku v praci, pracovne volno bez nahrady mzdy, ale nejde o neplatene volno ako take ....

    § 141
    Dôležité osobné prekážky v práci

    ...
    (2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

    a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

    1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
    2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
    3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
    ....+

    nickush3 je offline (nepripojený) nickush3

    nickush3
    ..no ja si tiež myslím, že by to malo byť brané ako návšteva u lekára a nezadávať to do programu ako neplatené voľno..neviem no ibaže teraz ked som to zadala ako klasické ošetrenie, tak program mi vyhadzuje tabuľku, že ZC prekročil počet paragrafov. Tak neviem ani ako to mám spravne zadať..katastrofa :-/...ale odhlásenie zo SP by som nerobila...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    nickush3 Pozri príspevok
    ..no ja si tiež myslím, že by to malo byť brané ako návšteva u lekára a nezadávať to do programu ako neplatené voľno..neviem no ibaže teraz ked som to zadala ako klasické ošetrenie, tak program mi vyhadzuje tabuľku, že ZC prekročil počet paragrafov. Tak neviem ani ako to mám spravne zadať..katastrofa :-/...ale odhlásenie zo SP by som nerobila...
    Daj to ako pracovné voľno bez náhrady mzdy. Tak ako uvádza Ivka, zamestnanec má na to nárok.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    nielen prerušené poistenie v SP ale i do ZP.....
    zamestnanec, aby takého niečo nemal, pri čerpaní voľna napr.1/2 dňa tieto povinnosti odpadajú.....

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nickush3 Pozri príspevok
    ..no ja si tiež myslím, že by to malo byť brané ako návšteva u lekára a nezadávať to do programu ako neplatené voľno..neviem no ibaže teraz ked som to zadala ako klasické ošetrenie, tak program mi vyhadzuje tabuľku, že ZC prekročil počet paragrafov. Tak neviem ani ako to mám spravne zadať..katastrofa :-/...ale odhlásenie zo SP by som nerobila...
    v akom mzdovom SW robíš ?

    nickush3 je offline (nepripojený) nickush3

    nickush3
    Robím v MRP...ale nejde mi do hlavy ako ho ja stiham odhlasit zo SP aj zo ZP, ak to, ze on je prec dopredu nevie velmi nikto..akurat tak majster a ten mi prinesie papiere az neskor- urcite je to par dni po osetreni...ohlasit ZC je potrebne najneskor v ten den..tak ako to stihate?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nickush3 Pozri príspevok
    Robím v MRP...ale nejde mi do hlavy ako ho ja stiham odhlasit zo SP aj zo ZP, ak to, ze on je prec dopredu nevie velmi nikto..akurat tak majster a ten mi prinesie papiere az neskor- urcite je to par dni po osetreni...ohlasit ZC je potrebne najneskor v ten den..tak ako to stihate?
    Skús si zavolať do MRP. účtovný SW OLYMP od Krosu má tento problém vyriešený zložkou mzdy A15 - pracovné volno zákonné (neplatené)

    nickush3 je offline (nepripojený) nickush3

    nickush3
    ...ďakujem všetkým veľmin pekne...takže zhrnutie je, že odhlásiť na ten deň aj zo SP aj zo ZP a zadať ako pracovné voľno neplatené, áno???

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    Nárok je 7 dní v roku na ošetrenie + 7 dní na sprevádzanie rodinného príslušníka.... v zadaní to nie je upresnené.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.