Zavrieť

Porady

oslobodenie od dane pri predaji novostavby RD

Prosim poradte mi, chcem predat novostavbu rodinneho domu a danove urady v tom same nemaju jasno, resp. kazdy z nich mi poradil nieco ine alebo sa odvolavaju na nejake metodiky, ktore nie su beznemu obcanovi pristupne.

Moj problem spociva v tom:
Mam novostavbu rodinneho domu, ktoru som sa rozhodla predat a neviem od kedy sa na mna nevztahuje danova povinnost platenia dane z prijmu.
Skolaudovana stavba bola v marci 2004, trvaly pobyt tam mam od sept. 2004. Keby som vychadzala z § 9 ods. 1 zakona o dani z prijmu, tak som od dane oslobodena po sept. 2006. Avsak ked som volala na jeden nemenovany danovy urad povedali mi, ze som oslobodena po dvoch rokoch od kolaudacie, ale nevedeli mi povedat z coho vychadzali. Tak isto som sa stretla s nazorom, ze rodinny dom nespada pod oslobodenie podla 9 ods. 1 nakolko to nie je ani byt ani obytny dom s najviac dvomi bytmi ale ze sa nan vzahuje ustanovenie § 9 ods. 2., cize ho mozem predat az po piatich rokoch od nadobudnutia.
Prosim poradte mi, uz som z toho naozaj zufala, ale hlavne na nekompetentnych uradnikov, ktori za nase peniaze sedia na teplych uradnickych miesteckach ale nedokazu si nastudovat ani zakladne veci zo svojej prace. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Keby som vychadzala z § 9 ods. 1 zakona o dani z prijmu, tak som od dane oslobodena po sept. 2006.
    Áno.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Súhlasím s Benkou, že na oslobodenie od dane sa bude vztahovať termín september 2006. Dátum kolaudácie by sa dal použiť iba v prípade podľa § 9 odst 1 b), ako dátum nadobudnutia, ale tam je zasa doba 5 rokov.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    svojar
    Súhlasím s Benkou, že na oslobodenie od dane sa bude vztahovať termín september 2006. Dátum kolaudácie by sa dal použiť iba v prípade podľa § 9 odst 1 b), ako dátum nadobudnutia, ale tam je zasa doba 5 rokov.
    Tiež mám ten istý názor
    Oslobodenie od dane z príjmu predaja spomínanej nehnuteľnosti sa vzťahuje na daňovníka,
    ak tam má trvalý pobyt pred predajom najmenej 2 roky (podľa § 9 ods 1 a), alebo
    po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia (podľa § 9 ods 1 b)

    Naposledy upravil Evanka : 22.02.06 at 14:25

    oslobodenie od dane pri predaji novostavby RD

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.