Zavrieť

Porady

živnostníci,novela od 1.11.2004

jana jana

jana je offline (nepripojený) jana

Od 1. novembra si budú môcť živnostníci uplatniť výdavky na stravovanie,stravné + vreckové do zahraničia, cestovné náhrady.
Mňa by zaujímalo akou formou si budú môcť uplatniť výdavky na stravovanie
v tuzemsku. Tiež formou stravných lístkov napr.Vaša stravovacia...
alebo náhrady na stravne 80,- Sk? Aký máte názor na stravovanie. Ďakujem
Usporiadat
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Pokial používate vozidlo na podnikateľské účely, zaplatíte cestnú daň, rozdiel je len v tom že ak nemáte vozidlo zaradené do majetku firmy, doteraz ste si mohli uplatniť do výdavkov len náhradu PHM. Od 1.11. už okrem PHM si môžete uplatniť do výdavkov resp. nákladov aj náklady na prevádzku vozidla, podľa zákona o cestovných náhradách /doteraz to bolo možné len pre zamestnancov./
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ja len podotýkam, že pokiaľ auto nie je zaradené v majetku firmy a je ešte lízované podnikateľom /teda podnikateľ platí leasing na auto nezaradené do majetku firmy/ do skončenia leasingu je jeho majiteľom leasingová spoločnosť a teda náhrada sa nesmie uplatniť.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Viete, nie som si celkom istá- "...výdavky vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou na INOM MIESTE AKO JE MIESTO v ktorom činnosť vykonáva..." to je myslené tak, ako si to vysvetľuje PALINO, že aj keď pôjdem niečo vybavovať do mesta, alebo trebárs vedľa do budovy, že si môžem uplatniť náhradu stravného??? To je celé akési čudné, takže keď makám celý deň v kanclíku, nemám nárok byť hladná, ale v susednom meste už môžem?
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

VieraM
Pokial používate vozidlo na podnikateľské účely, zaplatíte cestnú daň, rozdiel je len v tom že ak nemáte vozidlo zaradené do majetku firmy, doteraz ste si mohli uplatniť do výdavkov len náhradu PHM. Od 1.11. už okrem PHM si môžete uplatniť do výdavkov resp. nákladov aj náklady na prevádzku vozidla, podľa zákona o cestovných náhradách /doteraz to bolo možné len pre zamestnancov./
Podľa mňa si od 1.11.2004 ak nebolo zaradené auto do podnikania a sme SZČO dať PHM /tie sme si mohli dať aj doteraz/ a náhrady za opotrebenie auta na km. Nemôžeme si dať do výdavkov opravy auta, alebo nákup oleja a pod.
Má niekto iný názor?
0 0
slniecko slniecko

slniecko je offline (nepripojený) slniecko

chcela by som sa spýtať jednu vec. Ak mám v živnostenskom liste sídlo na východnom
Slovensku a pracujem v Bratislave, môžem to brať ako "mimo sídla firmy"? môžem si odpočítať aj električenku, čiže cestovné?
0 0
luka luka

luka je offline (nepripojený) luka

Ako to tu citam, tak to chapem asi takto. Od 1.1.2004 si akoze nezaradim auto do majetku a uplatnujem si len PHM a nic okrem toho(opravy, zak a havar. poistku). A od 1.11.2004 si uz uplatnujem aj nahradu (6,20/km)+skutocne prejazdene PHM a zase ani opravy a poistky. Cize, co sa oplati viac: zaradit auto do majetku(jedna sa len o vytvorenie jedneho interneho dokladu a jeho uctovanie) alebo naklady "nadbiehavat" cez cestovne nahrady? - mam zaplatenu cestnu dan od 1.1.2004.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

často sa tu spomínajú náklady súvisiace s prevádzkou vozidlo - tie sú zahrnuté v tých 6,20 Sk/km, čiže žiadne iné náklady nie je možné uplatniť!!
Ak to zhrniem: vozidlo nezaradené do podnikania (súkromné), od 1.11. po zaplatení cestnej dani je nárok na náhradu vo výške PHM+6,20 Sk/km.
Vozidlo zaradené (hoci len v roku 2004) - iba PHM a skutočné výdavky na vozidlo (opravy, údržba, poistenie)
Tí, čo auto zaradili v roku 2004, najskôr v roku 2005 by som vyradila, pretoze by mohli byť problémy s dan.úradom - skutočne by sa to posudzovalo ako neoprávnený náklad - zaradit auto, vyuzit čo sa dá a potom vyradit.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

SLNIECKO:
určite áno, ale treba vyhotoviť cestovný príkaz, kde bude jasné, že pracuješ (ako podnikateľ) v Blave a kam tam chodievaš - samozrejme, ak máš náklady na ubytovanie, aj na tie je nárok.
Naposledy upravil ekin : 14.10.04 at 05:01 Dôvod: To: slniečko
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

ekin
často sa tu spomínajú náklady súvisiace s prevádzkou vozidlo - tie sú zahrnuté v tých 6,20 Sk/km, čiže žiadne iné náklady nie je možné uplatniť!!
Ak to zhrniem: vozidlo nezaradené do podnikania (súkromné), od 1.11. po zaplatení cestnej dani je nárok na náhradu vo výške PHM+6,20 Sk/km.
Vozidlo zaradené (hoci len v roku 2004) - iba PHM a skutočné výdavky na vozidlo (opravy, údržba, poistenie)
Tí, čo auto zaradili v roku 2004, najskôr v roku 2005 by som vyradila, pretoze by mohli byť problémy s dan.úradom - skutočne by sa to posudzovalo ako neoprávnený náklad - zaradit auto, vyuzit čo sa dá a potom vyradit.
Ak ale vyradia auto v roku 2005, nemôžu si aj tak uplatňovať náhradu
naň keby ho používali ako nezaradené/súkromné/, pretože už raz bolo zaradené v majetku. Týkalo by sa to len nového auta uplatnenie náhrady.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Poradíte mi poradcovia? Živnostník zaplatil účastnícky poplatok za základné školenie pre reprezentantov firmy "XY", pre ktorú bude pracovať na zmluvnom základe. Na faktúre za školenie (celková suma fa 5000,-) je dole veta: Náklady na stravu tvoria čiastku v sume 1.245,30 Sk. Akú sumu môžem dať do výdavkov?
0 0
Andrej Ahoy Andrej Ahoy

Andrej Ahoy je offline (nepripojený) Andrej Ahoy

hm, a ako zaradim auto do majetku firmy - som zivnostnik a nezamestnavam nikoho...? cestnu dan som zaplatil. Co dalej?
Dakujem
0 0
Darin Darin

Darin je offline (nepripojený) Darin

jess
Ja len podotýkam, že pokiaľ auto nie je zaradené v majetku firmy a je ešte lízované podnikateľom /teda podnikateľ platí leasing na auto nezaradené do majetku firmy/ do skončenia leasingu je jeho majiteľom leasingová spoločnosť a teda náhrada sa nesmie uplatniť.
Toto platí, keď splátky leasingu platí SZČO cez živnosť, keď si splátky platí ako fyzická osoba môže si uplatniť základnú náhradu za km 6,20 ?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ja si platím leasing auta ako FO. Nedávam si to do nákladov živnosti. V technickom preukaze je zapísaná ako majiteľ auta leasing.spoločnost a nie ty. Ty si majiteľom až po splatení leasingu, preto pokiaľ ešte platíš leasing, tak si 6,20 uplatniť nemôžeš!
0 0
Darin Darin

Darin je offline (nepripojený) Darin

jess
Ja si platím leasing auta ako FO. Nedávam si to do nákladov živnosti. V technickom preukaze je zapísaná ako majiteľ auta leasing.spoločnost a nie ty. Ty si majiteľom až po splatení leasingu, preto pokiaľ ešte platíš leasing, tak si 6,20 uplatniť nemôžeš!
V technickom preukaze je moje meno napriek tomu, že ešte nemám splatný leasing a auto nieje moje. Čo v takom prípade ?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Vie mi niekto poradiť s otázkou, ktorú som zadala v tejto téme 18.10.04?
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Pauli tú stravu by som odpočítala keď už tam je vyčíslená. Toť môj názor.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Darin, tam si zapísaná ako držiteľ auta, nie majiteľ. Vieš čo, nemám presne pri sebe papiere, ale je to tak. Mňa takto zrušila daňováčka. Tiež som si myslela, že je to to isté ale je to v zákone vymedzené , majiteľ a držiteľ vozidla je rozdiel.

Darin
V technickom preukaze je moje meno napriek tomu, že ešte nemám splatný leasing a auto nieje moje. Čo v takom prípade ?
0 0
Darin Darin

Darin je offline (nepripojený) Darin

jess
Darin, tam si zapísaná ako držiteľ auta, nie majiteľ. Vieš čo, nemám presne pri sebe papiere, ale je to tak. Mňa takto zrušila daňováčka. Tiež som si myslela, že je to to isté ale je to v zákone vymedzené , majiteľ a držiteľ vozidla je rozdiel.
Prosím ťa a keď som zamestnaná vo firme s.r.o. a používam svoje auto vo firme na služobné účely firmy a auto mám na leasing môže mi firma preplatiť aj základnú náhradu na k, 6,20 ?
0 0
Monika1 Monika1

Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

Podľa môjho názoru si môže podľa spomínanej novely zákona uplatňovať stravné SZČO aj v tuzemsku ale len vtedy, ak splní podmienku, že bude vykonávať svoju činnosť v inom mieste, ako je miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva. Napr.: v meste A v SR na hlavnej ulici prvádzkujem obchod s drogistickým tovarom. Miesto výkonu mojej činnosti je spomínaná predajňa drog. tovaru. Vyberiem sa na nákup tovaru alebo na obchodné jednanie do mesta B v SR. V tomto prípade ide o iné miesto ako miesto, kde vykonávam svoju činnosť a preto mám nárok na stravné v zmysle zákona č. 119/1992 Zb. o cestovných náhradách. V prípade autodopravcov by som stravné v tuzemsku neuplatňovala, pretože nie je možné presne určiť miesto výkonu jeho práce. Miesto výkonu jeho práce je totiž všade tam, kde prepravuje predmety a väčšinou to nie je to isté miesto.
0 0
Monika1 Monika1

Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

Áno, podľa mňa môžeš uplatňovať ako zamestnanec náhradu vo výške 6,2, za Km.
V zákone sa nehovorí, že ty musíš byť majiteľom vozidla. Stačí, ak ti zamestnávateľ podpíše cesťák pred cestou a ty v tom cesťáku uvedieš akým mot. voz. ideš na sl. cestu. K vyúčtovaniu cestovného však musíš priložiť fotokópiu technického preukazu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať