Zavrieť

Porady

Práca v Rakúsku a nárok na podporu.? Čo na to treba?

Dobrý deň,

chcel by som poprosiť o radu niekoho kto s tím má skúsenosť. Pracujem asi 3 roky v Rakúsku. Prvé dva roky na živnosť a teraz asi 14 mesiacov na zmluvu. Ale firma končí. Dostal som výpoveď na dohodu s kladnými referenciami.

Teraz by ma ale zaujímalo či mám nárok na podporu alebo sociálne dávky.? Trvalí pobyt mám stále na Slovensku ale prechodní mám v rakúsku po celú dobu zdržovania sa tu. Všetko som si doteraz poctivo platil a na úrade práce som v Rakúsku evidovaný nebol.
Ak mám nárok na podporu poradili by ste mi aj na čo si mám dávať pozor.?
Ďakujem za každú radu a prajem pekný večer.

s pozdravom Martin
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Podla tohoto
    http://www.eures.sk/main/zmeny-v-soc...ost-806-1.html

    potrebujes iba svoje rakuske cislo poistenia

    A tu je kompletne info

    http://www.eures.sk/main/rakusko-810-1.html

    http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...Ycev_h7ymu53Ew
    Naposledy upravil ivka70 : 26.10.12 at 19:57

    sanny237 je offline (nepripojený) sanny237

    sanny237
    Musíš mať odrobených 52 týždňov za posledné dva roky a trvalý pobyt v Rakúsku, aby si dostal podporu, sociálne dávky neviem...

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Podla mna nemusis mat TP v Rakusku, podla pravidiel EU, ktore zjednocovali narok na davky v nezamestnanosti od maja 2010, by si mal o podporu ziadat v Rakusku. skor na Slovensku by si ju nemal dostat, ak nemas na SK vazby (vlastnu rodinu, nehnutelnost a pod.)

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    ivka70 Pozri príspevok
    Podla mna nemusis mat TP v Rakusku, podla pravidiel EU, ktore zjednocovali narok na davky v nezamestnanosti od maja 2010, by si mal o podporu ziadat v Rakusku. skor na Slovensku by si ju nemal dostat, ak nemas na SK vazby (vlastnu rodinu, nehnutelnost a pod.)
    Ak zamestannec nema TP v Rakusku , tak si musi platit dobrovolne pripoistenie,pre pripad nezamestnanosti, aby mal neskor narok na podporu v AT
    Odrobené toľko mám. Ale trvalí pobyt mám iba na Slovensku. V Rakúsku som bol prihlásený na adrese ako prechodný pobyt. Bude to naozaj problém?

    felix1 je offline (nepripojený) felix1

    ja felix1
    ,,Všetko som si doteraz poctivo platil a na úrade práce som v Rakúsku evidovaný nebol. ,,


    A preco si nebol evidovany v Rakusku??? Bol si evidovany ( a hlavne PLATIL SI ) na Slovensku ?
    Zatiaľ ďakujem za všetky odpovede. Ale stále žiadna istá odpoveď či dostanem
    Ospravedlňujem sa, asi som to zle napísal. V Rakúsku som nebol evidovaný ešte na úrade práce. Preto neviem či dostanem. Inak som bol evidovaný poctivo všade aj keď som bol živnostník. Áno platil som a aj môj zamestnávateľ keď som bol potom normálne na zmluvu platil. Na Slovensku vôbec nič. Iba daňové priznanie raz za rok a to je všetko..

    felix1 Pozri príspevok
    ,,Všetko som si doteraz poctivo platil a na úrade práce som v Rakúsku evidovaný nebol. ,,


    A preco si nebol evidovany v Rakusku??? Bol si evidovany ( a hlavne PLATIL SI ) na Slovensku ?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Martin Chalupa Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, ale myslené je to o podporu v Rakúsku a s tím že v Rakúsku aj ďalej zostanem. Nie o podporu na Sk.
    No, vdaka za odobratie bodu,ale zial, nemam vestecku gulu,aby som vedela citat myslienky,auhadla, na co si myslel, ked si to nenapisal.

    takze :
    - nárok na dávku v nezamestnanosti v Rakúsku vzniká pri odpracovaní viac ako 52 týždňov za posledné 2 roky a v prípade preukázania trvalého bydliska v Rakúsku (Meldebestätigung)
    tak teraz neviem komu mám veriť
    žiadne dobrovolné pripoistenie som si neplatil.. tak asi mám problém

    osky je offline (nepripojený) osky

    osky
    arizona ma pravdu,aöe nemusis to riesit takto-mozeszajst do hociktorej pobocky AMS-urad prace a tam ti vysvetlia a aj zvazia ci ano a ci nie.ale bez trvaleho to asi vazne nepojde.
    ja som koli podobnym veciam prihlasila mamu uz na trvaly v rakusku .
    Ďakujem za odpoveď, ale myslené je to o podporu v Rakúsku a s tím že v Rakúsku aj ďalej zostanem. Nie o podporu na Sk.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.