Zavrieť

Porady

Vymena motoroveho oleja

Ahojte,

su tu nejaky motoristi? Chcem sa spytat, preco by sa mal menit po roku, resp. nejakych najazdenych km motorovy olej, ak jeho hladina sedi? Kdesi som pocula, ze aj tak sa vraj ma vymenit. Nemam este s cimsi takym skusenosti tak sa radsej pytam... Ak je olej prilis stary moze to cosi poskodit? Ak ano, co?

Ake mate skusenosti s vymenou oleja? Dodrziavate interval vymeny? Kolko taka vymena vyjde? Je to naozaj potrebne si strazit a vymienat tak casto? Dik.
Usporiadat
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Pokilal mas starsie auto bez turba, tak ta nejake presne dodrziavane intervalov nemusi trapit, pravda, ak nejazdis kratke trasy najma v zime. Vtedy sa v studenom motore zraza voda, ktora sa miesa do oleja, vznika nieco ako majoneza. S tym si nevedia poradit ani najkvalitnejsie oleje. Zapchava to mazacie kanaly a moze to viset k vaznemu poskodeniu.

Ak mas novsie auto s turbom, odporucam dodrziavat intervaly a davat aspon priemerne kvalitny olej. Pri velkej zatazi (chiptuning, rychla jazda, ale aj spominane kratke trasy) sa odporuca dokonca long life intervaly skracovat. Napriklad ja mam interval 30.000 km alebo dva roky, a to uz je dost na hranici. Par ludi na to uz doplatilo.

Najma niektore generacie malych modernych dieslov extremne trpia na upchavanie mazania turba, tie kanaliky su uzke, vyrobcovia to nedoriesili, olej je nasavany cez sitko, ktore sa karbonom upchava, ale jeho cistenie ani vymena nie je zaradena do ziadneho planu udrzby. Preto sa vela majitelov aj mechanikov cudovalo, ked napriklad po 80.000 odislo turbo (turbo by malo vydrzat min. 300.000) a o vymene turba to nove vydrzi 8.000 km. Je to preto, ze mechanik vymenil turbo, ale nezaoberal sa tym, preco odislo (upchate mazanie).

Kdesi som cital, ze najvacsi zdokumentovany najazd na jednu napln bol tusim 90.000 km (pokym sa motor zadrel), ale to bola nejaka obycajna benzinova Fabia bez turba. Mozno by niektore motory bez turba vydrzali aj viac, otazka je, ci sa to oplati skusat. Na druhej strane, netreba vzdy podlahnut tlaku servisu, napriklad, ja som presvedceny, ze ak auto naozaj rok stalo v garazi a nejazdilo, tak sa olej, ktory nema nic nabehane nemusi menit. Medzi tym, ze stoji v obchode vo flasi a tym, ze stoji v motore nie je nejaky rozdiel. Ta poziadavka 1 x rocne skor vzdy vyplyvala z toho, ze olej ma za sebou jednu zimu. Jazdneie v zime najviac nici olej, preto ja menim pokial mozno na jar.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

.
MySpace
Ahojte,

su tu nejaky motoristi? Chcem sa spytat, preco by sa mal menit po roku, resp. nejakych najazdenych km motorovy olej, ak jeho hladina sedi? Hladina možno "sedí", ale kvalita? Kdesi som pocula, ze aj tak sa vraj ma vymenit. Nepočúvaj, prečítaj si servisnú knižku, prípadne skoč na motoristické fórum, kde sa o tvojom "približovadle" viac dozvieš Nemam este s cimsi takym skusenosti tak sa radsej pytam... Ak je olej prilis stary moze to cosi poskodit? No - postupom času už nemaže ako za mlada, motor sa "zahryzne" - zadrieš ho. Ak ano, co?

Ake mate skusenosti s vymenou oleja? Dodrziavate interval vymeny? Kolko taka vymena vyjde? Je to naozaj potrebne si strazit a vymienat tak casto? Dik.
misomiso
Pokilal mas starsie auto bez turba, tak ta nejake presne dodrziavane intervalov nemusi trapit, pravda, ak nejazdis kratke trasy najma v zime. Vtedy sa v studenom motore zraza voda, ktora sa miesa do oleja, vznika nieco ako majoneza. S tym si nevedia poradit ani najkvalitnejsie oleje. Zapchava to mazacie kanaly a moze to viset k vaznemu poskodeniu. Zabudol si na oder - vznikajú malé kovové piliny, ktoré ten olej znečistia - preto sa stanovovala lehota, alebo počet najazdených kilometrov. Olej možno vyzerá čisto, ale je to skutočne tak?

Ak mas novsie auto s turbom, odporucam dodrziavat intervaly a davat aspon priemerne kvalitny olej. Pri velkej zatazi (chiptuning, rychla jazda, ale aj spominane kratke trasy) sa odporuca dokonca long life intervaly skracovat. Napriklad ja mam interval 30.000 km alebo dva roky, a to uz je dost na hranici. Par ludi na to uz doplatilo. Pri turbe je nutnosť dodržiavať lehoty na mieste.

Najma niektore generacie malych modernych dieslov extremne trpia na upchavanie mazania turba, tie kanaliky su uzke, vyrobcovia to nedoriesili, olej je nasavany cez sitko, ktore sa karbonom upchava, ale jeho cistenie ani vymena nie je zaradena do ziadneho planu udrzby. Preto sa vela majitelov aj mechanikov cudovalo, ked napriklad po 80.000 odislo turbo (turbo by malo vydrzat min. 300.000) a o vymene turba to nove vydrzi 8.000 km. Je to preto, ze mechanik vymenil turbo, ale nezaoberal sa tym, preco odislo (upchate mazanie). A prečo sa upchávajú? Karbón + nečistoty kovového charakteru.

Kdesi som cital, ze najvacsi zdokumentovany najazd na jednu napln bol tusim 90.000 km (pokym sa motor zadrel), ale to bola nejaka obycajna benzinova Fabia bez turba. Mozno by niektore motory bez turba vydrzali aj viac, otazka je, ci sa to oplati skusat. Na druhej strane, netreba vzdy podlahnut tlaku servisu, napriklad, ja som presvedceny, ze ak auto naozaj rok stalo v garazi a nejazdilo, tak sa olej, ktory nema nic nabehane nemusi menit. Medzi tym, ze stoji v obchode vo flasi a tym, ze stoji v motore nie je nejaky rozdiel. Ta poziadavka 1 x rocne skor vzdy vyplyvala z toho, ze olej ma za sebou jednu zimu. Jazdneie v zime najviac nici olej, preto ja menim pokial mozno na jar. U turba 1x ročne = trochu prehnané, ale budiž, u klasiky 1x ročne = totálne prehnané (ak ovšem to nepreženie s kilometrami)
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

u mňa výrobca že po 30 000km, mechanik že po 20 000km, ale nakoniec sme sa dohodli že po 15 000km 4ks filtrov nakúpených aj olej na oleji je tiež že po 30 000km....takže za mesiac idem nato....
neznášam sa starať o tieto chlapské roboty vrrr,
0 0
vulxy vulxy

vulxy je offline (nepripojený) vulxy

ja to menim na fobii po 10-12 tis.ten olej cca 25€ aj s filtrom skoro zadarmo
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

ak ti tu niekto radí používať aspon priemerne kvalitný olej, tak si to tu pomýlil s diskusiou o smažení rezňov...
olej dávaj vždy ten, čo odporúča výrobca...nemyslím značku, to je jedno ale urtčite dodrž triedu, ktorú určil výrobca.....
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Naštudujte si čo znamená API a ACEA

tiež ako hovorí sms-kár , dodržte doporučenia vyrobcu...

všeobecne platí,že olejom 5W-40 NIČ nepokazíte u AKEHOKOĽVEK moderneho motora /nebavíme sa o Š-Favorit/
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

bjuty smis Pozri príspevok
ak ti tu niekto radí používať aspon priemerne kvalitný olej, tak si to tu pomýlil s diskusiou o smažení rezňov...
olej dávaj vždy ten, čo odporúča výrobca...nemyslím značku, to je jedno ale urtčite dodrž triedu, ktorú určil výrobca.....
Tak znacka je jedno? To naozaj pocujem po prvz raz. Este si nepocul to tom, ze jestvuju vyrobky, ktore nesplnaju normy, ktore deklaruju na obale? Potom jestvuju take, ktore notmy splnaju s odretymi usami a tiez take, ktore naopak s velkou rezervou.

Dokonce esta aj predajca - zdroj je dolezity. Vela ludi uz zadrelo motor potom, co nakupili zazracne lacky znackovy olej, vacsinou Castrol. Je vseobecne zname, ze pochadza z Polska. Specifikacie na obale sua ale vzdy v poriadku...
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

ja mám na obyčajnom - skoro 5 ročnom - punte 67 tisíc ale vždy som mu doprial to čo mu patrí - seleniu, aký predpisuje výrobca (a neni lacný)
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

misomiso: Castrol - umelo a mediálne vytvorená značka, ktorá sa mieša s prepáčením z hovien.....

Horší už je hádam iba najlacnejší MOGUL, ten, ktorý vyzerá ako asfalt vo fľaši....

Osobne používam Valvoline, do auta aj do štvorkolky, a teraz do nového renaultu mám predpísaný ELF... konkrétny typ.
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Asi by bolo treba zrušiť nejaké mýty o značkach motorového oleja,

do auta ktoré práve používam, pri výmene oleja dávam 10 W-50 v lete 5W-40 v zime

dovody prečo 10W a prečo 5W nemusím objasňovať,pre neznalých len vysvetlím,že 5W je "redší" preto umožňuje ľahšie štartovanie za znížených teplot,kým použitie 10 W je u dovolené u benzínového motora DAEWOO 1500 ccm 16 V DOHC,

vždy na obale sledujem výkonnostnú triedu oleja podľa API ktorá je daná písmenami abecedy za písmenom S pre benzínové motory a za písmenom C pre naftové motory,pričom

značka oleja SJ označuje olej "podradnejšej" kvality ako olej označený značkou SL alebo SM

na značke /výrobcovi oleja/ naozaj nezáleží ,

používal som oleje od značiek W-5 /kupený v LIDL-i/ cez ELF, Divinol, Madit-MOL, Castrol, Lotos,VAT Syn GOLD...

vysledkom vždy je olej medovej až tmavo hnedej farby vypustený po intervale výmeny 15 000 km,
moj motor ma najazdených cca 300 000 km , pričom použitý olej NIKDY nie je ZNEHODNOTENÝ /čierny/ tak ako ho vypustí moj otec z Felície ktorá ma nabehaných cca 100 000 km, teda 1/3 oproti km nábehu mojho motora...

len dodám,že jazdím na LPG, kým moj otec na Felícii vylučne na BA-95.

Teda na kvalite /nie na značke / motorového oleja naozaj záleží !
Naposledy upravil Indeed : 10.11.12 at 13:18
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

vieš prečo ho nemáš taký čierny ako tvoj otec ? pretože pri spaľovaní LPG vzniká menej karbónu ako pri spaľovaní BA95, bože, aké jednoduché ...

- a o tých značkách presne súhlasím s "misomiso"
- to, že Castrol nakupoval olej AJ od maditu a potom si ho upravovali svojimi aditívami a lepili tam CASTROL, ktorý bol X krát drahší ako MADIT nie je mýtus...
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Som rád, že nie som jediný kto nemusí Castrol Do Vectry som dával BP VISCO 5000 5W-40 a teraz do BMW som dal TOTAL QUARTZ FUTURE 9000 5W-30, do motoriek kadečo - Repsol, Motorex, Motul, Denicol...
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

TomasHC Pozri príspevok
Som rád, že nie som jediný kto nemusí Castrol Do Vectry som dával BP VISCO 5000 5W-40 a teraz do BMW som dal TOTAL QUARTZ FUTURE 9000 5W-30, do motoriek kadečo - Repsol, Motorex, Motul, Denicol...
my vždy iba...ale muž si dával meniť v De, tam to na neho prišlo....tiež chcel castrol, chlapci odmietli, že taký sajrajt mu do auta nedajú...tak ovplivnená mojim chlapom som si tiež kúpila Liqui Moly...
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

MySpace Pozri príspevok
Ahojte,

su tu nejaky motoristi? Chcem sa spytat, preco by sa mal menit po roku, resp. nejakych najazdenych km motorovy olej, ak jeho hladina sedi? Kdesi som pocula, ze aj tak sa vraj ma vymenit. Nemam este s cimsi takym skusenosti tak sa radsej pytam... Ak je olej prilis stary moze to cosi poskodit? Ak ano, co?

Ake mate skusenosti s vymenou oleja? Dodrziavate interval vymeny? Kolko taka vymena vyjde? Je to naozaj potrebne si strazit a vymienat tak casto? Dik.
Ano je to potrebné strážiť a olej vymieňať čo najčastejšie.

V prenesenom zmysle by sa to dalo prirovnať k umývaniu riadov v dreze...

Ak máš veĺkú kopu špinavých riadov a zistíš,že voda v ktorej ich umývaš už nerozpúšťa mastnotu,
napadlo by Ťa priliať dalšiu dávku čistiaceho prostriedku, alebo vypustíš mastnú vodu a napustíš nový umyvací roztok ??

Možnosť B je správna , však ?

Nový umývací roztok Ti umožní umyť riad efektívnejšie.

Rovnako ked vymeníš olej v motore , ako keby si vypustila špinavý drez s mastnou vodou..

Nový olej pomáha čistiť motor a udržiava ho funkčný...

ak by si nemenila olej v motore časom by olej stratil svoje čistiace a mazacie učinky rovnako ako opotrebovaný saponát v umývacom roztoku.

Je to veĺmi podobné.

Viem,že z technickej stránky je to blud,čo som teraz napísal, ale zadavateľke témy takéto vysvetlenie pomože pochopiť v čom je podstata.
Naposledy upravil Indeed : 10.11.12 at 15:41
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Indeed Pozri príspevok
Ano je to potrebné strážiť a olej vymieňať čo najčastejšie.

V prenesenom zmysle by sa to dalo prirovnať k umývaniu riadov v dreze...

Ak máš veĺkú kopu špinavých riadov a zistíš,že voda v ktorej ich umývaš už nerozpúšťa mastnotu,
napadlo by Ťa priliať dalšiu dávku čistiaceho prostriedku, alebo vypustíš mastnú vodu a napustíš nový umyvací roztok ??

Možnosť B je správna , však ?

Nový umývací roztok Ti umožní umyť riad efektívnejšie.

Rovnako ked vymeníš olej v motore , ako keby si vypustila špinavý drez s mastnou vodou..

Nový olej pomáha čistiť motor a udržiava ho funkčný...

ak by si nemenila olej v motore časom by olej stratil svoje čistiace a mazacie učinky rovnako ako opotrebovaný saponát v umývacom roztoku.

Je to veĺmi podobné.

Viem,že z technickej stránky je to blud,čo som teraz napísal, ale zadavateľke témy takéto vysvetlenie pomože pochopiť v čom je podstata.
Hlavne to netreba preháňať
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ja mám nastavenú výmenu oleja po 10 tisícoch kilometrov.Ak nevymením, auto sa nepohne A zásadne mi sused nosí z Nemecka originál z VW. Kupuje v ich predajni. Takže žiadne sajrajty u nás nekupujem.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

no veď celý koncern VW je tam kde je vďaka dlhoročnej masmediálnej masáži mozgov európanov....

nič proti, ale keď sa pozriem na cenu áut renomovaných značiek a dokonca jednotlivých automobilov, tak nechápem prečo je VW tak drahý.... vlastne chápem, ale to už je iná pesnička....

- niekedy mi to pripadá tak, že rakúske/nemecké HOVNO vonia a iba to slovenské smrdí....

- ak chcem spoľahlivosť nadovšetko, zoberiem napr. TOYOTU
- ak chcem onanovať nad značkou, zoberiem AUDI alebo BMW /mladší ľudia/ alebo MERCEDES /starší ľudia/...

- na VW tu akosi nevidím miesto....
Naposledy upravil Nandrolon : 10.11.12 at 17:59
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

To že castrol kupoval surovinu od maditu nieje nič divné.Hádam si nemyslíte že každý výrobca a značka oleja má svoju vlastnú rafinérku.Večšina olejov u nás je vyrábaná na stejnom mieste, žiadny olej priamo z rafinérky nieje hotový a až pridanie adytív z tohoto oleja robý lepší alebo horší olej.
Jeden výrobca má lepšie adytíva,druhý horšie. V tom nieje nič divného.V závodnom motore z castrolom žiadne zlé skusenosti nemám tam ale ide skôr o tepelnú odolnosť atd.výdrž nehrá rolu.
A nezabúdnite že predajca vám vždy vychváli olej ktorého má kamion a druhý mu napríklad neumožnuje takú maržu.
0 1
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Indeed Pozri príspevok
Asi by bolo treba zrušiť nejaké mýty o značkach motorového oleja,

do auta ktoré práve používam, pri výmene oleja dávam 10 W-50 v lete 5W-40 v zime

dovody prečo 10W a prečo 5W nemusím objasňovať,pre neznalých len vysvetlím,že 5W je "redší" preto umožňuje ľahšie štartovanie za znížených teplot,kým použitie 10 W je u dovolené u benzínového motora DAEWOO 1500 ccm 16 V DOHC,

vždy na obale sledujem výkonnostnú triedu oleja podľa API ktorá je daná písmenami abecedy za písmenom S pre benzínové motory a za písmenom C pre naftové motory,pričom

značka oleja SJ označuje olej "podradnejšej" kvality ako olej označený značkou SL alebo SM

na značke /výrobcovi oleja/ naozaj nezáleží ,

používal som oleje od značiek W-5 /kupený v LIDL-i/ cez ELF, Divinol, Madit-MOL, Castrol, Lotos,VAT Syn GOLD...

vysledkom vždy je olej medovej až tmavo hnedej farby vypustený po intervale výmeny 15 000 km,
moj motor ma najazdených cca 300 000 km , pričom použitý olej NIKDY nie je ZNEHODNOTENÝ /čierny/ tak ako ho vypustí moj otec z Felície ktorá ma nabehaných cca 100 000 km, teda 1/3 oproti km nábehu mojho motora...

len dodám,že jazdím na LPG, kým moj otec na Felícii vylučne na BA-95.

Teda na kvalite /nie na značke / motorového oleja naozaj záleží !
Samozrejme, ak mas Daewoo tak tam mozes davat aj Tesco olej a ak jazdis na plyn, tak ta vymenne intervaly nemusia trapit. Dnes sa ale uz do novych motorov velmi nepouzivaju oleje certifikovane podla API normy,zavadza sa ACEA.

Ja napriklad velmi nemam na vyber musim davat Castrol, pretoze specifikaciu A5/B5 nikto iny nevyrabal, teraz myslm zacal aj Mobil, takze by som mohol prejst na ten. Toto su uz trocha ine kvality oleja, ked to ma v diesli s turbom, ktore toci vyse 200.000 otacok vydrzat 30.000 km. Take oleje nejaky Syn Gold nerobi...
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

No vidím že ešte treba niečo ozrejmiť.To že je nejaký olej drahší,novší a modernejší neznamená že je pre vaše auto lepší.Pre vaše auto je vždy najlepší ten olej aký doporučil výrobca nejde o značku ale jeho vlastnosti.
Keby ste dali olej 0w-40 do stršieho typu auta tak ho zničíte pretože čerpadlo by nedosahovalo potrebný tlak oleja vdaka jeho riedkosti.
Takisto autá z hydraulickým nastavovaním vôle ventilov(dnes večšina) musia mať presne stanovený typ oleja a tým že don dáte / lepší / tomu zase ublížiťe.

misomiso-To čo si napísal o tom daewe je blbosť platí pren všetko čo aj pre iné autá a ten motor v nom je aj tak Opel.
0 1
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať