Zavrieť

Porady

Zivnost popri pracovnom pomere - aka dan a odvody?

Dobry den prajem,

pracujem ako zamestnanec a zaroven si privyrabam na zivnost, ktora tvori mensiu cast mojich prijmov.
Minuly rok som uz zivnost mal, ale bez prijmu, takze s danami a odvodmi zatial nemam skusenosti. Nie som platitelom DPH.

K otazke: Mam moznost ziskat novu zakazku, poziadavkou zakaznika vsak je, aby som sprostredkoval (a do svojej ceny zahrnul) aj sluzby, ktore budu tvorit podstatnu cast nakladov, navyse ich cena bude navysena o DPH.

Vyzeralo by to asi takto:

- moje sluzby - standardna cena 200 €
- sprostredkovane sluzby 600 € + DPH, spolu 720 €
- celkova cena 200 + 720 = 920 €

Navyse som zatial neviedol uctovnictvo, ratal som s tym, ze si uplatnim pausalne vydavky 30%.

Potreboval by som poradit:
- Aku dan z tejto zakazky zaplatim? Predpokladam, ze 920*(1-30%)*20% = 128.80 €, plus 120 € DPH
- Ake odvody by som zaplatil? Socialne aj zdravotne. Neviem, ako sa pocitaju, ake su sadzby, ani do akej miery ma na to vplyv, ze si odvody platim ako zamestnanec.

Dane a odvody by mi urcite pripade pohltili moj prijem, resp. ma donutili zvysit svoju cenu, ale neviem, o kolko.

Dalsia otazka - aky vplyv by na to malo uctovnictvo, t.j. pouzitie skutocnych vydavkov namiesto pausalnych?
Netusim, kolko by ma take uctovnictvo stalo, ci sa to oplati. Za tento rok by to bolo mozno 10 prijmovych poloziek (vsetko cez ucet) a 15-20 vydavkovych (bezhotovostne, hotovostne, aj kreditkou). Bez tejto zakazky sa mi uctovnictvo neoplati robit, kedze vydavky su okolo 15%.

Vie mi niekto poradit? Neviem, ci sa mi vobec oplati do tej zakazky ist. Predpokladam, ze registrovat sa ako platitel DPH kvoli tomu nema vyznam, ked mam rocny obrat zatial radovo v stovkach euro, buduci rok to mozno bude viac, ale stale to bude mensie cislo ako prijem zo zamestnania...

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Sadzba paušálnych výdavkov je 40 %.

    Ak sa staneš dobrovolným platitelom DPH, DPH musíš faktúrovať pri všetkých predmetoch podnikania
    Preto nerozumiem tomuto tvojemu príkladu

    Vyzeralo by to asi takto:

    - moje sluzby - standardna cena 200 €
    - sprostredkovane sluzby 600 € + DPH, spolu 720 €
    - celkova cena 200 + 720 = 920 €

    Lubo85 je offline (nepripojený) Lubo85

    Lubo85
    Ja platitelom DPH nie som, t.j. moja cena 200 € DPH neobsahuje.

    Sluzby, ktore by som nakupil od ineho dodavatela, DPH podliehaju. Myslim, ze v tomto pripade je jedno, ci ide o slovenskeho platitela DPH alebo o firmu so sidlom v zahranici (toto je moj pripad), ktora mi sice vyfakturuje cenu bez DPH, ale tu DPH som povinny statu odviest, aj ked platitelom DPH nie som. Tej DPH-cke sa skratka nevyhnem. Iba ak by som sa stal dobrovolnym platitelom DPH, ale to by urcite znamenalo naklady naviac, neviem, ci to za to stoji.

    Zivnost popri pracovnom pomere - aka dan a odvody?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.