Zavrieť

Porady

Kurenie do domu kde vobec nebolo kurenie

Dobrý deň

Chcem sa pusťiť do slabšej rekonštrukcie domčeku po starých rodičoch. Je to klasický vidiecky podpivničený dom v tvare L kde pivnica je pod urovňou zeme.Ako prvé chcem spraviť kurenie lebo starkovci si kúrili len v kuchynke v pivnici na šporheľte kde aj varili a hore ak tak jedine klasickým petríkom. Nie som náročný a tak si to chcem prerobiť, lebo v meste ma nebaví bývanie, na lazoch mám možnosť aj niečo dochovať a je tam rezervár tak vodička je zadarmo. Poradťe prosím nejaký sposob vykurovania cca. 4izeb plus kupelna a wc. Čo som tu na fóre pozeral asi najviac by sa mi páčilo kúrenie na drevo.Potreboval by som veďeť čo všetko potrebujem na zhotovenie kúrenia na drevo do domu aj z ohrevom teplej vody, lebo bojler sa mi zdá veľký žrút elektriky.Pozeral som aj na podlahové vykurovanie, ale nemám skúsenosť či to v zime bohate postačuje na vykurovanie izieb.

Ďakujem všetkým za pomoc rady su pre mňa vždy cenné.
Usporiadat
matko291 matko291

matko291 je offline (nepripojený) matko291

Martin1310 Pozri príspevok
To Xanti - trochu mimo témy ale nedá mi to.Písala si vyššie že budete mať akumulačku a že budete mať aj elektrokotol k podlahovke.Nechápem načo elektrokotol ked stačí do akumulačky umiestniť elektrickú špirálu a elektrokotol je na svete a hlavne je to ovela lacnejšie.Nechcem to tu nejak rozoberať ale skús sa spýtať tvojho projektanta či by to nebolo možné.
Možno je dôvod prečo nie ale ja sám si neviem predstaviť načo by som kupoval ešte elektrokotol a kopec armatúr okolo toho ked akumulačka sama o sebe môže byť elektrokotol.
Toto by ma zaujimalo ale zas ta elektrika
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

matko291 Pozri príspevok
Toto by ma zaujimalo ale zas ta elektrika
Skúsim ja. Ak máš jednu akumulačnú nádrž tak technicky nemusíš kupovať kotol ale kúpiš si špeci nádrž s elektrickou špirálou napr. niečo také http://www.kotly-kolektory.sk/ohriev...cna-nadrz.html a do nádrže ti pôjde teplo, napr. ak budeš kúriť drevom. Ak prestaneš, a voda tam ochladne pod nejakú nastavenú teplotu, tak sa zapne ta špirála a vodu doohreje.

Ja som to vysvetlila Martinovi potom, že v mojom prípade sú 2 akumulačky a tak elektrokotol bolo riešenie ako dostať teplú vodu do oboch nádrží ak sa nebude kúriť drevom.

No a ked porovnáš cenu akumulačky s patronom a cenu bez + elektrokotol tak to výjde lacnejšie. Viď :
http://www.kureniezen.sk/kurenie/esh...00-s-izolaciou a kotol napr. http://www.kureniezen.sk/kurenie/esh...kotol-RAJA-14K
Naposledy upravil Xanti : 16.11.12 at 11:41
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

tienik Pozri príspevok
Uz som tu bol, ale panely som nenavrhoval :-)

Ked si pozeram zaciatok, jedna sa o stary dom - neviem teda ci by sa vzhladovo taketo moderne kurenie .
Len pre poriadok, nehovorila som o infrapaneloch, je to podobný princíp, ale sú to rošty, ktoré sú schované nad sadrokartónom, nie je to "bodové", je to po celej miestnosti.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

matko291 Pozri príspevok
Toto by ma zaujimalo ale zas ta elektrika
Ešte doplním že pokial chceš s akumulačky nabýjať obojživelný bojler prípadne máš bojler vnorený v akumulačke(čo nedoporučujem) tak v čase ked nekúriš , cez leto alebo sa ti len nechce , tak môžeš touto špirálov zohriať vrchnú tretinu akumulačky aby si mal teplú vodu. Ja budem mať prietokový ohrev TUV v vrchnej časti akumulačky,takže nebudem potrebovať žiadny bojler a špirálu tam budem mať len kôli tomu, keby sa mi neráčilo cez leto ked nebude dosť slnka na solar zakúriť . Kúriť elektrikou nechcem ani bohovi Ale dalo by sa keby bolo treba.
Tieto akumulačky sú už ale dosť drahé.
0 0
matko291 matko291

matko291 je offline (nepripojený) matko291

Počuvajste Xanti a Martin1310 keby som sa s Vami takto dohodol.Nebudem ja riešiť žiadne projekty, kurenarov atď...Ja zavolám Vás vy mi navrhnete kúrenie v dome ja Vás ponúknem fajnou domácou detvianskou slivovičkou upečiem Vám výbornú baraninku (domácu chováme z ocom) a na koniec ešte aj oldomáš dostanete.Čo vy na to?
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Aj ked to je asi skôr sranda ale vieš to je tak , sebe som si sám vymyslel ale dlho som študoval a radil sa.Sám som si aj spravil , aj kotol a aj tú akumulačku si robím sám ale je to blízke mojej práci.Na konkrétnu otázku odpoviem , ked viem ale aby som si trúfol ísť niekomu robiť projekt na kúrenie to by odomna bolo velmi neseriozne .Naviac na každú vec existuje viac možných riešení a názorov . Pre seba si viem vybrať to ktoré mne vyhovuje ale pre niekoho iného ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

matko291 Pozri príspevok
Počuvajste Xanti a Martin1310 keby som sa s Vami takto dohodol.Nebudem ja riešiť žiadne projekty, kurenarov atď...Ja zavolám Vás vy mi navrhnete kúrenie v dome ja Vás ponúknem fajnou domácou detvianskou slivovičkou upečiem Vám výbornú baraninku (domácu chováme z ocom) a na koniec ešte aj oldomáš dostanete.Čo vy na to?
No Matko nepremýšlaš dobre, my teda ja osobne nie som od toho fachu a stále si myslím, že projekt je potrebný viď aj táto téma http://www.porada.sk/t204293-p2-prvo...m-kurenim.html kde navrhoval to kúrenie nejaký "kvázy" odborník alebo mal ten odborník projektant zlé údaje o zložení domu od zadávateľa a výsledok potom čítaš aj sám. Presne na toto som ťa celý čas upozorňovala, nie je problém naťahať hady šak na nete je plno návodov ako na to .. ale problém je skôr s tým či tie hady sú dostatočne husto vedľa seba či vykúria.

A Matko chceš toto riskovať? Že budeš musieť ešte k podlahovke riešiť aj iný zdroj tepla?
0 0
matko291 matko291

matko291 je offline (nepripojený) matko291

Ale jasné že to bolo myslené ako sranda, ale nemám s tym problém myslím len tú slivovičku a baraninku. Dnes som komunikoval s kamarátom ani som nevedel, že s tým on robí príde sa na to pozreť.

redhaner ako ďaleko?
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

redhaner Pozri príspevok
Také všeobecné, že až fuj = argumentácia pre babky.

Ak je niečo blbo zapojené a buchne tam skrat, tak to musí istič odchytiť a NIČ sa nestane / NIČ to nestojí .
svata naivita :-)
je x moznosti ako moze vzniknut poruca a cuduj sa svete - istic vybavit nemusi. A co potom?
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

tienik Pozri príspevok
svata naivita :-)
je x moznosti ako moze vzniknut poruca a cuduj sa svete - istic vybavit nemusi. A co potom?
Práve preto som si dal ešte za hlavným ističom aj normálne staré poistky.Poistky sú pomalé,istič je B-čkový ale keby náhodou predsa istič zlihal (muselo by ich zlihať viac)tak tam ešte budú poistky a na tých sa nemá čo pokaziť a také veci mám rád.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Martin1310 Pozri príspevok
Práve preto som si dal ešte za hlavným ističom aj normálne staré poistky.Poistky sú pomalé,istič je B-čkový ale keby náhodou predsa istič zlihal (muselo by ich zlihať viac)tak tam ešte budú poistky a na tých sa nemá čo pokaziť a také veci mám rád.
tak, zlyhanie spravne navrhnutych isticov v ramci RD by bola fakt nahoda. V principe minimalne istenie len u teba su dva istice + poistky v pripojkovej skrini. Hodnotovo napriklad 16, 25, cca 50A
to aj keby oba istice zlyhali, tie poistky to spolahlivo zrusia.
Ale zas priznam si aj ja, tiez mam doma par opatreni, ktore by tam vlastne byt nemuseli - ale bola to presne ta myslienka ako u Teba "co ak", takze rozumiem tejto zdalivej neracionalnosti.
Neviem ake velke mas tie poistky vzhladom na hlavny istic, ale ak mas 3f spotrebice, asi by som v takomto pripade kontroloval aj pritomnost faz. Predsa len, istic vypne cely naraz, poistka pekne po jednej.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Nemám nič na 3f čo by sa spúštalo samočinne napr.vodáren ale máš pravdu bolo by dobre na 3f zasuvky dať nejakú motorovú ochranu.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Hele,samozrejme že celá inštalácia môže fungovať na troch poistkách v dome ktorom bývam to tak bolo 40 alebo 50 rokov.Tienik je myslím projektant (pardon ak sa mýlim)a radí podla noriem ktorých sa aj on musí držať a nikoho nedonúti aby to tak aj spravil ale ked chcem môžem to spraviť podla noriem a ked nechcem nemusím ale aspon viem ako by to malo byť.Nic víc,nic mín.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Ja nehovorím že to bolo bezpečné a ani som neni zástanca takeho riešenia a už to tak ani nieje.Ide o to že v čase ked sa to robilo tak si tam mohli zapnúť tak hádam akurát žiarovku a na to to stačilo. Káble boli rovnakého prierezu a na dnešnú dobu strašná bieda ale boli aspon medenné.Poistky tam boli iba 16A aj ked v zmluve mali 25A.Ten kto ich zmenšil asi vedel prečo.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

redhaner Pozri príspevok
Chapče.

Ty postrašíš
prídeš
namontuješ
odídeš

ale o prevádzke vieš asi ako hus o pive.

PS
Keď tvoj otec rozmýšľal, či si začne s tou babou (čo ju mama voláš) , ja som už bol v elektrike v praxi.
Síce to nemontujem, ale akomak tomu rozumiem (a nie z noriem a knižiek )
neviem ci ma velky zmysel reagovat na toto mlatenie prazdnej slamy, ale aspon pre info si par slov neodpustim
reddhaner ma nepozna, nastastie ani ja jeho, takze neviem ako si dovoluje hodnotit dlzku mojej praxe a tak isto moje vzdelanie.
A v principe tie jeho "klepy" o rodicoch mi tiez lezu na nervy, lebo to snad uz citam 5x a netusim co maju moji rodicia zo spravnostou instlacie.

Info pre dasich citalelov:
Venujem sa cely zivot elektrike, vystudoval som ju a mam snad vsetky mozne opravnenia na pracu od 1V az po 400 kV. Moja profesionalna, ale aj osobna cest mi neda radit niekomu tak, aby som ho vedome navadzal na porusovanie noriem - ja nechcem aby som niekomu sposobil problemy. Mne osobne nepripada uloha hodnotit ci je norma dobra alebo zla, vzdy pisem tak, ako by to s nou malo byt v sulade. Takze ziadne strasenie a ine bu bu bu sa nekona - proste len hola realita. Takze kazdy si z toho moze vybrat co uzna za vhodne.
1 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

redhaner Pozri príspevok
A keď mu norma nariadi skočiť do stunne , tak skočí
to je uz fakt na liecenie, skus dat tieto svoje prispevky precitat potom aj osetrujucemu lekarovi :-)

Ale uz som si dal zavazok ze sa budem vyjadrovat len k teme, takze toto tu bol osledny offtopic.
0 0
matko291 matko291

matko291 je offline (nepripojený) matko291

Pocuvajte ludia vidno ze sa nepoznate lebo by ste si aj povtinali asi ...Typicky slovaci pomahajme si a nie ublizujme

Rozhodol som sa zatial nezateplit dom urobim kvalitnu izolaciu podlahy a stropu SDK+nobasil, pod strechov je hlina,rakos,dosky a nova strecha od mediteranu.Podrezem dom odizolujem murivo, zaizolujem podlahu a sup kurenie.
Da sa urobit ked pre istotu priprava ak budem chcet aj radiatory?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

matko291 Pozri príspevok
Podrezem dom odizolujem murivo, zaizolujem podlahu a sup kurenie.
Da sa urobit ked pre istotu priprava ak budem chcet aj radiatory?
Nemáš izolovanú podlahu? Je betonova neni pod nou vrstva z ipy?
No podľa mňa sa dá spraviť príprava aj na radiator , podlahovku vedieš z rozdelovača, tak odtial môžeš viesť podlahou kdesi pri kraji trubku aj prípadne na radiator .
1 0
matko291 matko291

matko291 je offline (nepripojený) matko291

Xanti Pozri príspevok
Nemáš izolovanú podlahu? Je betonova neni pod nou vrstva z ipy?
No podľa mňa sa dá spraviť príprava aj na radiator , podlahovku vedieš z rozdelovača, tak odtial môžeš viesť podlahou kdesi pri kraji trubku aj prípadne na radiator .
Neviem idem zajtra pozret pod dosky co tam vlastne je a rozhovor z ocom bol pri stavbe a studujem to podrezanie svojpomocne si trufnem to zvladnut
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať