Zavrieť

Porady

dobrovolne_pripoistenie_dochodku

Od 1.1.2012 som dobrovolne pripoisteny na dochodok v sociálnej poistovni.
Mam 57 rokov, jednu dceru, pravdepodobne 1.1.2013 budem dostat vypoved(pracujem u jednej firmy uz 35 rokov) , ja mam cisty prijem 700-750, manzelka 600-650 eur.

- od 1.1.2013 ake soc. davky mozem dostat, ked som na PN ake zmeny budu ?

- mam uz len par rokov do dochodku, ja tak viem, ze ked som dobrovolne pripoisteny na dochodok budem dostat dochodok z priemernej mesacnej mzdy.
Je to pravda?

- to iste plati keby som isiel na predcasny dochodok (samozrejme menej o 0,5%/mesiac) ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    soc. dávky ? záleží od počtu posudzovaných osôb, ak ste dvaja manžel. príjem je dostatočný...tak sa obávam, že nič nedostaneš......

    a dôchodok? príjem sa ti bude započítavať od r. 1984 ...
    Tak presnejsie

    Ked dostanem vypoved, do dochodku esta mam 5 rokov, MOZNOSTI:

    -12 mesiacov mozem byt na PN, tu mozem dostat 50-60% vymeriavacieho zakladu(?)
    - 6 mesiacov PODPORA, tiez okolo 50-60% vymeriavacieho zakladu(?)
    - 18 mesiacov soc. davky =0 eur
    - predcasny dochodok...

    Pripoistenie dochodku znamena, ze ked som nezamestnany aj tie roky sa zapocitavaju do odpracovane roky s priemernym platom ?

    Ake vychody ma este Pripoistenie dochodku ?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    1/ vedˇ si na PN, nie?
    2/ áno, ale iba 50% z VZ a najviac do výšky priem. zárobku v NH, t.j. 786 €
    3/ áno
    4/áno

    pokiaľ viem, neznamená to, ak si nezamestnaný máš priemerný zárobok v dôchodku...pokiaľ viem, ak si nezamestnaný , (bez poistenia) nezapočitáva sa ti nič....nikto za teba neplatí do poistenia, iba štát, ale iba do ZP.....

    východy? započítava sa ti to predsa do odpracovaných rokov do dôchodku s takým VZ, aký si si zadal v SP.....

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    LadislavBozo Pozri príspevok
    Od 1.1.2012 som dobrovolne pripoisteny na dochodok v sociálnej poistovni.
    Mam 57 rokov, jednu dceru, pravdepodobne 1.1.2013 budem dostat vypoved(pracujem u jednej firmy uz 35 rokov) , ja mam cisty prijem 700-750, manzelka 600-650 eur.

    - od 1.1.2013 ake soc. davky mozem dostat, ked som na PN ake zmeny budu ?

    - mam uz len par rokov do dochodku, ja tak viem, ze ked som dobrovolne pripoisteny na dochodok budem dostat dochodok z priemernej mesacnej mzdy.
    Je to pravda?

    - to iste plati keby som isiel na predcasny dochodok (samozrejme menej o 0,5%/mesiac) ?
    Čo sa dôchodku týka - vypočítajú ti ho s tých vymeriavacích základov, z ktorých si skutočne platil poistné (žiadna priemerná mzda). Čiže ak máš aj zamestnanie aj dobrovoľné dôchodkové poistenie - tak sa VZ v tomto období spočítajú . Záleží - že z akého VZ si platíš to poistné
    No a čo sa týka nemocenskej dávky - z poistenia zamestnanca máš nárok počas trvania PP a potom ešte do 7-mich dní od skončenia PP (v ochrannej lehote). Potom už nie.
    Ak by si bol nezamestnaný - tak by si sa mohol prihlásiť na celý balík poistenia - tam je aj nemocenské - potom by si mohol v prípade choroby poberať nemocenskú dávku z tohto poistenia.

    Ale ešte mi nedá - že ako si myslel "som dobrovoľne pripoistený na dôchodok" - nemáš náhodou na mysli doplnkové dôchodkové poistenie v niektorej DSSke??? lebo ja som predpokladala že si dobrovoľne dôchodkovo poistení v SP!
    Naposledy upravil Katy a R : 12.11.12 at 09:06

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    LadislavBozo Pozri príspevok
    Tak presnejsie

    Ked dostanem vypoved, do dochodku esta mam 5 rokov, MOZNOSTI:

    -12 mesiacov mozem byt na PN, tu mozem dostat 50-60% vymeriavacieho zakladu(?)
    - 6 mesiacov PODPORA, tiez okolo 50-60% vymeriavacieho zakladu(?)
    - 18 mesiacov soc. davky =0 eur
    - predcasny dochodok...

    Pripoistenie dochodku znamena, ze ked som nezamestnany aj tie roky sa zapocitavaju do odpracovane roky s priemernym platom ?

    Ake vychody ma este Pripoistenie dochodku ?
    Čo rozumieš pod dobrovolným pripoistením dôchodku ? Kolko platíš mesačne ? Aký je tvoj príjem zo zamestnania ?
    Dakujem za odpovede ....

    -Som v dobrovolnom dochodkovom poisteni v SP.
    -Platim 198 eur mesacne.
    -Cisty prijem zo zamestnania je okolo 700-750 eur.

    dobrovolne_pripoistenie_dochodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.