Zavrieť

Porady

Vyplatenie úveru treťou osobou

Dobrý deň,
potreboval by som poradiť s jedným zvláštnym problémom.
Začal by som asi takto:
Mal som normálny spotrebný úver zabezpečený ručiteľom. Všetko bolo v poriadku, pokiaľ sa ručiteľ nerozhodol, že si chce zobrať hypotéku. Problém bol ale v tom, že je ručiteľom, tak sa toho ručenia chcel zbaviť. Bez akejkoľvek dohody alebo upozornenia tento úver vyplatil!!! Lenže ani nie on, ale niekto úplne iný. Dozvedel som sa to tak, keď sa mi na účet vrátila splátka za úver s odôvodnením, že úver neexistuje. K vyplateniu došlo pred viac ako mesiacom, týždeň na to sa mi vrátili peniaze na účet. Nasledoval kolotoč zisťovania čo sa vlastne stalo. Ručiteľ mi do dnešného dňa nedvíha telefón ani nijak so mnou nekomunikuje. To že v tom má prsty niekto tretí som sa dozvedel úplnou náhodou. Takže sa pýtam, má právo odo mňa ten tretí človek pýtať peniaze a vyhrážať sa mi exekútorom, keď banka odo mňa nepožadovala predčasné splatenie úveru?!?!

Čo si o tom myslíte, alebo aký postup by som mal zvoliť a na čo sa pripraviť.

Ďakujem.
Usporiadat
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Podrobne a pozorne si preštuduj všeobecné obchodné podmienky k Tvojmu úveru
/to je tých niekoľko strán drobného písma, ktoré si málokto prečíta, keď si úver berie/ a všimni si odsek niekde na konci - predčasné splatenie úveru...

Písomne, mailom, ale aj doporučene a s doručenkou do vlastných rúk komunikuj so všetkými zúčastnenými, o ktorých vieš, že majú dočinenia s Tvojím úverom - banku, ručiteľa, mandátnu spoločnosť a žiadaj od nich vysvetlenie.

Ak budeš mať vyjadrenie z banky, oslov Evu Černú - ombudsmanku pre spotrebiteľov v oblasti bankových úverov, resp. skús ju požiadať mailom o radu už teraz...

Zatiaľ hypoteticky - aj keby prišlo k exekúcii /čo zatiaľ nehrozí/, rovnako komunikuj aj s exekútorom. Najhoršie riešenie je hrať sa na pštrosa. Aj s exekútorom sa dá dohodnúť na splátkach, ale to zatiaľ nie je Tvoj prípad.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

buchač Pozri príspevok
...počkaj , blavaciko ...počkaj ...

Bezdôvodné obohatenie je predsa cieľavedomá " činnosť " ...dotyčná osoba ide do trestného činu účelovo ...

Moja paranoja mi teraz našepkáva a vraví , že ako by sa to fasa dalo zneužívať .....
...a k tomu oficiálne !!!



Veď sonic plnila svoje záväzky a povedal by som že do bezdôvodného obohatenia ide skôr tá druhá strana ...
ale ved obciansky zakonnik pokracuje
§ 454


Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.
......
§ 550


Ručiteľ, ktorý dlh splnil, je oprávnený požadovať od dlžníka náhradu za plnenie poskytnuté veriteľovi.
0 0
sonic99 sonic99

sonic99 je offline (nepripojený) sonic99

Ja si myslím, že problém je úplne jednoduchý a to, že ručiteľ sa chcel zbaviť ručenia tak úver vyplatil. Ale bez upozornenia a predchádzajúcej dohody a to si myslím, že je podstatné. Nikto ho nevyzval ani nepožiadal!!! Tak potom odomňa nemôže vymáhať celú sumu naraz. Max. výšku splátky aká sa platila doteraz. Lenže zatiaľ všetci mlčia a nikto na snahu dohodnúť sa z mojej strany nereaguje.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

pokial budu mlcat tri roky, tak bud rad

v podstate suhlasim s tebou, ze rucitelovi by si mal platit postupne, tak ako si mal platit banke, ale ked proste nekomunikuje, posli mu to pisomne, to je snad jedine co moze pomoct
0 0
sonic99 sonic99

sonic99 je offline (nepripojený) sonic99

Proste ľudská hlúposť a vesmír sú nekonečné (aj keď o vesmíre sa špekuluje že koniec má ). Namiesto toho aby prišiel za mnou povedal "potrebujem hypotéku a tak vyplatím úver čo máš a budeš to splácať mne" tak spravil toto. Mne by jednoducho stačilo ak by povedal iba "vyplatil som úver a od teraz to budeš splácať mne" ale tak si to možno zbytočne skomplikoval
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

blavaciko
ale ked proste nekomunikuje, posli mu to pisomne, to je snad jedine co moze pomoct
Lebo lajstro je lajstro. Aj keď sa neozve - v budúcnosti sa to môže hodiť, až sa on "spamätá" a začne si "nárokovať" - len mu potom ukážeš: hele, dával som ponuku, ty si tri roky hubu držal, tak teraz sklapni a nepýtaj.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať