Zavrieť

Porady

nárok na výplatu vdovského dôchodku

Moja svokra,nar. február 1959, vychovala 2 deti, poberala vdovský dôchodok po manželovi, ktorý zomrel v roku 1996. Manžel nepoberal žiadny dôchodok. Taktiež ani ona nie je poberateľkou žiadneho dôchodku. Vdovský dôchodok poberala spolu so syrotským do roku 2001, potom jej zanikol nárok na výplatu syrotského a teda aj vdovského dôchodku. Chcem sa opýtať, či jej teraz novelou zákona o sociálnom poistení, vznikol opätovný nárok na výplatu vdovského dôchodku, z toho dôvodu, že vychovala 2 deti a má 54 rokov.
dakujem Hela
ivka70 sirota, sirotske ....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Peggynka, ale Tvoj príspevok neplatí pre prípad zadávateľky.
    Jej svokre vdovský dôchodok nebudú posudzovať podľa dnešného platného zákona. Ona je posudzovaná podľa starého zákona. Je j nárok na vdovský zanikol pred r. 2004 a opätovný nárok na vdovský dôchodok jej už nevznikne. (aj keď bude spĺňať podmienky podľa nového zákona)

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    hkalajova Pozri príspevok
    Moja svokra,nar. február 1959, vychovala 2 deti, poberala vdovský dôchodok po manželovi, ktorý zomrel v roku 1996. Manžel nepoberal žiadny dôchodok. Taktiež ani ona nie je poberateľkou žiadneho dôchodku. Vdovský dôchodok poberala spolu so syrotským do roku 2001, potom jej zanikol nárok na výplatu syrotského a teda aj vdovského dôchodku. Chcem sa opýtať, či jej teraz novelou zákona o sociálnom poistení, vznikol opätovný nárok na výplatu vdovského dôchodku, z toho dôvodu, že vychovala 2 deti a má 54 rokov.
    dakujem Hela
    Som rovnakého názoru, ako Andyke.
    V zákone č. 252/2012 Z.z., ktorý je ostatnou novelou zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, som v prechodných ustanoveniach nenašla možnosť posudzovať podmienky pre opätovný vznik nároku na výplatu VD podľa súčasných predpisov, ak k úmrtiu došlo a pôvodný nárok na VD bol priznaný a neskôr zanikol v čase predpisov účinných pred 1. 1. 2004. Nezmenené zostalo aj pôvodné ust. § 264, podľa ktorého sa vdove vypláca VD aj po 31. 12. 2003, ak spĺňa podmienky nároku na VD a jeho výplatu podľa predpisov účinných do 31. 12. 2003.
    Som preto toho názoru, že ani po uvedenej novele zákona č. 461/2003 Z.z. nevznikne opätovný nárok na výplatu VD, lebo naďalej sa bude posudzovať splnenie podmienok pre výplatu VD podľa predpisov účinných pred 1. 1. 2004, nie podľa ust. § 74 zákona č. 461/2003 Z.z..

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Ak by dovŕšila 52 rokov a vychovala 2 deti DO JEDNÉHO ROKA od úmrtia manžela,tak by mala nárok.Teraz až po dovŕšení dôchodkového veku:
    http://www.socpoist.sk/vdovsky-dochodok/1289s

    nárok na výplatu vdovského dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.