Zavrieť

Porady

pracovna z. alebo mandatna z.

Chcem sa opytat, co je vyhodnejsie z hladiska pracovneho aj odvodoveho
- pracovna zmluva
- mandatna zmluva
- pracovna aj mandatna zmluva ?
musi byt pracovnik na mandatnu zmluvu zivnostnik? ake je jeho postavenie?
no a samozrejme odvody, kde, kedy a kolko.

Ja viem, ze je to vela otazok, ale pomoze mi cokolvek.
dakujem a prajem vsetkym pekny den.
Usporiadat
Dadena Dadena

Dadena je offline (nepripojený) Dadena

Záleží od toho, pre koho je čo výhodné. Ak so zamestnancom uzatvoríte pracovnú zmluvu v zmysle Zákonníka práce, Vás ako zamestnávateľa sa týkajú nasledovné odvody: 16 % dôdkové poistenie, 3 % invalidné poistenie, 2,75 % rezervný fond, 1 % nezamestnanosť, 1,4 nemocenké poistenie, 0,25 % garančné poistenie, 0,8% úrazové poistenie (všetky do sociálnej poisťovni) a 10 % nemocenského poistenia z hrubej mzdy Vášho zamestnanca. Ďalej, ako zamestnávateľ ste povinný pri jeho dočasnej pracovnej neschopnosti (pvrých 10 dní) vyplácať mu náhradu príjmu v pomere prvé tri dni 25 % z VZ a ostatných sedem dní vo výške 55 %. Ak sa s potencionálnym zamestnancom dohodnte, že bude pre Vás pracovať na Mandátnu zmluvu v zmysle Obchodného zákonníka, musí byť živnostník a odvody (do sociálnej poisťovni, okrem garančného, úrazového a rezervného fondu), čiže vo výške 21 % a 14 % do zravotnej poisťovni si hradí sám. Ale pozor, keby Vaša firma bola jeho jediným partnerom, od ktorej je teda finančné závislí (nemá uzatvorené iné mandátne zmluvy) stáva sa Vašim zamestnancom a platia odvody ako pri PP v zmysle ZP. Tak sa vláda chráni voči únikom.
0 0
Julka Julka

Julka je offline (nepripojený) Julka

dakujem velmi pekne.
0 0
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

Dadena
Ale pozor, keby Vaša firma bola jeho jediným partnerom, od ktorej je teda finančné závislí (nemá uzatvorené iné mandátne zmluvy) stáva sa Vašim zamestnancom a platia odvody ako pri PP v zmysle ZP. Tak sa vláda chráni voči únikom.
Prosím Ťa, kde by som to v zákonoch našla, pretože to súrne potrebujem. Niektorí naši zamestnanci totiž prešli na mandátne zmluvy a ja nechcem urobiť niekde chybu. Ak sa za nich musia platiť odvody rovnako ako za zamestnancov, tak ich budem musieť naspäť poprihlasovať do SP a ZP?

Ďakujem za odpoveď.

0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

§11 ods3 zákona 580/2004 o zdravot poistení hovorí-

(3) Zamestnanec na účely tohto zákona je
g) spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditista komanditnej spoločnosti a člen družstva, ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti

Takže ich treba naspäť prihlásiť ako zamestnancov-ale len do ZP.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Počkať, počkať, nie tak rýchlo. Pokiaľ platíš živnostníkovi, tak nevidím dôvod nahlasovať ich ako zamestnancov. Aj pokiaľ je to ich jediný príjem. Koľko živnostníkov parcuje pre veľké firmy a len tam.
Ďalej by som rád Dadenu opravil: dôchodkové je 14% a rezervný fond je 4,75% od nového roku a 10% je zdravotné, nie nemocenské poistenie.
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Mam klienta ktorý pracuje pre Slovnaft ako živnostník (jasné, že nie je jediný) a na 100% ho nikto neprihlasoval a ani nebude.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Mne z toho vyplýva že ani jeden nie je živnostník,boli zamestnanci v pracovnom pomere a teraz ich chcú šupnúť na mandátnu zmluvu.V tom prípade si myslím že ako ne-živnostníci by mali byť ďalej prihlásený ako zamestnanci.Alebo má niekto iný názor?
0 0
lubos f lubos f

lubos f je offline (nepripojený) lubos f

Dadena
Záleží od toho, pre koho je čo výhodné. Ak so zamestnancom uzatvoríte pracovnú zmluvu v zmysle Zákonníka práce, Vás ako zamestnávateľa sa týkajú nasledovné odvody: 16 % dôdkové poistenie, 3 % invalidné poistenie, 2,75 % rezervný fond, 1 % nezamestnanosť, 1,4 nemocenké poistenie, 0,25 % garančné poistenie, 0,8% úrazové poistenie (všetky do sociálnej poisťovni) a 10 % nemocenského poistenia z hrubej mzdy Vášho zamestnanca. Ďalej, ako zamestnávateľ ste povinný pri jeho dočasnej pracovnej neschopnosti (pvrých 10 dní) vyplácať mu náhradu príjmu v pomere prvé tri dni 25 % z VZ a ostatných sedem dní vo výške 55 %. Ak sa s potencionálnym zamestnancom dohodnte, že bude pre Vás pracovať na Mandátnu zmluvu v zmysle Obchodného zákonníka, musí byť živnostník a odvody (do sociálnej poisťovni, okrem garančného, úrazového a rezervného fondu), čiže vo výške 21 % a 14 % do zravotnej poisťovni si hradí sám. Ale pozor, keby Vaša firma bola jeho jediným partnerom, od ktorej je teda finančné závislí (nemá uzatvorené iné mandátne zmluvy) stáva sa Vašim zamestnancom a platia odvody ako pri PP v zmysle ZP. Tak sa vláda chráni voči únikom.
Dadena, prosim, z akeho paragrafu vychadza to "...Ale pozor, keby Vaša firma bola jeho jediným partnerom....". Sam pracujem uz 2 roky na mandatnu zmluvu pre velku firmu a teraz moja manzelka pracuje na mandatnu zmluvu pre mna. Nikto nikoho nikam nehlasil....
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

To je novinka. Odkial ste nabrali, ze za živnostnikov platí odvody organizacia?Veď by im musela počítať mzdu ako zamestnancom so všetkým, čo k tomu patrí. Z akého vymeriavacieho základu? To logicky nie je predsa možné. Ja tiež robím na živnosť už 5-ty rok, u zamestnávateľa som prešla na živnosť, ale som si napočítala takú odmenu, aký má on náklad na moju mzdu, pričom mne to vyjde lepšie.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

lubos-ak nikto nikoho nikam nenahlásil tak ani nikto nič neplatí a to nie je zrovna najlepší spôsob žitia.

gita-na mandátnu zmluvu môžu robiť SZCO aj ne-SZCO.U živnostníkov je to jasné,ostáva problém s ne-živnostníkmi.
0 0
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

Ja sa ešte chcem spýtať na tých ne-živnostníkov pracujúcich na mand.zmluvu.

Do ktoreho § podla zakona o dani z prijmov spada odmena, ktoru im vyplatime za vykonanu pracu v tychto pripadoch:

1. zmluvy maju uzatvorene na dlhsie obdobie (väčšinou rok) ale su plateni nepravidelne podla odpracovanych dni
2. zmluva je na určite obdobie (napr. týždeň, mesiac) a je vyplatená po skončení práce
3. zmluva je na dobu neurčitú a platí sa pravidelne v rovnakej výške (napr. mesačne).

Je mi jasné, že to nebude § 7 a asi ani § 6 keďže nemajú živnosť.
Vie mi niekto poradiť? Budem vďačná aj za teoretické úvahy. Ďakujem
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Výklad p.Piršelovej, ktorý je totožný s názorom MFSR:

Nezáleží na druhu zmluvy ale na obsahu, takže ak je činnosť vykonávaná aj na základe mandátnej zmluvy, ale je z nej zrejmá závislá činnosť tak patrí do § 5-1 g).
0 0
lubos f lubos f

lubos f je offline (nepripojený) lubos f

bepo
lubos-ak nikto nikoho nikam nenahlásil tak ani nikto nič neplatí a to nie je zrovna najlepší spôsob žitia.

gita-na mandátnu zmluvu môžu robiť SZCO aj ne-SZCO.U živnostníkov je to jasné,ostáva problém s ne-živnostníkmi.
myslel som to tak, ze kazdy si plati vsetky odvody sam ako zivnostnik...
0 0
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

Nike
Výklad p.Piršelovej, ktorý je totožný s názorom MFSR:

Nezáleží na druhu zmluvy ale na obsahu, takže ak je činnosť vykonávaná aj na základe mandátnej zmluvy, ale je z nej zrejmá závislá činnosť tak patrí do § 5-1 g).
Aj mne to tak vychádza, ale tým pádom vystupujeme ako klasický zamestnávateľ a musíme z tej odmeny zrážať preddavky na daň tak ako napr. pri DOVP?
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

jarkra
Aj mne to tak vychádza, ale tým pádom vystupujeme ako klasický zamestnávateľ a musíme z tej odmeny zrážať preddavky na daň tak ako napr. pri DOVP?
Presne tak.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Mám takúto dilemu:

SRO má dvoch spoločníkov,konateľov, obaja sú v nej zamestnaní na pracovnú zmluvu, jeden z nich je ešte FO-SZČO, druhý sa od 1.1.2005 prihlásil ako SZČO-konateľ.
Ako by sa posudzovali odvody do SP a ZP a daň, keby vo svojej firme ešte uzavreli mandátne zmluvy ?
0 0
uka uka

uka je offline (nepripojený) uka

Mám takýto problém:
Od roku 1992 sme si s manželom delili príjmy - bola som spolupracujúca osoba. Až keď som objavila Poradu - je úpne super!!! - som zistila, že od 1. 1. 2004 to už nie je možné. Dá sa to vyriešiť mandátnou zmluvou? Mám živnostenský list, na ktorom je uvedená aj sprostredkovateľská činnosť, platím si odvody do ZP a SP. Manžel má všetky príjmy podľa Autorského zákona. Môžeme uzavrieť mandátnu zmluvu? A čo do nej uviesť? Môže to byť napríklad sprostredkovanie prac. príležitostí, spracovanie účtovníctva, zastupovanie pred úradmi, administratívne práce? A odmena napríklad 20% z prijatých autorských zmlúv?
0 0
uka uka

uka je offline (nepripojený) uka

Môžete mi prosím niekto poradiť???

uka
Mám takýto problém:
Od roku 1992 sme si s manželom delili príjmy - bola som spolupracujúca osoba. Až keď som objavila Poradu - je úpne super!!! - som zistila, že od 1. 1. 2004 to už nie je možné. Dá sa to vyriešiť mandátnou zmluvou? Mám živnostenský list, na ktorom je uvedená aj sprostredkovateľská činnosť, platím si odvody do ZP a SP. Manžel má všetky príjmy podľa Autorského zákona. Môžeme uzavrieť mandátnu zmluvu? A čo do nej uviesť? Môže to byť napríklad sprostredkovanie prac. príležitostí, spracovanie účtovníctva, zastupovanie pred úradmi, administratívne práce? A odmena napríklad 20% z prijatých autorských zmlúv?
0 0
uka uka

uka je offline (nepripojený) uka

uka
Mám takýto problém:
Od roku 1992 sme si s manželom delili príjmy - bola som spolupracujúca osoba. Až keď som objavila Poradu - je úpne super!!! - som zistila, že od 1. 1. 2004 to už nie je možné. Dá sa to vyriešiť mandátnou zmluvou? Mám živnostenský list, na ktorom je uvedená aj sprostredkovateľská činnosť, platím si odvody do ZP a SP. Manžel má všetky príjmy podľa Autorského zákona. Môžeme uzavrieť mandátnu zmluvu? A čo do nej uviesť? Môže to byť napríklad sprostredkovanie prac. príležitostí, spracovanie účtovníctva, zastupovanie pred úradmi, administratívne práce? A odmena napríklad 20% z prijatých autorských zmlúv?
Prosím niekoho, kto sa vyzná, aby odpovedal. Je to pre mňa veľmi dôležité. Ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil uka : 01.03.05 at 03:03
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Az som dobre pochopila Tvoju otazku a to, ze si tiez SZCO, tak preco tie prace manzelovi nevyfakturujes a neurobis si DP. Ak z obsahu mandatnej zmluvy /ak ju zle napises/ bude zrejmy zavisly vztah medzi tebou a manzelom, DU ma pravo zo zakona tuto zmluvu prekvalifikovat na pzc a na pokutach sa nedoplatite.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať